Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 EPİKRİZ RESMİ OLARAK GEÇERLİ BİR SAĞLIK RAPORU DEĞİLDİR.  BİLGİLENDİRMEK AMAÇLI OLARAK DÜZENLENMİŞ BİR BELGEDİR.  ANCAK EĞER HASTA İSTERSE HEKİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " EPİKRİZ RESMİ OLARAK GEÇERLİ BİR SAĞLIK RAPORU DEĞİLDİR.  BİLGİLENDİRMEK AMAÇLI OLARAK DÜZENLENMİŞ BİR BELGEDİR.  ANCAK EĞER HASTA İSTERSE HEKİMİ."— Sunum transkripti:

1

2

3  EPİKRİZ RESMİ OLARAK GEÇERLİ BİR SAĞLIK RAPORU DEĞİLDİR.  BİLGİLENDİRMEK AMAÇLI OLARAK DÜZENLENMİŞ BİR BELGEDİR.  ANCAK EĞER HASTA İSTERSE HEKİMİ BU BİLGİLERİ BİR SAĞLI RAPORU OLARAK DA DÜZENLEYİP HASTAYA VERMEK ZORUNDA DIR  EPİKRİZ HASTA İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ BİR BELGEDİR.  HERHANGİ BİR NEDENDEN DOLAYI BAŞKA BİR HEKİME BAŞVURMA İHTİYACI DUYDUĞUDA BU BELGE (EPİKRİZ) ÖNCÜLÜK EDER.  ÇÜNKÜ HASTA GEÇMİŞTEKİ HASTALIKLARINI VE TEDAVİLERİNİ DOĞRU VE EKSİKSİZ BİR BİÇİMDE HATIRLAYAMAZ.  HASTAYA DAHA ÖNCE UYGULANANLAR BİLİNMEDEN GEREKLİ TIBBİ YARDIMIN VERİLMESİ GÜÇTÜR.

4  EĞER HASTAYI TEDAVİ EDEN DOKTOR TARAFINDAN HASTAYA BİR EPİKRİZ VERİLMEDİYSE BU HEKİMDEN İSTENMELİDİR.  DOKTOR EPİKRİZ TALEP EDEN HER HASTAYA EPİKRİZ VERMEK ZORUNDADIR.  EPİKRİZ HASTAYA AİT BİLGİLERİN YANI SIRAHEKİMİN HASTA HAKKINDAKİ KANAATLERİNİ HASTAYA AİT PLANLAMALARINI DA İÇERİR.  BU BAKIMDAN HEKİMİN MESLEKİ VİZYONU HASTAYA YAKLAŞIMI TIBBİ BİLGİ VE BECERİSİ EPİKRİZDEN ANLAŞILACAĞI İÇİN DOKTOR İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.  ÇIKIŞ ÖZETİ ANLAMINA GELEN EPİKRİZ İLK ÖNCE DOKTOR TARAFINDAN ELLE YAZILIR VE HASTANIN ÇIKIŞ İŞLEMLERİ TAMAMLANDIKTAN SONRA TIBBİ SEKRETER TARAFINDAN B İLGİSYARDA YAZILIR.

5  HASTANIN ÖZLÜK BİLGİLERİNDEN UYGULANAN TEDAVİLERE YAPILAN TETKİKLERE KULLANILAN İLAÇ VE TIBBİ MALZEMELERE KADAR TÜM BİLGİLER AÇIK ŞEKİLDE YER ALMAKTADIR.

6 EPİKRİZ RAPORLARINDA RAPORU DÜZENLEYEN KURUM İSMİ ÜSTTE YER ALDIKTAN SONRA HEMEN ALTINDA EPİKRİZ KELİMESİNİN OLMASI GEREKİRİ 1. HASTANIN GİRİŞ ÇIKIŞ TARİHLERİ OTOMASYONDAKİ TARİHLE UYUMLU OLMASI GEREKİR.ORMAL 2. HASTA KİMLİK BİLGİLERİNİN YER ALDIĞI BÖLÜM BÜYÜK HARFLERLE YAZI SİTİLİ NORMAL VE TİMES NEW ROMAN YAZI TİPİ KULLANILARAK ON İKİ PONTO DA YAZILMALIDIR. 3. HASTA ANEMNEZİ VE DİĞER KISIMLAR YAZI SİTİLİ NORMAL SEKİZ PONTO VE YAZI TİPİ ARİAL OLARAK YAZILIR

7 NOT:HASTALIK ADI TETKİK ADLARI GÖRÜNTÜLEME SONUÇLARI YER ADLARI BÜYÜK HARFLERLE YAZILIR TABURCU TANILARI (KESİN TANILAR YAZI SİTİLİ: “KALIN” OLARAK YAZILIR) ONAY KISMINDA KENDİMİZ AYARLAYARAK YAZI TİPİ ARİAL NORMAL SEKİZ PONTO VE BÜYÜK HARF OLARAK ÜNVANLARDAN SONRA BOŞLUK BIRAKMADAN NOKTA KOYARAK DOKTOR İSİMLRİNİ YAZIYORUZ. SON OLARAK BAŞ HEKİM YAZDIKTAN SONRA “4 ENTER TUŞUNA BASARAK BAŞHEKİMİN UNVAN VE ADINI YAZIYORUZ. 4. YAZILARIMIZ DL BİLGİSİ KURALLARINA UYGUN OLMALIDIR. 5. EPİKRİZDE YAPILAN AMELİYAT BÖLÜMÜNDE MUTLAKA AMELİYATIN ADI YAPILIŞ TARİHİ VE OPERASYON YAPILAN ORGANIN SAĞ YADA SOL ALT VEYA ÜST BÖLGESİ VARSA BU BÖLÜMDE BELİRTMESİ GEREKİR.

8 6. HATAYA KULLANILAN SARF MALZEMELERİ MUTLAKA BELİRTİLMELİDİR. 7. HASTAYA UYGULANAN CERRAHİ MUDAHALE BİRDEN FAZLA İSE MÜDAHALENİN AYNI VEYA AYRI KESİLERDE OLDUĞU BELİRTİLMELİDİR. 8. KLINİK SEYİR BÖLÜMÜNE GÖRE ÖDEME YAPILDIĞINDA BU BÖLÜMDE YAPILAN İŞLEMLER AÇIK DETAYLI KISALTMALAR KULLANILMADAN SORUMLU ASİSTAN VE ÖĞRETİM ÜYESİ İMZALI OLMASI GEREKİR.

9 1. HASTANIN KİMLİK BİLGİLERİ ADI SOYADI SİGORTA SİCİL TAHSİZ NUMARASI PROTOKOL NUMARASI YAŞI CİNSİYETİ ÇIKIŞ TANISI HASTANIN ADRESİ VE TELEFONU MEVCUTSA AMELİYAT TARİHİ YATIŞ TARİHİ ÇIKIŞ TARİHİ

10 2. HASTANIN ANEMNEZİ BUNLAR: YAKINMASI ÖZ VE SOY GEÇMİŞİ ÖYKÜSÜ ALIŞKANLIKLARI MUAYENE BULGULARI FİZİK MUAYENE 3. TETKİK VE TAHLİLLER LABORATUVAR TETKİK SONUÇLARI GÖRÜNTÜLEME SONUÇLARI ÖNCELİKLE HASTANEYE GİRİŞTE İLK İSTENEN TETKİKLERİN TÜMÜNÜN SONUÇLARI EPİKRİZDE BULUNMALIDIR.

11 ÖZELLİĞİ OLAN VE ÖN TANI İLE UYUMSUZ GÖRÜLEBİLECEK TETKİKLERİN YAPILMA NEDENLERİ AÇIKLANMALIDIR. BİRKAÇ KEZ YAPILAN TETKİKLERİN MUKERER YAPILMA NEDENLERİ AÇIKLANMALIDIR. YAPILAN KOSÜLTASYONLARIN NEDENİ BRANŞLARIYLA BERABER KISACA BELİRTİLMELİDİR. 4. AMELİYAT YAPILMIŞSA ANESTEZİ YÖNTEMİ OPERASYON TARİHİ OPERAYON EKİBİ AMELİYAT GENEL HATKARIYLA ANLATILMALIDIR. BÜTÇE UYGULAMA TALİMATI YAZILMALIDIR. ANESTEZİ ŞEKLİ AÇIKLAMALI OLARAK BELİRTİLMELİDİR

12 5. YAPILAN TANI VE TEDAVİLER PATOLOJİK TANI KLİNİK TANILAR UYGULANAN TEDAVİLER DİĞER TEDAVİLER KAN VE KAN ÜRÜNLERİ TABURCU TANILARI 6. KULLANILAN TIBBİ MALZEME PROTEZ ORTEZ 7. TABURCU DURUMU 8. HEKİMİN AKTARMAK İSTEDİĞİ 9. KULLANILACAK İLAÇLAR 10. KONTROL TARİHİ VE YERİ

13 11. İZLEM KART 12. EPİKRİZ HAZIRLAYAN HEKİM 13. ONAY BÖLÜMÜ

14 HAZIRLAYAN: MEHMET NURULLAH KIZILGÜN SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


" EPİKRİZ RESMİ OLARAK GEÇERLİ BİR SAĞLIK RAPORU DEĞİLDİR.  BİLGİLENDİRMEK AMAÇLI OLARAK DÜZENLENMİŞ BİR BELGEDİR.  ANCAK EĞER HASTA İSTERSE HEKİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları