Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Z ve T puanları Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık. Her ölçmeyle ilgili ortalama ve standart sapma farklı olabildiği için farklı ölçmelerde alınan puanların doğrudan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Z ve T puanları Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık. Her ölçmeyle ilgili ortalama ve standart sapma farklı olabildiği için farklı ölçmelerde alınan puanların doğrudan."— Sunum transkripti:

1 Z ve T puanları Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık

2 Her ölçmeyle ilgili ortalama ve standart sapma farklı olabildiği için farklı ölçmelerde alınan puanların doğrudan karşılaştırılmaları uygun değildir.

3 Z ve T puanları yanıtlayıcıların aldıkları puanların standart puanlara çevrilerek karşılaştırılabilmesini sağlamaktadır.

4 Z ve T puanları temel olarak “hangi yanıtlayıcı daha başarılıdır, hangisinin puanı daha yüksektir?” gibi sorulara cevap vermektedir.

5 Z ve T puanlarında yanıtlayıcı puanları grubun ortalaması ve standart sapması dikkate alınarak standart puanlara dönüştürülür.

6 Z puanında değerler ortalaması 0 ve standart sapması 1 olan bir ölçme durumunda elde edilmiş gibi ifade edilir.

7 Z puanı, standart normal dağılımı ile ilgilidir. Standart normal dağılımın ortalaması 0, standart sapması 1’dir. Standart normal dağılıma sahip bir değişken Z harfi ile simgelenir.

8 Z puanı şu biçimde hesaplanır:

9 Örneğin bir öğrencinin sınavdan aldığı not 81, sınıfın ortalaması 76 ve sınıfın standart sapması 20 ise Z puanı şu biçimde bulunur: Z = (81 – 76) / 20 Z = 0,25

10 Z puanı bazı durumlarda negatif çıkmaktadır. Karşılaştırmanın daha rahat anlaşılabilmesi için Z puanının T puanına dönüştürülmesi daha uygundur.

11 T puanı ile işlem yapılan puan, ortalaması 50 ve standart sapması ise 10 olan bir ölçme durumunda elde edilmiş gibi ifade edilir. T = 50 + 10Z

12 Bir önceki örnekteki Z puanı, T puanına şöyle dönüştürülür: T = 50 + 10 x 0,25 T = 52,5

13 Aşağıdaki verilere göre hangi öğrencinin daha başarılı olduğunu bulunuz: Öğrenci 1Öğrenci 2 Not6061 Grubun ortalaması6270 Grubun standart sapması 1012

14 Uygulama Aşağıda bir öğrencinin testlerden aldığı puanlar ve bu testlere ait grup ortalamaları ve standart sapmaları verilmektedir. Öğrencinin her bir testle ilişkin T ve Z puanlarını hesaplayarak hangi testte daha başarılı olduğunu bulunuz. TestOrtalamaSSÖğrenci Notu 118227 212326 324330 432434 526436


"Z ve T puanları Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık. Her ölçmeyle ilgili ortalama ve standart sapma farklı olabildiği için farklı ölçmelerde alınan puanların doğrudan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları