Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Familyası: Scrophulariaceae Latince: Hebe vernicosa Hebe ya da veronica çalısı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Familyası: Scrophulariaceae Latince: Hebe vernicosa Hebe ya da veronica çalısı."— Sunum transkripti:

1 Familyası: Scrophulariaceae Latince: Hebe vernicosa Hebe ya da veronica çalısı

2

3

4  Hebe vernicosa  Hebe variegata  Hebe andersonii  Hebe macrantha  Hebe buxifolia  Hebe speciosa  Hebe parviflora

5  Tanımı: Herdemye ş il çalı formunda ve morumsu-kırmızı sürgünleri olan 1-1.5 metre boylanabilen çok yıllık bir süs bitkisidir.  Koyu ye ş il yaprakları vardır. Morumsu- mavi çiçekleri salkım ş eklindedir.

6

7  Çiçeklenme zamanı: Yaz ortasından kı ş ba ş ına kadar çiçek açar.  Küçük yapraklı ufak mavi- mor çiçek açar. Büyük yapraklılar kelebek çalısı gibi uzun, fırça gibi beyaz ya da mavi çiçek açarlar. Çiçekler geçerken eskidikçe rengi beyaza döner.

8

9  Ço ğ alması: Yarı olgunla ş mı ş sürgünlerinden çelikler alınarak üretilir.

10  Toprak iste ğ i: Kireçli ve iyi drenajlı topraklarda yeti ş tirilmelidir.  Budama: Şart değildir. İstenirse mart ayında soğuktan zarar görmüş veya fazla uzayıp sarkmış dalları kesilir.

11  Çevre ve I ş ık iste ğ i: Güne ş li ortamları tercih eder. So ğ u ğ a -5 C ye kadar dayanıklıdır.

12  Bitki duvar önü, güneye bakan cephe gibi bol güne ş li alanlara dikilmelidir. Hebe sahile, denizden gelen suya dayanabiliyor. Bu sebeple sahil bahçelerinde kullanılabilir. Tuz gibi hava kirlili ğ i de sorun de ğ il.

13  100 - 150 cm boy yapabilen herdemye ş il odunsu bitkilerdir. Pembe veya mavi çiçekleri vardır. Ilıman iklimlerde daha iyi geli ş me gösterirler. Genelde rüzgardan korunaklı yerlerde dikilmelidirler.

14

15 Hebe buxifolia

16

17

18

19

20


"Familyası: Scrophulariaceae Latince: Hebe vernicosa Hebe ya da veronica çalısı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları