Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan ve Sunan Dr. Perihan ATAKAN Antakya doğum ve Çocuk Bakımevi SİGARA VE TOPLUM SAĞLIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan ve Sunan Dr. Perihan ATAKAN Antakya doğum ve Çocuk Bakımevi SİGARA VE TOPLUM SAĞLIĞI."— Sunum transkripti:

1 www.antakyadogumevi.gov.tr Hazırlayan ve Sunan Dr. Perihan ATAKAN Antakya doğum ve Çocuk Bakımevi p.atakan@antakyadogumevi.gov.tr SİGARA VE TOPLUM SAĞLIĞI

2 www.antakyadogumevi.gov.tr Elma

3 www.antakyadogumevi.gov.tr TÜTÜN : Patlıcangiller familyasından “nicotiana” cinsinden yaprakları sigara yapımında kullanılan bir yıllık otsu bitki türlerine verilen addır.

4 www.antakyadogumevi.gov.tr TARİHÇE : Sigara Avrupalı kaşiflerin Kuzey Amerika’ya gidip, oranın yerli halkı ile barış çubuğu tüttürmesine kadar uzanan çok eski bir tarihçesi var. 1492'den önce: Amerika kıtasının yerlileri tedavi ve dini amaçlarla tütün üretimi yapıyorlardı. 1492: Kristof Kolomb Amerika'yı keşfetti. Avrupa'ya döndüğünde yanında bu kıtada daha önce hiç görülmemiş olan tütün tohumları ve yaprakları vardı.

5 www.antakyadogumevi.gov.tr Beyazlarla kızılderililer arasındaki mücadele görünüşte beyazların zaferi ile bitmiştir. Ancak beyaz adamı sigaraya alıştırarak, kızılderililer günümüzde bile devam edegelen bir intikamı gerçekleştirdiler.* TARİHÇE :

6 www.antakyadogumevi.gov.tr

7 1938: sigara içenlerin, sigara içmeyenlere oranla daha genç yaşta öldükleri 1943: Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık %60- %80'nin sigara içiyordu. 1947: Akciğer kanseri hastalarının % 90'ının sigara tiryakisi olduğu TARİHÇE :

8 www.antakyadogumevi.gov.tr ANADOLU’DA SİGARA : Tütün Anadolu’ya Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1605’te Venedikli tüccarlar tarafında sokulmuş ve kullanılışı kısa zamanda yayılmıştır. Osmanlı sigara kağıdı ilanı. (Osmanlıca)

9 www.antakyadogumevi.gov.tr Sigara Dumanının İçeriği : (Mikroplu bir şırınga) Nikotin Karbon Monoksit KatranAseton Kadmiyum Arsenik Sigara Dumanı, 40’ının kanserojen olduğu bilinen 4000 fazla sağlığa zararlı kimyasal madde içerir. Hidrojen Siyanid

10 www.antakyadogumevi.gov.tr Sigaradaki zehirlerden birkaçı Polonyum - 210 (kanserojen), Radon (radyasyon), Metanol (füzeyakıtı), Toluen (tiner), Kadmiyum (akü metali), Bütan (tüp gaz), DDT (böcek öldürücü), Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri), Aseton (oje sökücü), Naftalin (güve kovucu), Arsenik (fare zehiri), Amonyak (tuvalet temizleyicisi), Karbon (eksoz Monoksit gazı), Nikotin ve 3.885 toksik madde.

11 www.antakyadogumevi.gov.tr Ciğerlerimizde oluşan: katran (asfalt) Sonuç olarak :

12 www.antakyadogumevi.gov.tr Sigaraya başlama nedenleri : Toplumdan kaçma eğilimi Sıkıntı Sigaranın arkadaş yerini tutması Anne ve baba zıtlaşması Öfke ve büyüklere direnme Gösteriş,büyük görünme isteği Arkadaşların ısrarına ‘HAYIR’ diyememe Eğlence aracı olması Kendine güven sağlamak için

13 www.antakyadogumevi.gov.tr Ağız kanseri olma riskiniz 3 - 30 kat Dişeti kanseri olma riskiniz 5 - 14 kat Dil kanseri olma riskiniz 4 - 33 kat Bademcik kanseri olma riskiniz 7 - 11 kat Gırtlak kanseri olma riskiniz 16 kat Yemek borusu kanseri olma riskiniz 8 - 10 kat artmaktadır.. İçtiğiniz sigaradan dolayı ;

14 www.antakyadogumevi.gov.tr Mesane kanseri olma riskiniz 3 - 5 kat Pankreas kanseri olma riskiniz 2 kat Böbrek kanseri olma riskiniz 5 kat Prostat kanseri olma riskiniz 2 kat Rahim ağzı kanseri olma riskiniz 17 kat Kan kanseri olma riskiniz 2 - 3 kat İçtiğiniz sigaradan dolayı ;

15 www.antakyadogumevi.gov.tr SİGARA VE KALP-DAMAR HASTALIKLARI : Hipertansiyon Kolesterol yüksekliği Felç Damar tıkanıklıkları Kalp krizi, kalp yetmezliği Kalp ritim problemleri

16 www.antakyadogumevi.gov.tr SİGARA İÇERKEN MASUM GELEBİLİR AMA SİZDEN BİR CANAVAR YARATIYOR BU CANAVARI TANIYOR MUSUNUZ ?

17 www.antakyadogumevi.gov.tr Dünyada en çok rastlanan ve en fazla ölüme yol açan kanser, akciğer kanseridir Akciğer kanserlerinin % 95’i sigaraya bağlıdır Akciğer Kanserleri:

18 www.antakyadogumevi.gov.tr Akciğer kanseri olma riskiniz 13 - 22 kat artmaktadır. İçtiğiniz sigaradan dolayı

19 www.antakyadogumevi.gov.tr AKCİĞER KANSERLİLERİN % 60’I 1 YIL, % 85’İ 5 YIL İÇİNDE ÖLÜR.

20 www.antakyadogumevi.gov.tr Akciğer kanseri ölümlerinin de yaklaşık % 90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır.

21 www.antakyadogumevi.gov.tr SİGARA DAMARLARI BOZAR VE DAMAR TIKANIKLIĞINA NEDEN OLUR

22 www.antakyadogumevi.gov.tr Aterosklerotik periferal damar tıkanması hastalığı

23 www.antakyadogumevi.gov.tr Ölüm oranı 100.000 insan/yıl Ömür boyu içmeyen Halen içici Akciğer kanseri14209 KOAH10127

24 www.antakyadogumevi.gov.tr Sigara içenlere öncelik tanıyın. Çünkü onlar bu dünyada misafirdirler.

25 www.antakyadogumevi.gov.tr Normal Bronş Daralmış Bronş

26 www.antakyadogumevi.gov.tr Alveoller :

27 www.antakyadogumevi.gov.tr Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

28 www.antakyadogumevi.gov.tr VÜCUDUNUZ KÜLLÜK OLMASIN!!!

29 www.antakyadogumevi.gov.tr Bu Nedir Acaba…? Dişeti Kanseri

30 www.antakyadogumevi.gov.tr Ses Tellerinde KANSER

31 www.antakyadogumevi.gov.tr DÜŞÜK, ÖLÜ DOĞUM, ERKEN DOĞURMA, DÜŞÜK AĞIRLIKLI DOĞUM ANİ ÖLÜM, DAVRANIŞ BOZUKLUĞU, ZEKA PUANINDA AZALMA ÖĞRENME ZORLUĞU

32 www.antakyadogumevi.gov.tr PASİF SİGARA İÇİMİ :

33 www.antakyadogumevi.gov.tr Pasif sigara içiciler de sigara bağımlıları kadar zarar görürler. PASİF SİGARA İÇİMİ :

34 www.antakyadogumevi.gov.tr İş ve trafik kazaları Kötü koku ve renk Sosyal dışlanma Çevre kirliliği Yangınlar Etik sorunlar Sigaranın diğer getirileri :

35 www.antakyadogumevi.gov.tr Türkiye’de halen yılda, yaklaşık 2,72 milyar Dolar ekonomik kayıp olmakta ve 100 bin kişi sigara nedeniyle zamansız ölmektedir. SUÇLU KİM?

36 www.antakyadogumevi.gov.tr o Her gün bir uçak düşüyor ve 300 kişiye yakın insan ölüyor. o Bir şehrimize atom bombası atılıyor o Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor ve kimse sağ kalmıyor Her yıl 100.000 kişi ne anlama geliyor?

37 www.antakyadogumevi.gov.tr Avrupa'da sigara içme yaygınlığı yaklaşık % 40'tır ve yaklaşık her 6 ölümden 1'i sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeniyledir. Dünya'da günde 11 bin kişi sigaranın neden olduğu hastalıklar yüzünden ölmektedir Avrupa ve Dünya :

38 www.antakyadogumevi.gov.tr Psikolog Eyüp TÜRKORAL Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

39 www.antakyadogumevi.gov.tr Dünyada sigara içim oranları Bölge Tüketim Kuzey Amerika % 4.7 Latin Amerika % 8.9 Batı Avrupa % 9.3 Orta ve Doğu Avrupa % 10.8 Afrika ve Orta Doğu % 11.8 Asya % 54.5

40 www.antakyadogumevi.gov.tr Yorumsuz…

41 www.antakyadogumevi.gov.tr 1.Sigara içen ihtiyarlamaz.(genç ölür.) 2.Sigara içenin evine hırsız girmez. (gece boyu öksürür.) 3.Sigara içeni köpek ısırmaz. (Bastonla dolaşır.) 4.Sigara iç erken öl, cesedin yakışıklı olsun… Sigara İçmenin faydaları:

42 www.antakyadogumevi.gov.tr

43 Sigarayı Bırakmanın Zorlukları : Sigara iki tip bağımlılık yapar Fiziksel Bağımlılık Psikolojik Bağımlılık Fizikisel olarak Nikotin eksikliği semptomları son sigaradan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkar. Birkaç gün içerisinde de biter Psikolojik bağımlılığı aşmak daha zordur.

44 www.antakyadogumevi.gov.tr ARTIK ANLADINIZ! ŞİMDİ KARAR VERİN VE BAŞLAYIN Bunları dinleyip harekete geçmek ya da geçmemek size bağlı. Hayatta ne yazık ki, hiçbir şey mucizevi bir şekilde olmuyor. Sigarayı bırakmak için kendi mucizenizi yaratmak elinizde. BAŞLAYIN! VAZGEÇMEYİN! BAŞARIN!

45 www.antakyadogumevi.gov.tr Sigara Bırakılınca ; 20 dakikaKan basıncı ve nabız sayısı normale döner. 8 saatKandaki oksijen düzeyi normale döner. 24 saat Karbon monoksit vücuttan temizlenmeye başlar. Akciğerler mukus ve sigara artıklarını atmaya başlar. 2–12 haftaTüm vücutta dolaşım düzelmeye başlar. 3-9 ayAkciğer fonksiyonları % 5-10 artar. 5 yıl Kalp krizi geçirme riski sigara içen bir kişiye göre yarı yarıya azalır. 10 yıl Akciğer kanseri riski sigara içen bir kişiye göre yarı yarıya azalır. Kalp krizi geçirme riski hiç içmemiş kişilerle aynı düzeye iner.

46 www.antakyadogumevi.gov.tr Yasalar: Madde 1 : Bu kanunun amacı, kişileri tütün ve mamullerinin Zaralarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirler almaktır. Madde 2 : Tütün ve mamullerinin içilmesi yasaklanan yerler; sağlık, eğitim-öğretim ve kültür hizmeti veren yerler, kapalı spor salonları ve toplu taşımacılık yapılan her türlü nakil vasıtaları, bunların bekleme salonları, kamu hizmeti yapan kurum ve kuruluşlar, 5 ve daha fazla kişinin görev yaptığı kapalı mekanlar. Madde 3 : Madde 2’de sayılan yerlerde yasağı ve buna bağlı sonuçlarını belirten uyarılar asgari 10 cm’lik puntolarla herkes tarafında görülebilir yerlere yazdırılır.

47 www.antakyadogumevi.gov.tr Bakanlık teşkilatı ile tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının kapalı alanlarında tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının yasaklandığına dair Genelge 29.11.2006 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu konuyu takip için bakanlık denetleme formları göndermiştir.

48 www.antakyadogumevi.gov.tr Sigara bırakma yöntemlerinden Nikotin yerine koyma tedavileri 1.Elektronik sigara 2.Nikotinli bantlar 3.Nikotin sakızları Bupropion(Zyban) Hipnoz Akapunktur Biorezonans Tedavi Yöntemi(BRT)

49 www.antakyadogumevi.gov.tr Biyorezonans Tedavi Yöntemi

50 www.antakyadogumevi.gov.tr TEŞEKKÜRLER…TEŞEKKÜRLER…


"Hazırlayan ve Sunan Dr. Perihan ATAKAN Antakya doğum ve Çocuk Bakımevi SİGARA VE TOPLUM SAĞLIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları