Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Adı Soyadı : Serkan YILDIZ No : 20110904052 Bölüm : Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf Örgün Eğitim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Adı Soyadı : Serkan YILDIZ No : 20110904052 Bölüm : Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf Örgün Eğitim."— Sunum transkripti:

1 Adı Soyadı : Serkan YILDIZ No : 20110904052 Bölüm : Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf Örgün Eğitim

2 Eğitimdeki Teknolojiler Facebook Wordpress Youtube Web 2.0 Wikipedia Blogger Web 2.0 araçlarından olan Facebook, Wordpress, Youtube, Web 2.0, Wikipedia, Forum anlatacağız.

3 "Web 2.0” NEDİR ? 2004 yılında ortaya atılmış bir kavramdır. Yazılım geliştiricilerinin ve kullanıcıların mevcut Web teknolojilerinden yararlanışlarındaki değişimi yansıtır. Web sitelerinin yalıtılmış bilgi depoları şeklinden çıkıp kullanıcılara web uygulamaları imkanı sunan fonksiyonel web platformlarıdır. Eğitimde Web 2.0 araçları öğrencilerin bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlamakla beraber kendi düşüncelerini de sosyal ağlarda paylaşma imkanı sunmaktadır.

4 Facebook WordPressYoutubeWikiBlogger

5 Facebook Facebook bir sosyal paylaşım ağıdır.İnsanların arkadaşlarıyla,akrabalarıyla,aileleriyle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişinde bulunması sağlayan sosyal paylaşım sitesidir. Facebook Inc, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu.

6 Wordpress WordPress nedir, ne işe yarar ?WordPress nerelerde kullanılıyor ?WordPress site yapısı nasıldır ?WordPress’in faydaları nelerdir ?

7 -WordPress nedir? WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bu sistem zaman içerisinde kullanıcılarının ilgisiyle kendine özgü bir ekosistem haline gelmiştir. Bugün bazı büyük firmaların da aralarında olduğu pek çok internet sitesi alt yapısında bu sağlam ve esnek sistemi kullanmaktadır.

8 -WordPress nerelerde kullanılıyor ? WordPress esas olarak blog yazarları için tasarlanmış olsa da kullanım alanı zamanla genişlemiş ve e-ticaret sitelerinden portfolyo sitelerine kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanılabilir hale gelmiştir. Aslında teorik olarak her türlü web sitesi konseptini WordPress ile yaratabilirsiniz ancak bunun için biraz kod bilgisi ve tasarım bilgisi gerekiyor.

9 - WordPress site yapısı nasıldır ? Standart bir WordPress sitesini incelediğinizde açılış sayfasında en son yazılan blog yazılarının kısa özetlerini görürsünüz. Sitede temel olarak “Sayfalar” ve “Yazılar” vardır. Sayfalar daha az sayıdadır ve daha ön plana çıkarmak isteyeceğiniz bilgiler içindir.

10 - WordPress’in faydaları nelerdir ? İçerik Yönetim Sistemi demek çok sayıda yazı, resim ve belki de video demektir. Az sayıda içeriği yönetmek kolaydır ama bu sayı arttıkça size bir yardımcı şart olacaktır. Web sitesi sahibi iseniz bazen sayfa yapısını değiştirmek istersiniz, bazen yazı yazmak istersiniz, bazen bir şeyler yüklemek veya silmek istersiniz. İşte tüm bunları yapmakta WordPress kullanmak hem çok pratik hem de çok etkilidir.

11 Youtube Youtube, dünyanın en büyük video portalıdır. YouTube, bir video barındırma web sitesidir. 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır."Tube" kelimesi Cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Günlük ortalama 100 milyon video izleniyor. Ayda da ortalama 20 milyon ziyaretçi siteye giriyor.

12 Wiki Wiki nedir, ne işe yarar? Wiki'yi eğitimde nasıl kullanırız?

13 - Wiki nedir, ne işe yarar? Herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapmasına izin veren bilgi sayfaları topluluğudur. Gruplar wiki sayesinde geniş dokümantasyonlar oluşturabilir,bu belgeler arasındaki sürüm farklılıklarını takip edebilir.sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından,bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır.

14 - Wiki'yi eğitimde nasıl kullanırız? Öğrencilerin aktif olmasını sağlar.Zaman kazandırır,tartışma ve geribildirim sunar.eğitimde wiki tartışma-geribildirim sağlayabilmektedir.katılımı artırır ve sınıfı duvar arasından çıkarır.kitlelere ulaşır ve çalışma kolaylığı sağlar.

15 Blogger Blog, eskiden ajanda tarzı defterlerimize yazdığımız günlüklerin internet ortamında tutulması fikriyle ortaya çıkmış küçük websiteleridir diyebiliriz. Bizler günlüklerimizi internet ortamında tutabileceğimiz gibi, onları arkadaşlarımızla ve herkesle de paylaşabiliyoruz.

16 Blogların diğer bir avantajı da insanların yorumlarıyla blogunuza katkı yapabilmeleridir. Böylece yazdığınız konularla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve fikirlere ulaşmak mümkün oluyor.

17 Kaynakça http://www.internetdersleri.net/blog-nedir-ne-ise-yarar http://sabahattin-sayfam.blogspot.com/2010/04/wiki- nedir-ne-ise-yarar-egitimde-nasl.html http://sabahattin-sayfam.blogspot.com/2010/04/wiki- nedir-ne-ise-yarar-egitimde-nasl.html http://busrabudakoglu.blogcu.com/youtube- nedir/11636790 http://busrabudakoglu.blogcu.com/youtube- nedir/11636790 http://www.ozhandonder.net/wordpress-nedir-ne-ise- yarar http://www.ozhandonder.net/wordpress-nedir-ne-ise- yarar http://busrabudakoglu.blogcu.com/facebook-nedir-ne-ise- yarar/11636637 http://busrabudakoglu.blogcu.com/facebook-nedir-ne-ise- yarar/11636637 http://www.3cbilisim.com/web-tasarim/web2-0.html


"Adı Soyadı : Serkan YILDIZ No : 20110904052 Bölüm : Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf Örgün Eğitim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları