Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜMELER KÜMELER. KÜMELERİ ÖĞRENMEYE VAR MISINIZ KÜME; canlı veya cansız varlıkların oluşturduğu iyi tanımlanmış topluluğa denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜMELER KÜMELER. KÜMELERİ ÖĞRENMEYE VAR MISINIZ KÜME; canlı veya cansız varlıkların oluşturduğu iyi tanımlanmış topluluğa denir."— Sunum transkripti:

1 KÜMELER KÜMELER

2 KÜMELERİ ÖĞRENMEYE VAR MISINIZ

3 KÜME; canlı veya cansız varlıkların oluşturduğu iyi tanımlanmış topluluğa denir.

4 Haftanın günleri bir küme oluşturur. Alfabemizin harfleri bir küme oluşturur. Konya’nın bazı ilçeleri bir küme oluşturmaz.

5 Kümeler isimlendirilirke n büyük harfle,elemanl arı küçük harfle gösterilir

6 KÜMELERİN GÖSTERİLİŞİ 1-VENN ŞEMASI 2-LİSTE YÖNTEMİ 3-ORTAK ÖZELLİK YÖNTEMİ

7 KÜME ÇEŞİTLERİ

8 Boş Küme: elemanın olmayan kümeye denir.

9 Denk Kümeler: Eleman sayıları eşit olan kümelere denir.

10 Evrensel Küme : Üzerinde işlem yapılan tüm kümeleri içine alan en geniş kümeye denir.

11 Alt Küme ve Kapsama: Bir A kümesinin her elemanı bir B kümesinin de elemanı ise “A kümesi B kümesinin alt kümesidir denir” veya “B kümesi A kümesini kapsar” denir.

12 İki veya daha kümenin tüm elemanlarının birleşmesi ile oluşan yeni kümeye birleşim kümesi denir.

13 İki veya daha fazla kümenin ortak elemanlarının oluşturduğu kümeye kesişim kümesi denir.

14 A ve B herhangi iki küme olmak üzere; A kümesinde olup B kümesinde olmayan elemanların oluşturduğu kümeye A fark B kümesi denir.

15 A ile B kümesinin kesişimi A∩B İle gösterilir A ile B kümesinin birleşimi AUB İle gösterilir. A ile B kümesinin farkı A\B veya A-B İle gösterilir.

16 1-VENN ŞEMASI: Oluşturulacak kümenin elemanları yanlarına birer nokta konarak kapalı bir şekil içinde yazılır. Örnek: B= {,, } Kümesinin şemayla gösterimi ;...

17 2-LİSTE YÖNTEMİ:Oluşturulacak kümenin elemanları “{ } ” parantezleri içine aralarına virgül konularak bir kez yazılır. Örnek: Kağıttaki elemanları liste yöntemiyle ; A= {,,, } şeklinde gösteririz.

18 3-ORTAK ÖZELLİK YÖNTEMİ: Oluşturulacak kümenin elemanlarının hepsini kapsayacak şekilde bir özellik varsa bu özellik küme sembolü içine yazılır. Örnek: C= { 1, 2, 3, 4 } kümesinin ortak özellik yöntemi ile gösterimi ; C= { 5 ten küçük sayma sayıları }

19 DAMLA UYSAL 110403053 2-A İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

20 KAZANIMLAR: 1.Kümeler ve özelliklerini tanıma 2.Kümelerin çeşitlerini öğrenme 3.Kümelerin gösterilişini öğrenme 4.Venn şeması,liste yöntemi ve ortak özellik yöntemini ayırt edebilme.


"KÜMELER KÜMELER. KÜMELERİ ÖĞRENMEYE VAR MISINIZ KÜME; canlı veya cansız varlıkların oluşturduğu iyi tanımlanmış topluluğa denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları