Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

5. SINIF 4. ÜNİTE IŞIK VE IŞIĞIN YAYILMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "5. SINIF 4. ÜNİTE IŞIK VE IŞIĞIN YAYILMASI"— Sunum transkripti:

1 5. SINIF 4. ÜNİTE IŞIK VE IŞIĞIN YAYILMASI
HAZIRLAYAN:GAMZE YILDIRIM FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ SINIF

2 IŞIK NEDİR?? Çevremizdeki cisimleri sahip olduğumuz beş duyu organımızla tanıyıp algılamaya çalışırız. Görme olayı ise tamamen ışıkla gerçekleşir.

3 IŞIK KAYNAKLARI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
DOĞAL IŞIK KAYNAKLARI YAPAY IŞIK KAYNAKLARI IŞIK KAYNAKLARI

4 DOĞAL IŞIK KAYNAKLARI Işık kaynaklarından bazıları kendiliğinden ışık üretir. Bunlara doğal ışık kaynakları denir. Güneş Yıldızlar Ateş böceği Örnek verilebilir.

5 YAPAY IŞIK KAYNAKLARI Doğal ışık kaynaklarından gece aydınlatması için yeteri kadar yararlanamayız. Bu nedenle gece aydınlatmasında insanlar tarafından yapılmış yapay ışık kaynakları kullanılır. Ampul Trafik lambası Mum

6 IŞIK NASIL YAYILIR?? Işığın ilerlemesi için ortama ihtiyaç yoktur.
Işık homojen saydam ortam içerisinde sabit hızla yayılır ve ışık hızı ortama göre değişir.

7 IŞIK YILI NEDİR? Işığın boşlukta yayılma hızı yaklaşık olarak saniyede üç yüz bin kilometredir. Işık ışınlarının bir yılda gittikleri uzaklığa bir ışık yılı denir.

8 SAYDAM MADDELER Dışarıdan gelen ışığı perdelerimiz kapalıyken göremeyiz. Işık bir duvardan diğer tarafa geçemez bazı maddeler ışığı geçirir, bazı maddeler ışığı geçiremez. Işığı geçiren maddelere denir.

9 SAYDAM OLMAYAN VE YARI SAYDAM MADDELER
 Örneğin duvar, tahta, perde gibi maddeler ışığı geçirmezler ve saydam olmayan maddeler olarak adlandırılırlar. Yarı saydam olan maddeler ise ışığı çok az geçirirler ve bu maddelerin diğer tarafındakileri görmekte zorluk çekeriz.

10 GÖLGE Kaynaklardan yayılan ışınlar ortamda ilerlerken saydam olmayan cisimler üzerine düşerlerse cisimleri geçemediklerinden dolayı cisimlerin arka tarafında karanlık bölgeler oluşur. Meydana gelen bu karanlık bölgeye gölge denir.

11 TAM GÖLGE Kare küp şeklindeki cisimlerin gölgesi kare;
Daire ve küre şeklindeki cisimlerin gölgeleri de dairesel olur. Işık kaynağından çıkan ışınların hiç düşmediği bölgelere tam gölge denir.

12 YARI GÖLGE Işık kaynağından çıkan ışınların hiç düşmediği bölgelere tam gölge kaynağın bazı bölgelerinden ışık düşüp bazı gölgelerin den ışık düşmediği bölgelere de yarı gölge denir.

13 NELER HATIRLIYORUZ? 1) Işık nedir?
Çevremizdeki cisimleri görmemize ve renkleri ayırt etmemize yarayan enerji şekli. 2) Işık kaynakları nelerdir? Doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları. 3) Işık yılı nedir? Işık ışınlarının bir yılda gittikleri uzaklığa bir ışık yılı denir. 4)Gölge çeşitleri kaça ayrılır? Tam gölge ve yarı gölge

14 KAYNAKÇA Vikipedia Google görseller

15 TEŞEKKÜRLER..


"5. SINIF 4. ÜNİTE IŞIK VE IŞIĞIN YAYILMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları