Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ. Bu yaş grubunun beslenmesinde en önemli husus, çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanmış olmasıdır. OKUL ÖNCESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ. Bu yaş grubunun beslenmesinde en önemli husus, çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanmış olmasıdır. OKUL ÖNCESİ."— Sunum transkripti:

1 OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ

2 Bu yaş grubunun beslenmesinde en önemli husus, çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanmış olmasıdır. OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Bu dönem 1-5 yaş arası çocukları kapsamaktadır. Çocuklukta edinilen beslenme alışkanlıklarının yetişkinlik dönemindeki beslenme düzeni üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu dönemde çocuğun büyüme ve gelişmesi izlenmelidir. Çocuk 6 ayda bir tartılıp, boyunun ölçülmesi gerekir.

3 BU DÖNEMDE ÇOCUĞUN BESİN ÖGELERİ İHTİYACI : ENERJİ: Çocuklar yaş grubu ne olursa olsun devamlı bir büyüme ve gelişme sürecindedirler. Günlük enerji ihtiyacı 80-90kal/kg/gün’ dür. PROTEİN: Büyüme çağında protein gereksinimi de yüksektir.Bu yaş grubunun günlük protein ihtiyacı 1-2gr/kg/(25-30 gr. Kadar) gün olup toplam protein miktarının %50 si hayvansal kaynaklı olmalıdır.

4 KARBONHİDRAT: Yetişkinlere ve okul çocuklarına kıyasla okul öncesi çocukların beslenmesinde karbonhidratlardan şeker ve şekerli yiyecekler, günlük enerjinin çoğunu sağlamaktadır. Karbonhidrat kaynağı olarak ekmek, tahıl, sebze, meyva ve sütlü tatlılar kullanılmalıdır.

5 YAĞ: Yağlar enerji sağlamaları yanında yağda eriyen vitaminlerin kullanılmasında, sinir sisteminin çalışmasında önemli görevleri vardır. Bu nedenle günlük enerjinin %30 nun yağlardan gelmesi sağlıklı bir beslenme için gereklidir. Doymuş / doymamış yağ asidi dengesine dikkat edilmelidir.

6 VİTAMİNLER VE MİNERALLER: Okul öncesi çocukların günlük besinleri üç ana öğünde verilmeli ve bu öğünlere meyve ve taze meyve suları eklenmelidir. Demir eksikliğinin çok yaygın olduğu sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarına demir preparatları verilmelidir.

7 ÇOCUĞA VERİLECEK BESİNLER, MİKTARLARI VE BESLEYİCİ DEĞERLERİ Besin Grupları1-5 Yaş GrubuBesleyici Değerleri 1.Et, yumurta2 köfte kadar etProtein,B vitaminleri kurubaklagiller 1 adet yumurta ve kan yapıcı veya et yerine minerallerden 8 kaşık k.baklagil zengindirler ve enerji verirler. 2.Süt ve süt2-2.5 su bardağı Kalsiyumdan ürünleri 1 kibrit kutusu zengindir. peynir B vitaminleri A vitamini ve protein sağlar.

8 Besin Grupları1-5 Yaş GrubuBesleyici Değerleri 3.Sebze ve meyve 1 porsiyon C vit., A vit. ve 2-porsiyon B vitaminlerince zengindir. 4.Tahıllar, ekmek 3-5 dilim, Enerji verirler. 1 Porsiyon Protein ve B vitaminleri sağlarlar. 5.Şeker ve 1-2 yemek Enerji verirler. Şekerli Yiyecek kaşığı bal- pekmez, 1 porsiyon tatlı

9 *Çocuklar için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. BU DÖNEM ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN BESLENME ALIŞKANLIKLARI İLE İLGİLİ SORUNLAR: *Çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre yeterli ve dengeli beslenmesinin en önemli göstergesi, çocukların ağırlık ve boy ölçümlerinin yapılmasıdır.

10 *Küçük yaştan itibaren kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları, yetersiz ve dengesiz beslenme Sorunlarının artmasına neden olmaktadır. *Okul çocuklarının beslenme alışkanlıkları diş sağlığını etkilemektedir

11 BESİN GRUPLARINA GÖRE GÜNLÜK YENİLMESİ GEREKEN YİYECEKLER BESİN GRUPLARI MİKTARLARI 1.Süt, yoğurt, peynir 2 Su bardağı 1 dilim peynir 2. Et, balık,tavuk,2 Porsiyon kurubaklagiller Yumurta, 1 adet 3. Sebzeler ve meyveler 3 Porsiyon 4. Ekmek 3-6 dilim tahıllar 1-2 Porsiyon 5. Şeker ve Şekerli yiyecekler 1 kaşık bal-pekmez 1 porsiyon tatlı

12 Bu dönem çocuklara yapılacak ÖNERİLER:  Günde iki su bardağı süt içiniz.  Kolalı içecek yerine taze sıkılmış meyve suyu veya ayran tercih ediniz.  Her gün düzenli kahvaltı yapınız.  Günde en az üç öğün yemek yiyiniz.  Öğün atlamayınız.  Öğün aralarında şekerli besinleri tüketmeyiniz.

13  Açıkta satılan besinleri satın almayınız.  Yemeklerden önce ellerinizi mutlaka yıkayınız.  Günde iki kez dişlerinizi fırçalayıınız.  Çiğ sebze ve meyveleri bol su ile yıkadıktan sonra yiyiniz.  Sağlıklı olmak için spor yapınız.  Ağırlığınızın boyunuza uygun olmasına dikkat ediniz.

14 Özellikle ayak üstü beslenme (fast-food)aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerin sık tüketilmesi yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmeye neden olmaktadır. Abur-cubur yiyeceklerin (çikolata, cips, kola,........ Gibi) alışkanlık haline getirilmesi,

15 Ç OCUĞA İYİ BİR YEMEK YEME ALIŞKANLIĞININ VERİLEBİLMESİ İ Ç İN AİLELERE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELERİ Ö NERİLMEKTEDİR 1. Ç ocuk rahat ve dinlenmiş olarak sofraya oturtulmalı (b ö ylece yemek yerken yorulmaz) 2. Ç ocuğun kullanacağı kaşık ve ç atal ç ocuğun eline ve ağzına uygun b ü y ü kl ü kte olmalı, oturuş y ü ksekliği masaya g ö re ayarlanmalı 3. Yemeğini kendisinin yemesi beklenmeli, yemek yerken yetişkinler kadar becerikli olması beklenmemeli, ü st ü ne ve etrafına d ö kmesini ö nlemek i ç in koruyucu ö nl ü k ve ö rt ü kullanılmalı

16 4. Yemek zamanında neşeli ve mutlu bir atmosfer yaratarak, bu saatlerin ç ocuğu mutlu yapan saatler olması sağlanmalı 5. Yemeklerdeki porsiyon miktarları k üçü k olmalı ve ç ocuğun ihtiyacı olduğunda yardım edilmeli 6. Ç ocuğun yemek se ç mesini ö nlemek i ç in 0-1 yaş d ö neminde değişik tattaki ek besinlere alıştırmalı

17 7. Genelde alması gereken ek besinler üç ö ğ ü nde verilmeli, gerekirse ikindi de meyve ve meyve suyu, yatarken de s ü t i ç irilmeli (yemek aralarında şekerlemeler, kola, pasta, bisk ü vi ve kurabiye verilmesi yanlıştır). 8. Eğer ailenin yeterli ve dengeli bir beslenme d ü zeni varsa ç ocuk i ç in ö zel yemek hazırlamak gerekmemektedir. Yalnız ç ocuğun dişleri tamamlanmadığı i ç in ç iğnemesi g üç yiyeceklerin yumuşak bir duruma getirilmesi gerekir. Ayrıca yemeklere ilaveten ç ocuğa biraz s ü t, muhallebi veya yoğurt verilmelidir. 9. Çocuklar zorlanmamalı tehdit edilerek korkutulmamalıdır.

18 YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENME SONUCUNDA 0-1 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA Büyüme ve gelişme yavaşlar yada durur. Zihinsel gelişmede yavaşlama görülür. Vücut direnci azalır çabuk hasta olunur Demir eksikliği sonucu kansızlık olur A vitamini eksikliği göz kuruluğu olabilir. Şişmanlık görülebilir. Demir eksikliğinde anemi durumları görülebilir.

19

20 KATILIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ. Bu yaş grubunun beslenmesinde en önemli husus, çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanmış olmasıdır. OKUL ÖNCESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları