Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OMURGALI HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ  Omurgalılar kıkırdak ve kemikten yapılmış,iç iskelete sahiptir.  Omurgalılarda sinir kordonu,beyin ve omurilik vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OMURGALI HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ  Omurgalılar kıkırdak ve kemikten yapılmış,iç iskelete sahiptir.  Omurgalılarda sinir kordonu,beyin ve omurilik vardır."— Sunum transkripti:

1 OMURGALI HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ  Omurgalılar kıkırdak ve kemikten yapılmış,iç iskelete sahiptir.  Omurgalılarda sinir kordonu,beyin ve omurilik vardır.  Alt yapılı canlılarda Notokort bulunur.  Beyin kemik ve kıkırdakla korunan kafa bölgesindedir.Beyinden bir çift göz gelişmiştir.  Embriyonik dönemde solungaç yarıkları vardır.  Solungaç yarıkları omurgalılarda solunum görevi yapan organlara destek olur.  Hareketlerini çizgili kaslarla yapar. Düz kaslar ise iç organların yapısında bulunur.  Omurgalıların boşaltım organı böbreklerdir.  Ayrı eşeylidirler.  Kapalı kan dolaşımı görülür.  Alyuvarlarında hemoglobin bulunur.

2 Omurgalılarda Embriyonik Gelişim

3 OMURGALI HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ  Katı besinlerle beslenirler.  Kuyruk omurgalıların embriyolarında görülür.Bazılarında kuyruk ergin dönemde kaybolur.  Omurgalılar 5 Sınıfta incelenir.  1.Balıklar. Çenesiz balıklar. Kıkırdaklı balıklar. Kemikli balıklar.  2.İki yaşamlılar.  3.Sürüngenler. Yılanlar. Kablumbağalar. Timsah Kertenkele  4.Kuşlar.  5.Memeliler. Gagalı memeliler Keseli memeliler Plasantalı memeliler.

4 1.BALIKLAR  Balıklar denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar.  Solunumlarını solungaçları ile sudaki oksijeni kullanarak yaparlar.  Kalplari iki bölmelidir.  Soğukkanlı hayvandırlar.  Çenesiz.  Kıkırdaklı.  Kemikli balıklar olmak üzere 3 Sınıfta incelenirler.

5 ÇENESİZ BALIKLAR  Çenesiz balıkların çeneleri,dişleri ve çift halindeki yüzgeçleri yoktur.  Pulları bulunmaz.  Bazıları yunus ve Balina gibi büyük hayvanlara tutunup onların vücut sıvılarını emerek beslenirler.  Dış görünüşleri yılana benzer.

6 KIKIRDAKLI BALIKLAR  Kıkırdaklı balıkların iskeleti kıkırdaktan oluşmuştur.  Tuzlu sularda yaşarlar.  Örnek olarak:Köpek balığı ve vatoz balıklarıdır.  Eşeyli ürerler.

7 KEMİKLİ BALIKLAR  Kemikli balıkların iskeleti kemiktendir.  Yüzme kesesi ve pullara sahiptirler.  Çoğunda dış döllenme ile üremelerini gerçekleştirirler.Zigotun gelişimi suda gerçekleşir.  Derilerinde mukus salgılayan bir çok bezleri vardır.  Solungaçları kapaklıdır.  Ekonomik değerleri:Omega 3-6 gibi yağ asitleri yönünden çok zengindir.Zeka gelişiminde önemlidir.A ve D vitamini içerirler. Sivrisinek mücadelesinde,balık yağı parfüm,boya ve parlatıcı madde olarak kullanılır.


"OMURGALI HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ  Omurgalılar kıkırdak ve kemikten yapılmış,iç iskelete sahiptir.  Omurgalılarda sinir kordonu,beyin ve omurilik vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları