Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARAR VERMEYİ GÜÇLENDİRME Araştırma Görevlisi: PH.D. Mehmet Necati Cizrelioğulları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARAR VERMEYİ GÜÇLENDİRME Araştırma Görevlisi: PH.D. Mehmet Necati Cizrelioğulları."— Sunum transkripti:

1 KARAR VERMEYİ GÜÇLENDİRME Araştırma Görevlisi: PH.D. Mehmet Necati Cizrelioğulları

2 Yapılandırılmamış kararlar, karar vericinin problemi çözmek için mahkeme, değerlendirme ve sezgisini kullanması gerekmesidir. Bu kararlar alışılmış, önemli ve rutin olmayan kararladır. Yapılandırılmış kararlar, yapılandırılmamış kararların tersine, tekrarlanan ve rutin kararlardır. Bu kararlar tanımlanmış bir prosedürü içermektedir. Yarı yapılandırılmış kararlar, her iki karar türünün sonucudur. Problemin sadece bir bölümü, kabul görmüş bir prosedür ile elde edilen belirli bir cevaba sahiptir.

3 Anlama, örgütte meydana gelen problemleri keşfetme, tanımlama ve kavrama ile ilgilidir. Niçin problem var? Nerede ve işletme üzerindeki etkileri nelerdir? Sorularına cevap arar. Tasarlama, probleme çeşitli çözümler araştırma ve kavramayı içermektedir. Seçme, çözüm alternatifleri arasından seçimin yapılmasıdır. Uygulama, seçilmiş alternatifin işi yerine getirmesini sağlamak ve çözümün nasıl çalıştığını izlemektir.

4  Yönetsel Roller  Bireylerarası roller  Enformasyona ilişkin roller  Kararlara ilişkin roller  Gerçek dünyada karar verme  Enformasyon kalitesi  Yönetim süzgeçleri  Örgütsel durağanlık ve politikalar

5

6

7  ÜRETİM RAPORLARI:  Sektörel ihtiyaçlara dayanan önceden tanımlanmış raporlardır.  PARAMETRELERLE İFADE EDİLEN RAPORLAR:  Kullanıcılar, veriyi süzmek ve parametrelerinin etkisinden ayrı tutmak için özet bir tablo içerisine çeşitli parametreler girerler.

8  PERFORMANS DEĞERLENDİRME TABLOLARI/KURUM KARNELERİ:  Kullanıcılar tarafından tanımlanan performans verisini sunmada kullanılan görsel araçlardır.  ANLIK SORGU/ARAŞTIRMA/RAPOR YARATMA:  Kullanıcıların kendi raporlarını, sorgulara ve araştırmalara dayanarak yaratmalarına imkan vermektedir.

9  ÖZETTEN DETEYA:  Üst seviyeli bir özetten veritabanlarında alt seviyelerdeki veriye ulaşma yeteneğidir.  TAHMİNLER,SENARYOLAR, MODELLER:  Doğrusal tahmin, ya… ise senaryo analizini uygulama ve standart istatiksel araçları kullanarak veriyi analiz etmek yeteneğini kapsamaktadır.


"KARAR VERMEYİ GÜÇLENDİRME Araştırma Görevlisi: PH.D. Mehmet Necati Cizrelioğulları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları