Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NLM Arş. Gör. Kasım Binici.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NLM Arş. Gör. Kasım Binici."— Sunum transkripti:

1 NLM Arş. Gör. Kasım Binici

2 NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE (NLM)
Amerikan ulusal tıp dermesinin tarihi 1818’e dayanmaktadır Ve İki isim çok önemlidir. Amerikan ordusunda ilk başhekim olan Dr. Joseph Lovell komutası altındaki hekimlere referans kaynak sunmak için ofisinde birkaç rafta; kitap, dergi, broşürlerden oluşan bir derme oluşturulmuştur. 1836 yılında büyüyen bu derme ABD ordusunda resmen Başhekimlik Ofisinin Kütüphanesi olarak adlandırılmıştır. (Library of the Office of the Surgeon General).

3 NLM Dr. John Shaw Billings ( ). doktorlara, editörlere, sağlık ve hükümet yetkililerine, kütüphanecilere ve toplum görevlilerine mektup yazarak bağış, değişim ve satın alma yoluyla yayın talebinde bulunmuştur. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile irtibata geçerek yurtdışı seyahati dönüşlerinde yabancı tıbbi kitap ve dergi getirmelerini istemiştir. 1871 yılına kadar derme genişlemeye devam eder. Bu dermeyi daha da geliştirmek için “Ulusal Tıp Kütüphanesi” kurma fikri oluşur. 1895 yılında Başhekimlik Kütüphanesi Amerika’nın en büyük tıp kütüphanesi olmuştur.

4 NLM Billings kütüphanecilikte dönüm noktası olacak iki danışma kaynağını meydana getirmiştir. 1879 yılında aylık olarak «Index Medicus», 1880’de de “Catalogue of the Library of the Surgeon-General’s Office”in ilk cildini yayınlamıştır. Bu eserler kütüphaneyi uluslararası alanda meşhur eden anıtsal birer eser olmuştur.

5 NLM Dr. Billings kademeli olarak dermeyi bütün hekim ve sağlık uzmanlarının kullanımına açmıştır. Bu kütüphaneyi, gerçek bir ulusal tıp kütüphanesi haline getirmiştir. 1895 yılında Dr. Billings emekli olduğunda, arkasında dinamik bir derme bırakmıştır.

6 yasa kütüphaneye yeni bir bina olanağı da sağlamıştır.
NLM 1956 yılında kongrede çıkan bir yasa, Halk sağlığı için resmen ulusal tıp kütüphanesi kurulmasını kararlaştırmıştır. yasa kütüphaneye yeni bir bina olanağı da sağlamıştır. Kütüphane 1962 yılında Washington’dan taşınarak Bethesda şehrinde Ulusal Sağlık Enstitüsüne komşu olmuştur.

7 NLM 1940’ların sonlarında tıbbi yayında başlayan büyük artış hızlı bibliyografik hizmet talepleri kullanıcılara veri gönderim gereksinimi, dizinlerin kullanılabilirliğinin hızlandırılması gereği 1950 yıllarında yeni teknolojiye geçişi gerektirmiştir. Kısmen makineleştirilmiş yayın sistemi, 1960 yılında Index Medicus’u üretmek için tanıtılmıştır. Bu sayede sadece dört yıl sonra bir bilgisayar sistemi, MEDLARS (Medical Literature Analysis and Retrieval System) meydana getirilmiştir. 1970’lerde Kütüphane MEDLARS ve diğer vt. kullanarak, çevrimiçi taranabilen MEDLINE’ı geliştirmiştir.

8 NLM Görevleri Pratisyenlere, tıp araştırmacılarına ve eğitimcilere hızlı hizmet vermek bölgesel tıp kütüphanelerinin network ağın geliştirmek için kütüphaneye liderlik yetkisi, finansman ve devlet desteği meclis tarafından verilmiştir. Biyomedikal iletişimi sağlamak amacıyla, tıbbi bilginin yayınlanmasında ileri teknolojinin uygulanması için Lister Hill National Center kurulmuştur.

9 NLM Değerlendirme Başlangıcında, iki yüzyıla yakın, küçük bir odada kurulan kütüphane bugün NLM adında dünyanın en büyük tıp kütüphanesidir ve dünyanın en geniş bibliyografik tıp bilgisini ve bibliyografik sistemlerini yönetmektedir. NLM’nin verdiği hizmetler dünya çapında bilinmekte ve kullanılmaktadır.

10 Tıp Kütüphanelerinde Sınıflama Sistemleri
DEWEY ONLU SINIFLAMA (Decimal Classification: DC) KONGRE KÜTÜPHANESİ SINIFLAMA YÖNTEMİ (Library of Congress Classification: LCC) COLON SINIFLAMA YÖNTEMİ (The Colon Classification: CC) EVRENSEL ONLU SINIFLAMA (Universal Decimal Classification UDC) TIPSAL KAYNAKLARI SINIFLAMA YÖNTEMİ (Classification for Medical Literature : CML) BARNARD SINIFLAMA YÖNTEMI (Classification for Medical and Veterinary Libraries-CMVLF) BOSTAN TIP KÜTÜPHANESİ SINIFLAMA YÖNTEMİ (Boston Library of Medicine Classification-BLMC) NLM SINIFLAMA SİSTEMİ(National Library of Medicine Classification: NLMC)

11 National Library of Medicine Classification: NLMC
1948 yılında ilk basımı yayınlanıyor. LC’nin kullanılmayan harfleri üzerinde durularak yeni sınıflama sistemi oluşturuluyor. LC de kullanılan QM (insan anatomisi), QR (Mikrobiyoloji), R (tıp) harfleri NLMC’de kullanılmamaktadır. Q ve W harfleri üzerinde çalışılarak NLM sınıflama yöntemi geliştiriliyor. Sınıflama Sistemi harf ve rakamlarla belirtilmektedir Tek harfler esas konuları (örneğin W tıp mesleği çift harfler ikinci derecedeki konuları (örnegin WA halk sağlığı) belirtmektedir. AIt bölümler ise rakamlarla belirtilmiştir.

12 Bu yöntem iki ana bölümden oluşmaktadır:
National Library of Medicine Classification: NLMC Bu yöntem iki ana bölümden oluşmaktadır: QS-QZ  Klinik öncesi bilimler W  Tıp sınıflama tablosunun yanısıra bazı çizelgelerde vardır.

13

14 NLM Sınıflandırma Şeması Anahtarları
WH Hemic and Lymphatic Systems WI Digestive System WJ Urogenital System WK Endocrine System WL Nervous System WM Psychiatry WN Radiology. Diagnostic Imaging WO Surgery WP Gynecology WQ Obstetrics WR Dermatology WS Pediatrics WT Geriatrics. Chronic Disease WU Dentistry. Oral Surgery WV Otolaryngology WW Ophthalmology WX Hospitals and Other Health Facilities WY Nursing WZ History of Medicine. Medical Miscellany 19th Century Schedule Preclinical Sciences: QS Human Anatomy QT Physiology QU Biochemistry. Cell Biology and Genetics QV Pharmacology QW Microbiology and Immunology QX Parasitology QY Clinical Pathology QZ Pathology Medicine and Related Subjects: W General Medicine. Health Professions WA Public Health WB Practice of Medicine WC Communicable Diseases WD Disorders of Systemic, Metabolic or Environmental Origin, etc. WE Musculoskeletal System WF Respiratory System WG Cardiovascular System


"NLM Arş. Gör. Kasım Binici." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları