Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.farukdemir.info.tr. 2 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr PROBLEMLER VE ÇÖZÜMÜ DEVAM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.farukdemir.info.tr. 2 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr PROBLEMLER VE ÇÖZÜMÜ DEVAM."— Sunum transkripti:

1 www.farukdemir.info.tr

2 2 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr PROBLEMLER VE ÇÖZÜMÜ DEVAM

3 3 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI SO Ğ URMA VASITASIYLA K İ MYASAL ANAL İ Z Bir karakteristik x-ışınının dalga boyu onun bir karakteristi ğ i oldu ğ u gibi so ğ urma kıyısı dalga boyu da so ğ urucunun karakteristik bir özelli ğ idir. Bu nedenle, e ğ er birçok element içeren bir numune bir so ğ urucu olarak kullanılırsa ve e ğ er bu numunenin oluşturdu ğ u azaltma (veya so ğ urma) dalga boyunun bir fonksiyonu olarak ölçülürse so ğ urma kıyıları belli olur. Bu so ğ urma kıyılarının dalga boyu numunedeki elementlerin hangi elementler olduklarını söylemeye yardım eder. E ğ er kıyılarının her birinde gerçekleşen so ğ urmadaki de ğ işim ölçülürse metot nitel hale de konabilir.

4 4 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI Dalga boyu kontrol edilebilen di ğ er bir monokromatik x-ışını kayna ğ ı gerektirir. Böyle bir x-ışını kayna ğ ı genellikle bir x-ışını tüpü tarafından uyarılan farklı elementlerin karakteristik x- ışınları kullanılarak farklı dalga boylarından x-ışınları elde edilebilir. Burada kullanılan elementlerin atom numaraları Z, Z+1, Z+2,…. şeklinde de ğ işiyorsa süreksiz olarak de ğ işen karakteristik x-ışınları elde edilir. Bu sürekli x-ışınları gibi her dalga boyunu taramasa da so ğ urma ölçümü almak için oldukça pratik bir araçtır.

5 5 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI Soğurma Kıyısı Metodu Birçok element içeren bir numunedeki A elementinin konsantrasyonunu belirlemeye çalışalım. Tek düze kalınlı ğ a sahip olacak şekilde hazırlanan bir numune dalga boyu kontrol edilebilen bir x-ışını şuasına konulur ve A elemanının so ğ urma kıyısının her iki tarafındaki bir seri dalga uzunlukları için numuneden geçen x-ışınlarının I şiddetleri ölçülür. Sonuçta ba ğ layan e ğ ri, geçirilen şiddet, kenarın uzun dalga boyu kıyısında birdenbire artaca ğ ından Şekil ’deki gibi olacaktır.

6 6 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI

7 7 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI

8 8 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI

9 9 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI

10 10 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI

11 11 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr X-IŞINLARININ UYGULAMALARI


"Www.farukdemir.info.tr. 2 MMM216 X- ışınları 7. Ders www.farukdemir.info.tr PROBLEMLER VE ÇÖZÜMÜ DEVAM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları