Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları"— Sunum transkripti:

1 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Anabilim Dalı Çocuk Servisi Olgu Sunumu 18 Aralık 2013 Çarşamba İnt. Dr. Özge Çetinarslan

2 ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI VAKA SUNUMU
İnt. Dr. Özge ÇETİNARSLAN

3 15 aylık kız hasta. ŞİKAYET:Halsizlik,Ates,Öksürük,Burun akıntısı

4 HİKAYE 2gün önce halsizlik,burun akıntısı,balgamlı öksürük sikayetiyle dıs merkeze basvurmus.Atesi ,kusması ,ishali yokmus.Dolven surup 4x1,Peditus surup 3x1,İliadin sprey 2x1 recete edilmiş. Bir gün sonra gece 23:00’te mamasını yerken kusması olmus .Aile ,kusma sonrası hastanın sesinin kısıldıgını ,öksürüklerinin kabalastıgını ve sıklastıgını ifade ediyor.Kusma esnasında morarma gözlenmemiş. Öksürügü ve konusma sesindeki degisikligin de devam etmesi üzerine dıs merkeze tekrar basvurulmus. Dıs merkezde en yüksegi 38.6 derece olan atesleri olmus.20 dk ara ile 3 kez soguk hava verilmiş.Sonrasında hastanın solunum sıkıntısının artması üzerine hastanemiz acil servisine yönlendirilmiş.

5 ÖZGECMİS Prenatal: özellik yok.
Natal:Konak Hastanesi’nde , term, C/S ile 3250 g olarak dogmus. Postnatal:Küvöz bakımı,hastane yatısı öyküsü yok. Büyüme-gelisme:Desteksiz oturma:5,5ay Yürüme:10 ay Tek tek kelimeler:11 ay Beslenme:14 ay AS(+),>6 ay ek gıda(+). Asılar: Ası takvimine uygun. Alerji:Bilinen yok. İlac:Zatiten gün asırı,okyanus suyu.

6 SOYGECMİS Anne:29y/ÜM/SS Baba:32y/ÜM/SS Akrabalık yok.
1. cocuk:hastamız. Ailede kronik hastalık yok.

7 FİZİK MUAYENE Ates:38.6 Nabız:188/dk Solunum sayısı: 44/dk
sPO2:98(O2’li) Genel durum:kötü Cilt:Turgor tonus dogal.Siyanoz,eritem,petesi,purpura yok. Bas boyun:Multiple mikrolenfadenopati mevcut. Gözler:IR(+/+)izokorik. Göz hareketleri her yöne dogal. KulakBurunBogaz:Orofarinks eritemli. Solunum sistemi:Stridor(+).Suprasternal,interkostal cekilmeler,abdominal solunum(+).Ral,Ronküs yok.Akciger sesleri dinlemekle bilateral esit. Dolasım sistemi:S1,S2 dogal.Ek ses yok.Üfürüm yok. Gastrointestinal sistem:Batın rahat.Rebound yok.Defans yok.HSM yok. Genitoüriner sistem:Haricen kız.Anomali yok. Ekstremiteler:Dogal. Nörolojik muayene:Dogal.Ense sertligi yok.

8 HEMOGRAM-BİYOKİMYA WBC:8400uL NEU:6810uL LYM:1400uL RBC:4430000uL
ÜREA:24mg/dl BUN:11mg/dl KREATİNİN:0.60mg/dl T.BİLİRUBİN:0.10mg/dl D.BİLİRUBİN:0mg/dl İ.d. BİLİRUBİN:0.10 AST:46U/L ALT:19U/L T.PROTEİN:6.9g/dl ALBÜMİN:4.55g/dl GLOBULİN:2.35g/dl DÜZELTİLMİŞ KALSİYUM:9.9 SODYUM:139mEq/L POTASYUM:4.36mEq/L KLOR:113mEq/L KALSİYUM:10.3mg/dl MAGNEZYUM:2.42mg/dl İNORGANİK FOSFOR:4.4mg/dl WBC:8400uL NEU:6810uL LYM:1400uL RBC: uL HGB:11g/dl HCT:%33.5 MCV:75.6fL PLT:243000 CRP:0.17 Py:%60 PNL %36 Lenf %4 Bant

9 KAN GAZLARI pH:7.395 pCO2:32.2mmHg cHCO3:19.3mmol/L

10

11 Ön Tanılar?

12

13 KRUP SENDROMU Mukozada ödem olusması sonucunda üst
solunum yolu tıkanıklıgı bulgularıyla kendini gösteren benzer klinik tablolara krup sendromu denilmektedir. Bu tabloların ortak özellikleri : Stridor, Ses kısıklıgı Havlar tarzda öksürük Dispne

14

15

16 Krup sendromu denilince genellikle asagıdaki klinik durumlar akla gelir:
- Viral krup - Spazmodik (tekrarlayıcı) krup - Bakteriyel trakeit - Akut epiglottit

17

18 Viral krup Laringotrakeal enfeksiyonların %95'inden sorumludur.
Etken genellikle parainfluenza virusudur. Yasamın ikinci yılında en fazla görülür. Önce ates, burun akıntısı ile baslar ve sonra stridor,dispne,havlar tarzda öksürük ve ses kısıklıgı olaya eklenir.

19 Spazmodik krup Aksam çocuk yatarken herhangi bir şeyi yokken, gece aniden havlar tarzda öksürükle uyanır. Stridor vardır. Ates görülmez. Zaman zaman aynı durum yineleyebilir. Altta yatan alerjik yapının sorumlu olabilecegi düsünülmektedir.

20 Bakteriyel trakeit Ender görülen ancak tehlikeli bir tablodur. Klinik olarak agır viral krup tablosuna benzer. Ates yüksek olup toksik bir görünüm vardır;gittikçe ilerleyen solunum yolu obstrüksiyonu yapar. Etken genellikle S. aureus ya da H. influenzae'dır.

21 Akut epiglottit Seyrek görülen ancak yasamı tehdit eden bir tablodur.
Etken H.influenzae tip B'dir. Çocuk hava yollarını acık tutmak için hareketsiz pozisyonda oturur, agzı acıktır ve sekresyonlar akar. Dil basacağı ile agız muayenesi çok tehlikeli olup solunum yollarının tam obstrüksiyonu ve ölüme neden olabilir. Hemen yoğun bakım ünitesine alınmalı ve genel anestezi altında entubasyon yapılmalıdır. Tedavide gecikmeden ikinci (sefuroksim)ya da üçüncü (sefotaksim,seftriakson) kusak sefalosporinler baslanır.

22

23

24

25

26 Krup Tedavisi 1- Hafif akut spazmodik krup ve laringotrakeobronsit olguları evde tedavi edilebilirler. Bu cocuklar soğuk nemli havadan yarar görürler.Altta yatan gastroösofageal reflü gibi bir hastalık varsa buna yönelik önlemler alınmalıdır. .

27

28 2-Krup sendromu tablosunda olan çocuklar asağıdaki koşullar varsa hospitalize edilmelidir:
Epiglottit tanısı ya da şüphesi Progresif stridor Solunum sıkıntısı Hipoksemi Bilinç bozukluğu ya da bitkinlik Siyanoz ya da solukluk Yüksek ateş ya da toksik görünüm

29 3-Hastane Tedavisi Soğuk nemli hava verilir.
Hipoksi varsa maske ile oksijen solutulur. Mümkün oldugunca fiziksel ve psikolojik uyarandan kaçınılmalıdır. Sedatifler kontrendikedir;antihistaminiklerin,bronkodilatörlerin ve ekspekteronların yeri yoktur. Epiglottit dışında antibiyotikler etkisizdir;süperenfeksiyonu önlemek için proflaktik olarak kullanılmaları yersizdir. Rasemik epinefrin(1/8 oranında sulandırılarak 15 dakikada 2-4ml)epiglottit dışındaki tablolarda semptomlarda kısa süreli düzelme sağlayabilir. Nebulize budesonid tedavide faydalı olabilir. Epiglottitte nazotrakeal entübasyon ya da trakeotomi yaşam kurtarıcıdır.Diğer krup formlarında ise ender olarak böyle bir girişim gerekir.

30

31 Dinlediğiniz için teşekkürler…


"Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları