Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Uzm. Dr. Fahriye VATANSEVER AĞCA BYİEAH Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Başasistanı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Uzm. Dr. Fahriye VATANSEVER AĞCA BYİEAH Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Başasistanı."— Sunum transkripti:

1 Uzm. Dr. Fahriye VATANSEVER AĞCA BYİEAH Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Başasistanı

2  Kalp sağlığı ile ilgili problem yaşayan insanların yaşam kalitelerinin arttırılması ve günlük yaşamlarına daha kolay dönmelerini sağlamak için tıbbi gözetim altında uygulanan multidisipliner bir programdır.

3

4  Kalp hastalıklarından kaynaklanan fiziksel bozukluk veya herhangi bir harabiyeti sınırlamayı hedefleyen,ölüm riskini azaltan ve hastanın normal yaşantısını sürdürmesine olanak sağlayan bir programdır.

5  1990 : ortanca yaş :22, 1.6 milyon kalp damar hastası  2003: ortanca yaş : 26, 2.8 milyon kalp damar hastası  2015: 5.6 milyona çıkacağı öngörülmektedir  Her yıl 310 bin yeni vaka, 90 bin ani ölüm, 220 bin kişi hasta havuzuna katılmaktadır. TEKHARF

6 Tüm ölüm nedenleri arasında:  %40,6 kalp hastalıkları  %11,6 kanser  %6,8 serebrovasküler hastalıklar  Kalp hastalıklarından toplam ölümlerin yıllık 203 bin kişi olduğu tahmin edilmektedir.  Devlet İstatistik Enstitüsü

7 - Koroner arter cerrahisi (by-pass) geçirenler -Kalp krizi geçiren ve stent işlemi yapılanlar -Göğüs ağrısı olanlar -Kalp yetersizliği olanlar -Kalp kapak cerrahisi geçirenler -Periferik Damar Tıkanıklığı olan hastalar -Kalp nakli olan kişiler

8

9 - Kalp krizi ve ani ölüm riskini azaltır. -Kalp ve damar fonksiyonlarını ve kapasitesini maksimuma çıkartır. -Damar tıkanıklıklarını önler. -Egzersiz toleransını arttırır. -Günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme kabiliyetini geliştirir.

10 -Kardiyoloji Uzmanı -Fizik Tedavi Uzmanı -Fizyoterapist -Hemşire -Psikolog -Diyetisyen

11  -Egzersiz  -Diyet ve obezite ile mücadele  -Psikosyal Destek  -Eğitim ve Bilgilendirme hizmetleri verilir.

12  -Egzersiz  -Diyet ve obezite ile mücadele  -Psikosyal Destek  -Eğitim ve Bilgilendirme hizmetleri verilir.

13

14

15  -Egzersiz  -Diyet ve obezite ile mücadele  -Psikosyal Destek  -Eğitim ve Bilgilendirme hizmetleri verilir.

16  -Egzersiz  -Diyet ve obezite ile mücadele  -Psikosyal Destek  -Eğitim ve Bilgilendirme hizmetleri verilir.

17  3 bisiklet ergometrisi  1 koşu bandı ergometrisi  Günlük ort. 30 hasta  Güney Marmara Bölgesi’nin en büyük kardiyak rehabilitasyon merkezidir.

18

19 Yaşama yıllar, Yıllara yaşam katar!


"Uzm. Dr. Fahriye VATANSEVER AĞCA BYİEAH Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Başasistanı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları