Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TUĞBA ŞAHAN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904041.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TUĞBA ŞAHAN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904041."— Sunum transkripti:

1 TUĞBA ŞAHAN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904041

2  Bu sunumda web 2.0 araçları ve eğitimde kullanılma yolları, bu yolların kazandırdıkları anlatılacaktır.

3  Facebook Facebook  Gmail Gmail  Youtube Youtube  Twitter Twitter  Wikipedia Wikipedia

4 Web 2.0'ın kısmen tanımı şöyledir: "Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak."bilgisayar

5  Teknoloji ile beraber değişimin çok hızlı olduğu dünyamızda; 21.yüzyılın modern eğitim modellerinde kullanılabilecek araçların başında Web 2.0 uygulamaları olabileceği üzerine 1 API: Application Programming InterfaceYazılım Programlama Arayüzü, bir yazılımın başka bir yazılımın fonksiyonlarını kullanabilmesi için yaratılmış bir tanım bütünüdür. birçok araştırma yapılmaktadır. Öğrencilerin internet kullanımları incelendiğinde bloglar, podcast’ler, vikiler, Facebook ve MySpace gibi sosyal ağ siteleri, sanal dünyalar, video ve fotoğraf paylaşım siteleri gibi Web 2.0 teknolojilerini yoğun bir şekilde kullandıkları görülmektedir. İnternetin kullanımı öğrencilerin sosyal yaşamları kadar akademik hayatlarına da önemli katkılar sağlamaktadır.

6  Facebook insanların eski arkadaşları ve birbirleriyle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını sağlayan bir sosyal ağ web sitesidir. 4 şubat 2004 tarihinde harvard üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberk tarafından kuruldu. 2007 temmuz ayı itibariylede ; 34 milyon kullanıcısıyla Dünya'nın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu. Alexa istatistiklerine göre facebook 20 ekim 2007 itibariyle Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 7. web sitesidir.Türkiye'nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir. Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

7  Gmail aşağıdakileri sunan arama-tabanlı bir web posta hizmetidir. - 2,500 megabytetan (iki gigabyte) fazla ücretsiz içerik; Hiçbir zaman maillerinizi silmek zorunda kalmayacaksınız. {Benim posta kutumda 2675 adet mail var 1000 küsür mailide silmiştim. Buna rağmen kapasitenin %4 lük kısmını kullanıyorum.} -İstediğiniz mesajları anında bulan entegre Google arama; 2675 adet mail içinde anında arama yaparak istediğiniz maile ulaşabilirsiniz. En güzel ve en çok hoşuma giden tarafı bu. Binlerce mail içinde boğulmuyorsunuz. - Mesajların ve alakalı cevapların otomatik olarak "ileti dizilerine"düzenlenmesi; Daha Önce aldığınız mailler ve onların adresleri otomatik kayıt edilir. Gönderdiğiniz maillerde gönderilenler içerisine kaydedilmiştir. Yeni posta yazmak istediğinizde gönderilecek adresin baş harfini girmenizle birlikte mail adresleri listelenir ve adreslerden birini seçerek işinizi kolaylaştırır. - Yenilikçi Google teknolojisi ile güçlü spam engelleme; Gelen mailler içinde spam olanları anında ayıklar. - Büyük, can sıkıcı reklamlar yerine, sadece mesajlarınızın içeriği ile alakalı sayfa önerileri ve küçük metin reklamlar; Hiçbir hizmet bu kadar kaliteli olarak ücretsiz verilemezdi. Bunun karşılığı olarakta sizi rahatsız etmeyecek reklamlar.

8 Youtube  YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir. Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videoları'ndan oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

9  Twitter, 140 karakterlik kısa mesajlar yazabileceğiniz bir bilgi ağıdır.Bu mesajlar çoğunlukla halka açıktır. Mesajlara tweet ismi verilir ve kişisel güncellemelerinizden, ne yaptığınıza, kısa yararlı bilgilerden, sorularınıza kadar çeşitlilik gösterir. Yani hiçbir konu twitter’ın müfredatının dışında değildir. Twitter’a değişik özelliklerinden dolayı Twitter Diyarı, kullanıcılarına da ‘Twitter Diyarı Sakini’ denildiği görülmüştür. Dilediğiniz sakinlerin ne yazdıklarını, twitter hesaplarına abone olup takip edebilirsiniz. Buna “following” denir. Sizi takip edenlere de ‘follower’ denir.

10  Vikipedi projesinin, 2003'te hayata geçen Türkçe koludur. Kurulduğu günden itibaren, internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Vikipedi, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir. Bu site wiki teknolojisini kullanır, yani dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, -çok az sayıdaki korumalı sayfa dışındaki- tüm sayfalarda ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. Yapılması gereken tek şey sayfanın üstünde bulunan "Değiştir" butonuna basmaktır. Bu buton, sayfayı değiştirmenizi ya da sayfaya ekleme yapmanızı sağlar.Kurulduğu günden itibarenwiki

11 http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Hakk%C4 %B1nda http://medyasyon.wordpress.com/2009/12/13 /twitter-kullanim-kilavuzu-twitter-nedir/ http://musayilmaz.com/2008/10/26/youtube- ne-ise-yarar/


"TUĞBA ŞAHAN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 20110904041." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları