Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI. Dil, bir toplumun kültürünü ve karakterini yansıtan en önemli varlıktır. Dilimiz gelecek nesillere aktaracağımız en önemli mirastır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI. Dil, bir toplumun kültürünü ve karakterini yansıtan en önemli varlıktır. Dilimiz gelecek nesillere aktaracağımız en önemli mirastır."— Sunum transkripti:

1 TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI

2 Dil, bir toplumun kültürünü ve karakterini yansıtan en önemli varlıktır. Dilimiz gelecek nesillere aktaracağımız en önemli mirastır. Ancak bunun bilinçsizliği dilimizin yozlaşmasına neden oldu. Laf arasına sokuşturduğumuz yabancı kelimeler ve düşüncelerimizi kısa yoldan nasıl anlatırız fikri, dilimizin basitleşmesine yol açtı. Üstüne üstlük bir de mantıksızlık eklenince, dilin yok olmasındaki tehlike farkında olmadan had safhalara ulaştı …

3 Dilimizin yozlaşmasına neden olan faktörler ? 1. Özensizlik ve yanlış kullanım. 2. Yabancı sözcük tutkusu. 3. Yabancı dil düşkünlüğü. 4. Türkçe’nin bilim dalı olmadığı görüşü. 5. Türkçe öğretimindeki yetersizlikler. 6. Sözcük ve terim üretimindeki yetersizlikler. 7. Anne ve babaların dil bilincinden yoksun oluşu. 8. İnternet kullanımı.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 PEKİ ÇÖZÜM NE ?

19 1* Dil, özensiz ve yanlış kullanılmamalı. Bireyler Türkçe’nin önemi konusunda bilinçlendirilmelidir. 2* Yabancı sözcük tutkusuna son verilmeli Türkçe terim ve sözcükler kullanımına özen gösterilmeli. Türkçede karşılığı olan yabancı kelimelerin kullanımının devlet tarafından yasaklanması gerekmektedir.

20 3*Gelişen teknolojinin getirdiği yabancı kavramların dilimize yerleşmesine izin verilmemeli. Halk bilinçlendirilmelidir. 4*Ana dili eğitimine gereken önem verilmelidir. 5* Yabancı isimle alışveriş merkezi mağaza açılışının engellenmesi sağlanmalıdır.

21 ÖZETLE: Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan en yaygın ve en güçlü araçtır. Dilin gelişmesi için yapılan her şeye önem verilmelidir. Dilin yok olmasına, bozulmasına neden olan sorunların çözümü için genel araştırmalar yapılmalıdır.

22

23 SON HAZIRLAYAN: SATI ŞAHİN CEMİLE ALPAY 10-C


"TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI. Dil, bir toplumun kültürünü ve karakterini yansıtan en önemli varlıktır. Dilimiz gelecek nesillere aktaracağımız en önemli mirastır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları