Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGARA BAĞIMLILIĞI KARATAY REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGARA BAĞIMLILIĞI KARATAY REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ."— Sunum transkripti:

1 SİGARA BAĞIMLILIĞI KARATAY REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

2 SİGARA NEDİR ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir

3 SİGARADA KAÇ ZEHİR VARDIR ?
Sigarada 4000 den fazla zehir vardır en önemlileri : Polonyum ( Kanserojen) Rodon ( Radyasyon ) Metanol ( Füze yakıtı ) Toluen ( Tiner ) Bütan ( Tüp gaz ) Kadmiyum ( Akü metali) DDT ( Böcek öldürücü ) H.Siyanür(G.Odaları Zeh.) Aseton ( Oje Sökücü ) Naftalin(Güve kovucu) Arsenik ( Fare zehirici) Amonyak Karbonmonoksit ( Egzos Gazı ) Nikotin .

4 Bu maddelerin solunması akciğerlerde KATRAN(ASFALT) oluşumuna sebep olur.Günde bir paket sigara içenlerde 20 yılda 7 kg is ve katran birikimi olmaktadır. Nikotin sigara içen kişiyi uyarır,kalp çarpıntısına,yüksek tansiyona.kişinin nefes alıp vermesinin hızlanmasına sebep olur. Dudaklarımıza duman değdiği andan itibaren 8 sn de beyne ulaşan nikotin her nefeste yaklaşık beyin hücremizi öldürmektedir.

5 SİGARANIN VÜCUTTA İZLEDİĞİ YOL
Ağız ve burun Nefes borusu Yemek borusu Mide(tükürükle) Hava yolları (bronşlar) Akciğerler(hava ksck) Burada kılcal damarlardan kana geçer Sağ kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanır Dolaşım sistemiyle tüm vücudu dolaşır

6 İLK NEFES VE SONRASI Sigara içtiğinizde vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabız yükselir,daha hızlı nefes almaya başlarsınız,kan dolaşımınız yavaşlar,sigaranın içinde barındırdığım yaklaşık zehirli madde kana karışır.

7 SİGARANIN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR
Bağımlılık:nikotinin bağımlık yapma özelliği eroine çok benzer. Sırt ve bel ağrısı:Sigara içen kişilerde omurilikteki disklere çok az miktarda oksijen geldiği için sırt ve bel ağrısına yol açar. Prostat Kanseri Göğüs Kanseri Rahim Kanseri Çocukluk solunum problemleri Şeker hastalığı İlaca karşı bağışıklık Kulak enfeksiyonları

8 SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR
Emphysema:Akciğerlerdeki alveollerin zamanla esnekliğini kaybetmesi sonucu solunum zorluğu olur ve hasta solunum cihazına bağlanmak zorunda kalır. Boğaz Kanseri Mide Kanseri Kalp Hastalıkları Kısırlık Kangren

9 SİGARANIN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR
Karaciğer Kanseri Gırtlak Kanseri Erken doğum ve bebeğin hafif doğması Ağız Kanseri(Dudak ve Dil) Erken Menapoz Yemek Borusu Kanseri Erken Yaşlanma Yaralarda geç kapanma Diş Kaybı

10 Sigara; Akciğer kanseri ölümlerinin % 90’ından,
Bronşit ölümlerinin % 75’inden Tüm kanser ölümlerinin % 30’undan, Kalp krizi ölümlerinin % 25’inden sorumludur

11 Akciğer kanseri, kanser ölümlerinin birinci sırasında yer alır
Akciğer kanserinin % 90 nedeni sigaradır Ülkemizde her yıl 40 bin kişide akciğer kanseri tespit edilmektedir

12 Sigara, nefes borularını ve akciğerleri çalışamaz hale gelecek şekilde hasara uğratır
Yaşamınızı nefes darlığı içinde, oksijen tüpüne bağımlı ve yatağa bağlı olarak tamamlamak ister misiniz ?

13 Pasif sigara içmek ne demektir ?
Başkalarının sigara dumanını solumaktır

14 Pasif sigara içiciler de sigara bağımlıları kadar zarar görürler
Çocuklarda Pasif sigara içimi: Sık bronşit ve zatürre riski,alerjik hastalıklar ve astım riski,orta kulak iltihabı,beyin ve kas tümörleri,ani bebek ölümü sendromu,solunum fonksiyonlarında azalmaya neden olur. Yetişkinlerde: Akciğer kanserine Kalp hastalıklarına sebep olmaktadır.

15 SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA
20 dk içinde:kan basıncı ve nabız sayısı normale döner. 8 saat sonra kandaki oksijen düzeyi normale döner. 24 saat sonra karbon monoksit vücuttan temizlenmeye başlar.Akciğer, mukus ve sigara artıklarını atmaya başlar. 2-12 hafta içinde tüm vücutta dolaşım düzelmeye başlar.

16 SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA
3-9 ay sonra akciğer fonksiyonları % 5-10 oranında artar. 5 yıl içerisinde kalp krizi geçirme riski sigara içmeye devam eden birine göre yarı yarıya azalır. 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski sigara içmeye devam eden birine göre yarı yarıya azalır.Kalp krizi geçirme riski de Hiç sigara içmeyen biri ile aynı düzeydedir.

17 Sigara içenler sadece kendilerine değil, çevrelerine de zarar verirler
BU NE UMURSAMAZLIK !

18 SİGARAYI BIRAKMADAN ÖNCE
Ailenizle ve arkadaşlarınızla bu kararlarınızı anlatın. Evinizdeki ve çalışma odanızdaki size sigara hatırlatacak bütün eşyaları kaldırın. Kesinlikle sigara satın almayın. Evinizdekileri özellikle çocuklarınızı size sigarayı bırakma konusunda yardımcı olmaya teşvik edin.

19 SİGARANIN YERİNE YAPABİLECEĞİMİZ ŞEYLER
Ellerinizi meşgul etmek için resim çizin,yazı yazın,örgü örün,gazete okuyun vs. Spora başlayın Sabah kalktığınızda dişlerinizi fırçalayın,kahvaltıdan ve yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın.Kahve yerine bitki veya meyve çayı için. Sakız çiğneyin,bolca su için.

20 SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Nikotin bandı kullanın nikotin bandı sigara içme isteğini azaltmada yardımcı olur. Ara sıra sigara içme isteklerine karşı dikkatli olun. Sigarayı bıraktıktan sonra ilk birkaç hafta en zor zamanlardır,vücudumuzda nikotin eksikliği ortaya çıkar,konsantre olun.

21 SİGARANIN FAYDALARI Sigara içeni köpek ısırmaz çünkü yanında baston taşır Evine hırsız girmez çünkü sabaha kadar öksürür Üzerine sinek konmaz çünkü buram buram nikotin kokar Fazla yorulmaz çünkü yorulunca tıkanacağını bilir.

22 SİGARANIN FAYDALARI Yürümek için zorlanmaz çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir. İhtiyarlamaz çünkü genç yaşta sevdiklerine kavuşur. Yüzlerine renk gelir çünkü dişleri ve bıyıkları sapsarı olur. Vücutları bir kuş gibi hafifler çünkü ileri dönemdeki dolaşım bozukluğundan ötürü önce parmakları sonra da el ve ayakları kesilir.

23 SİGARA İÇENİN AKCİĞERİ SAĞLAM AKCİĞER

24 NORMAL VE SİGARA İÇEN BİR ŞAHSIN AKCİĞERİ

25 NORMAL KARACİĞER SİROZLU KARACİĞER

26

27 GIRTLAK KANSERİ

28 SON ÇARE : GIRTLAĞIN ÇIKARTILMASI

29

30 SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN SİGARASIZ BİR HAYAT SEÇİN
UNUTMAYIN ! TÜRKİYE’NİN HAVA SAHASI ARTIK DUMANSIZ HAVA SAHASI SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN SİGARASIZ BİR HAYAT SEÇİN

31 KATILIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
KARATAY REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ BÖLÜMÜ Hazırlayan Mustafa TOPÇU Psikolojik Danışman


"SİGARA BAĞIMLILIĞI KARATAY REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları