Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 X-ışını spektrometresi diğer optik spektroskopiler gibi elektromanyetik ışının emisyon, absorbsiyon, saçılma, floresans ve kırınımının ölçümüne dayanır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " X-ışını spektrometresi diğer optik spektroskopiler gibi elektromanyetik ışının emisyon, absorbsiyon, saçılma, floresans ve kırınımının ölçümüne dayanır."— Sunum transkripti:

1

2  X-ışını spektrometresi diğer optik spektroskopiler gibi elektromanyetik ışının emisyon, absorbsiyon, saçılma, floresans ve kırınımının ölçümüne dayanır.  X-ışını floresans ve X-ışını absorbsiyon yöntemleri atom numarası sodyumdan büyük bütün elementlerin kalitatif ve kantitatif tayini için kullanılır. Özel donanımlarla atom numarası 5-10 arasında olanlar da belirlenebilir.

3  X-ışınları 1e-5 Å ile 100 Å arasını kapsar. Ancak klasik X-ışını spektroskopisi 0,1-25 Å arasındaki bölgeyi kullanır.  1 Å=0,1 nm=1e-10 m

4  Bir metal hedefin yüksek enerjili elektron demeti ile bombardımanı  Bir maddenin X-ışınlarına maruz bırakılarak onun da X-ışını yaymasının sağlanması  Radyoaktif kaynaklar  Sinkrotron radyoaktif kaynaktan

5  X-ışını emisyonu  X-ışını absorbsiyonu  X-ışını floresansı (XRF)  X-ışınları kırınımı (XRD)

6

7

8

9

10

11

12

13

14  Her çeşit numunede, sıvı, katı ve toz farkı olmadan elemental analiz yapmak için kullanılan en iyi analitik tekniklerden birisidir.  basit ve hızlı numune hazırlığıyla Beriyumdan (Be) Uranyuma (U) kadar olan element konsantrasyonlarını ppm seviyesinin altında yüksek kesinlik ve doğruluk oranıyla vermektedir.

15  EDXRF (Enerji Dağılımı XRF): Analiz edilen örnekten elde edilen X ışınlarının enerjisini hesaplayarak elementleri tayin ederken gelen ışınları da sayarak element miktarlarının belirlenmesini sağlarlar.  WDXRF: Örnekten elde edilen X ışınlarını önce özel kristallerde yansıttıktan sonra yansıma açılarını tespit ederek elementleri ve ışınları sayarak da miktarlarını belirler.

16

17

18

19


" X-ışını spektrometresi diğer optik spektroskopiler gibi elektromanyetik ışının emisyon, absorbsiyon, saçılma, floresans ve kırınımının ölçümüne dayanır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları