Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ"— Sunum transkripti:

1 GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ
GAZİ ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI TEKNİKOKULLAR / ANKARA Tel: Fax: web:

2 AMAÇ Eğitim / öğretim / araştırma faaliyetlerini desteklemek
Üniversite mensuplarının bilgi / belge ihtiyacını karşılamak Rahat ve huzurlu araştırma, çalışma ortamı yaratmak Bilgi birikimine ve üretimine katkı sağlamak

3 TANITIM Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla, 1982 yılında kurulmuştur tarihinden itibaren, Rektörlük Kampüsü içinde bulunan binasında hizmet vermeye başlamıştır. Kütüphane binası metrekare kullanım alanına, 1500 kişilik oturma kapasitesine, 122 bilgisayar ve kablolu-kablosuz internet sistemine sahiptir. Basılı ve elektronik ortamda her tür bilgi kaynağına sahiptir. Basılı ve elektronik kitap koleksiyonu Basılı ve elektronik süreli yayın koleksiyonu Basılı ve elektronik tez Elektronik veri tabanları Multimedya materyalleri (DVD,CD vb.) Braille materyali (sesli kitap,braille baskı kitap vb.) Kütüphane hizmetlerinden yararlanmak için kütüphaneye üye olmak gereklidir. Kütüphanenin elektronik hizmetlerine ve güncel bilgilere adresinden erişilebilir.

4 ÇALIŞMA SAATLERİ Akademik Dönem Yaz Dönemi Kütüphane Ödünç Verme
Kütüphane Ödünç Verme Kütüphanelerarası İşbirliği Okuma Salonu Pazartesi-Cuma 24 saat  24 saat ( )( ) 24 Saat Cumartesi Pazar Yaz Dönemi Kütüphane Ödünç Verme Kütüphanelerarası İşbirliği Pazartesi-Cuma ( )( )

5 Kütüphane koleksiyonunda bulunan tıp ve sağlık konusundaki kaynaklar NLM (National Library of Medicine),diğer konulardaki kaynaklar LC (Amerikan Kongre Kütüphanesi Sınıflandırma Sistemi) sınıflandırma sistemine göre raflarda yer almakta ve açık raf sistemine göre hizmete sunulmaktadır. Web tabanlı hizmetler; - Ödünç süre uzatma - Ayırtma - Kendi kayıtlarını görebilme - İstek formları ile istek yapma Kitap istekleri web sayfası üzerinden “KİTAP SİPARİŞ FORMU” doldurularak yapılır.Kitap isteklerine ilişkin her tür soru adresine iletilebilir. Kütüphanemizde bulunan fotokopi alanlarında ücretini ödeyerek ve telif hakları kurallarına uyarak her tür çoğaltma hizmetinden yararlanılabilir.

6 GENEL KURALLAR Kütüphaneye yiyecek ve içecekle girilemez.
Kütüphane içerisinde sigara içilemez. Kütüphane binası içinde cep telefonu kullanılamaz. Kullanıcılar kendi eşyalarından sorumludurlar. Kaybolan ya da çalınan eşyalardan Kütüphane Yönetimi sorumlu değildir. Kütüphanemiz koleksiyonu elektronik güvenlik sistemi ile korunmaktadır. Hiçbir yayın kütüphane dışına izinsiz çıkartılamaz.

7 HİZMET BİRİMLERİ VE BÖLÜMLER
KİTAP KOLEKSİYONU ÖDÜNÇ VERME SÜRELİ YAYINLAR BAŞVURU KAYNAKLARINDAN OLUŞAN REFERANS BÖLÜMÜ SANAT KİTAPLARI VE KIYMETLİ ESERLERDEN OLUŞAN CLOSED (KAPALI) BÖLÜMÜ TEZ BÖLÜMÜ GÖRMEYENLER İÇİN KÜTÜPHANE VE BİLGİSAYAR HİZMETİ MULTİMEDYA BÖLÜMÜ E-KÜTÜPHANE OKUMA SALONU GRUP ÇALIŞMA SALONLARI ÖĞRETİM ÜYELERİ İÇİN AYRILMIŞ ÖZEL ÇALIŞMA ALANLARI VE DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYAR HİZMETİ FOTOKOPİ 143 OTURMA KAPASİTELİ KONFERANS SALONU

8 KAT PLANI 3.KAT 2.KAT 1.KAT ZEMİN KAT BODRUM KAT
KİTAP KOLEKSİYONU (P – Z) KAPALI YAYINLAR (CLOSED) KARELLER GRUP ÇALIŞMA SALONU 2.KAT KİTAP KOLEKSİYONU (A – NX) TEZ KARELLER 1.KAT SÜRELİ YAYINLAR ZEMİN KAT ÖDÜNÇ VERME REFERANS OKUMA SALONU BODRUM KAT KONFERANS SALONU BRAILLE (GÖRME ENGELLİLER BÖLÜMÜ) MULTİMEDYA

9 DANIŞMA HİZMETLERİ VE ORYANTASYON
Kütüphanemizde, kullanıcıların aradıkları bilgiye en kısa zamanda ve en doğru biçimde ulaşmasını sağlamak amacıyla Referans hizmeti verilmektedir. Bu bağlamda okuyucularımızın kütüphane, veri tabanı ve elektronik dergilerin kullanımında karşılaşabilecekleri problemlerin çözümlenmesine yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Kütüphane ve kütüphane kaynaklarının etkin kullanımını sağlamak üzere, önceden randevu almak koşuluyla kütüphane tanıtım programları (oryantasyon) düzenlenmektedir. Referans Bölümü tarafından, akademik birimlerden gelen istekler doğrultusunda, araştırma teknikleri, bilgi erişim, elektronik veri tabanları ve kullanımları ile ilgili dersler verilmektedir. Bu dersler teorik ve uygulamalı olmaktadır. Bu dersler kütüphanemizin e-kütüphane salonunda verilmektedir. Ayrıca bölümümüzce, isteyen fakültelere ve bölümlere eğitim sunumları ve seminerleri düzenlenmektedir. (Mesleki Eğitim Fakültesi Eğitim - Öğretim Yılı Açılış Sunumu , Tıp Fakültesi Araştırma Görevlileri Uyum Semineri v.s.)

10 GÖRSEL-İŞİTSEL MATERYALLERBÖLÜMÜ
Kütüphanenin bodrum katında yer alan “Görsel-İşitsel Materyaller” bölümünde müzik dinleyebilir, film / belgesel izleyebilir ya da kitapların CD’lerini inceleyebilirsiniz.

11 LC (Amerikan Kongre Kütüphanesi Sınıflandırma Sistemi)
A GENEL ESERLER B FELESEFE, PSİKOLOJİ, DİN C TARİHE YARDIMCI BİLİMLER D TARİH E AMERİKA TARİHİ F BİRLEŞİK DEVLETLER BÖLGESEL TARİHİ G COĞRAFYA, ANTROPOLOJİ H SOSYAL BİLİMLER   J SİYASET BİLİMİ  K HUKUK KANUN L EĞİTİM M MÜZİK N GÜZEL SANATLAR P DİL VE EDEBİYAT Q BİLİM S ZİRAAT T TEKNOLOJİ U ASKERİ BİLİMLER V DENİZ BİLİMLERİ Z KÜTÜPHANE BİLİMİ VE BİBLİYOGRAFYA Kütüphanede kitaplar bu sınıflandırma sistemine göre raflarda yer almaktadır ve açık raf sistemine göre hizmete sunulmaktadır.

12 NLM (National Library of Medicine) Sınıflandırma Sistemi
QS İNSAN ANATOMİSİ QT FİZYOLOJİ QU BİYOKİMYA QV FARMAKOLOJİ QW MİKROBİYOLOJİ VE İMMUNOLOJİ QX PARASİTOLOJİ QY KLİNİK PATOLOJİ QZ PATHOLOGY  W TIP MESLEĞİ WA HALK SAĞLIĞI WB DAHİLİ TIP WC BULAŞICI HASTALIKLAR WD BESLENME BOZUKLUKLARI WE KAS-İSKELET SİSTEMİ WF SOLUNUM SİSTEMİ WG KALP VE DAMAR HASTALIKLARI WH KAN VE KAN HASTALIKLARI WI GASTROİNTESTİNAL SİSTEM WJ ÜROGENİTAL SİSTEM WK ENDOKRİN SİSTEMİ WL SİNİR SİSTEMİ WM PSİKİYATRİ WN RADYOLOJİ WO CERRAHİ WP KADIN HASTALIKLARI WQ DOĞUMBİLİM WR DERMATOLOJİ WS ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI WT YAŞLILIK HEKİMLİĞİ WU DİŞ HEKİMLİĞİ WV KULAK BURUN BOĞAZ WW GÖZ HASTALIKLARI WX HASTANELER WY HEMŞİRELİK WZ TIP TARİHİ Kütüphanede tıp ve sağlık konusundaki kitaplar bu sınıflandırma sistemine göre raflarda yer almaktadır ve açık raf sistemine göre hizmete sunulmaktadır.

13 Kaybedilen ve hasar gören kaynaklar için Kütüphane Yönergesinde yer alan yaptırımlar uygulanır.
Danışma kaynakları, tezler, dergiler, kapalı kitaplar, gazeteler, multimedya Kaynaklarından kütüphane içerisinde yararlanılabilir. Ödünç alınan yayınlar başkası tarafından istenmediği takdirde tekrar uzatılabilir. Okuyucularımız, kütüphaneye gelerek ya da web sayfası üzerinden uzatma işlemini yapabilirler. Elektronik dergiler ve veri tabanları 24 saat kampüs içi erişime açıktır. Kampüs dışı erişim sağlamak üzere yapılacak işlemler web sayfası üzerinden “Kampüs Dışı Erişim” alanında açıklanmıştır. ÜYELİK VE YARARLANMA Gazi Üniversitesi mensubu olan Akademik ve İdari Personel ile öğrenciler kütüphaneye üye olmak koşuluyla ödünç kitap alabilirler. Öğrenciler 5 kitabı 15 gün süre ile, yüksek lisans öğrencileri 8 kitabı 1 ay süre ile, doktora öğrencileri 10 kitabı 1 ay süreyle, idari personel 6 kitabı 15 gün süre ile ve akademik personel 20 kitabı 2 ay süreyle ödünç alabilirler. Geciken kitaplar için Kütüphane Komisyonu tarafından belirlenen “gecikme bedeli” alınır.

14 Başkası tarafından ödünç alınan yayınlar için ayırtma yapılabilir; ayırtılan yayınlar, iade tarihinden itibaren 3 gün içinde alınmadığı takdirde sıradaki diğer okuyucuya verilir, sırada okuyucu bulunmadığı takdirde yayın rafa gönderilir. Üniversitemiz dışından gelen araştırmacılara koleksiyonumuzda bulunan her türlü bilgi kaynağından, kütüphane içinde yararlanma olanağı sunulmaktadır. Ödünç alma hizmetlerine ilişkin her tür soru adresine iletilebilir. Akademik personelin özel çalışma alanlarından (kareller) yararlanması için form doldurmak, yönetimce belirlenen kurallara uymak gerekmektedir. Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan bilgi kaynaklarının yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerden ödünç alınması isteği ve makale istekleri web sayfası üzerinden “Kütüphanelerarası İşbirliği “alanından yapılabilir.

15 KÜTÜPHANE TANITIM PROGRAMLARI
Kütüphane ve kütüphane kaynaklarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla referans kütüphanecileri tarafından kütüphane tanıtım programları (oryantasyon) düzenlenmektedir. Kütüphane ve kaynak kullanımına ilişkin her tür soru adresine iletilebilir.

16 Taramalarınızı anahtar kelime, yayın adı, dergi adı, yazar soyadı-adı, konu başlığı, yer numarası, ISSN/ISBN ya da barkod numarasından yapabilirsiniz. KATALOG TARAMA Yer numaraları ve ödünç durumu “Ödünç Alınabilir” : Kaynak Kütüphanededir. “Ödünç Alınamaz” : Kaynak tez ya da referans kaynağıdır. “DÖNÜŞ T.” : Yayın ödünç alınmıştır. Ödünç alınan kaynakları, kitap isminin alt kısmında yer alan “Ayırt” linkine tıklayarak ayırtabilirsiniz. Kitabı ayırtmak için tek yapmanız gereken şey, açılan yeni sayfaya öğrenci numaranızı ve T.C. kimlik numaranızın son 6 hanesini yazmaktır.

17 KULLANICI İŞLEMLERİ VE UZATMA
Üzerinizdeki kitapların iade tarihlerini görmek ve sürelerini uzatmak için Kütüphane web sayfasındaki “Kullanıcı İşlemleri” bağlantısına tıklayınız ve açılan yeni sayfaya öğrenci numaranızı ve T.C. kimlik numaranızın son 6 hanesini yazınız. KULLANICI İŞLEMLERİ VE UZATMA Üzerinizdeki kitapların iade tarihi dolmadan önce tümünü ya da istediklerinizi uzatabilirsiniz. NOT: Uzatma işlemini internet üzerinden öğrenciler 4 kez, master ve doktora öğrencileri ile idari ve akademik personel 5 kez gerçekleştirebilir.

18 VERİ TABANLARI Kullanım Kılavuzları Makale taraması yapmak için Kütüphane web sayfasındaki “Veri Tabanları” başlığını ya da “Elektronik Makale” başlığını kullanabilirsiniz. “Veri Tabanları” sayfasında her veri tabanının yanında bulunan kullanım kılavuzları, tarama yaparken yol gösterici olacaktır. Veri tabanı isimleri linklidir ve tıklandığında tarama sayfasına geçilir.

19 VERİ TABANLARI – Elektronik Makale
Aynı anda birden fazla veri tabanında tarama yapmayı sağlayan federe tarama motoruna, “Elektronik Makale” başlığından erişebilirsiniz. Makale ismi, yazar adı, anahtar kelime, konu başlığı, ISBN/ISSN numarası, özet ya da tam metinde geçen herhangi bir/birkaç kelime ile tarama yapabilirsiniz. “Search” butonuna basmadan önce tarama yapmak istediğiniz veri tabanlarını seçmeyi unutmayınız.

20 DENEME VERİ TABANLARI Firmalar tarafından, belirli bir süre için ücretsiz kullanıma açılan veri tabanlarına, web sayfamızda yer alan “Deneme Veri Tabanları” başlığından erişebilirsiniz. NOT: Deneme veri tabanlarına ait sizlerden gelen geri bildirimler, bütçe dahilinde değerlendirilmektedir.

21 AÇIK ERİŞİM Açık Erişim Arşivi, Gazi Üniversitesi bünyesinde ve Üniversitemiz akademisyenleri tarafından üretilmiş bilgilere serbest erişimi sağlamak amacıyla başlatılan bir girişimdir. Kütüphanemiz ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın ortak çalışması sonucu oluşturulmuştur. Gazi Üniversitesi akademisyenleri tarafından yazılan yurtiçi ve yurtdışı çeşitli yayınlarda yer alan makale, bildiri, rapor, konferans metinleri, kitap bölümleri ile ders notları ve tezlerin de tam metin yer aldığı  üniversitemiz açık arşivinin oluşturulması ile bilgiye erişim daha kolay ve daha ekonomik olmuştur.

22 AÇIK ERİŞİM Yayınlama ve Yararlanma Hakkı
Üniversitemiz açık arşivini oluşturacak bilimsel çalışmaların, tam metin olarak yer alması veya çıkarılması yazarının iznine bağlıdır. Üniversitemiz tarih ve 09 sayılı Senato kararı ile bünyesindeki bilimsel bilgilere sınırsız erişimi sağlamak üzere açık arşiv oluşturulmasını desteklemektedir. Bu durumda bilimsel çalışmaların elektronik kopyalarının yazarlarının izni ile arşivlenmesi yasaldır. Ancak Gazi Üniversitesi Açık Arşivinde yer alan tüm bilgilerden kaynağı gösterilerek yararlanılabilir. Açık arşivde bulunan çalışmalardan yararlanıldığında, kullanan kişinin kaynak göstermesi bilimsel etik açısından gerekli ve zorunludur. Kaynak gösterilmesinde kullanılan çalışmanın adı ve yazarıyla birlikte açık arşivin URL adresi verilecektir. Açık arşivde yer alan yayınlara anahtar kelime, yayına ait bibliyografik bilgiler ve metin içinde geçen anlamlı kelimelerden ( doğal dil ) tarama erişimi sağlanacaktır.

23 Bilgiye erişimde en kısa ve en güvenli yol
GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ


"GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları