Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK"— Sunum transkripti:

1 PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK
Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi Ramazan MERCİMEKÇİ Eylem Toker ARIKAN Ramazan M.-Eylem T.A.

2 Ramazan M.-Eylem T.A.

3 PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİĞİN TANIMI
REHBERLİK ; Bireye kendini anlaması, çevredeki imkanları tanıması ve doğru kararlar vererek kendini gerçekleştirebilmesi için yapılan sistematik ve profesyonel bir yardım sürecidir. REHBERLİK; Bireyin kendini anlaması, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitelerini kendine en uygun düzeyde geliştirmesi, çevresi ve kendisi ile barışık ve uyum içinde olması, böylece bireyin kendini gerçekleştirmesi için UZMAN KİŞİLERCE verilen profesyonel psikolojik yardım sürecidir. REHBERLİK; Bireyin kendini ve çevresini tanımasına yardım sürecidir. Ramazan M.-Eylem T.A.

4 Rehberlik Tanımlarının Ortak Özellikleri
KENDİNİ TANIMA VE ANLAMA ÇEVRESİNDE KENDİNE UYGUN İMKAN VE FIRSATLARIN TANINMASI PROBLEMLERİNİ TANIMASI UYUM SAĞLAMA SEÇİM YAPABİLME KARAR VEREBİLME KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME SİSTEMLİ VE PROFESYONEL BİR YARDIM SÜREÇ UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMASI Ramazan M.-Eylem T.A.

5 Ramazan M.-Eylem T.A.

6 Ramazan M.-Eylem T.A.

7 ÜNİVERSİTELERDE PDR PROGRAMININ AMACI
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine gereksinim duyulan çeşitli alanlarda bu hizmetleri sunabilecek, kuramsal ve uygulamalı bilgi ve beceriler ile donanmış uzman personel yetiştirmektir. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin temel malzemesi insandır ve amacı, mutlu, uyumlu ve üretken bireyler yetiştirmektir. Ayrıca bu programın sosyal ve kişilik gelişimini ele alan değişik konularda psikolojik ölçme araçlarını da kullanarak araştırma yapabilecek yeterlikte bireyler yetiştirme gibi bir amacı da vardır. Ramazan M.-Eylem T.A.

8 BU PROGRAMI SEÇECEK ÖĞRENCİLERİN
İNSAN İLİŞKİLERİNDE BAŞARILI, DİĞER İNSANLARI DİNLEMEKTEN HOŞLANAN, İNSANLARA YARDIM ETMEYİ SEVEN, SABIRLI, EMPATİ BECERİSİ YÜKSEK VE SOSYAL KONULARA DUYARLI BİREYLER OLMALARI BEKLENİR. ADAYLARIN GENELLİKLE SOSYAL BİLİMLERE İLGİ DUYAN, ANALİTİK DÜŞÜNME YETENEĞİNE SAHİP, BU KONULARDA GÖRÜŞ GELİŞTİREBİLEN VE İFADE YETENEĞİ YÜKSEK BİREYLER OLMASI İSTENMEKTEDİR. Ramazan M.-Eylem T.A.

9 PROGRAMDA YER ALAN BAŞLICA DERSLER
Psikolojiye Giriş Fizyolojik Psikoloji Sosyolojiye Giriş Öğrenme Psikolojisi Gelişim Psikolojisi Sosyal Psikoloji İnsan İlişkileri ve iletişim Rehberlik ve Psikolojik Danışma RPD de alan çalışması Rehberlikte Program Geliştirme Önleyici Rehberlik Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri Ramazan M.-Eylem T.A.

10 Psikolojik Danışma Kuramları Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması
Gurupla Psikolojik Danışma Davranış Bozuklukları Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri Kişilik Kuramları Mesleki Rehberlik ve Danışma Mesleki Rehberlik ve Danışma Uygulaması Ölçme ve Değerlendirme Bilimsel Araştırma Yöntemleri İstatistik Psikolojik Testler Meslek Etiği ve Ysal Konular Test Dışı Teknikler Kurum Deneyimi Okullarda Gözlem V.B (Din Psikolojisi, İnk. Tarihi Türk Dili, İng, Res.Müz.Beden Eğ.) Ramazan M.-Eylem T.A.

11 DİPLOMA VE ÇALIŞMA ALANLARI
Bu Bölümlerden mezun olanlar Üniversitelerin EBF lerinin RPD bölümlerinden Lisans diploması alırlar (Örn:Ankara Üniversitesi E.B.Fakültesi RPD Lisans Diploması) Ülkemizde bir çok alanda RPD mezunlarına ihtiyaç vardır. Mezunlar; MEB’ lığında ve okullarda Rehber Öğretmen/Psk. Danşm., olarak görev yapmakta olup, RAM’larda, Dersaneler ve özel okullarda, Ruh Sağlığı Birimlerinde, Kamu Kuruluşlarının ilgili Birimlerinde, Özel Sektörün İnsan Kaynakları birimlerinde, Askeri ve Emniyet birimlerinin psikolojik danışma merkezlerinde, özetle ihtiyaç duyulan her alanda iş bulabilmektedirler. Ramazan M.-Eylem T.A.

12 ÖZEL DANIŞMA OFİSİ AÇANLAR
Sınav Kaygısı Okul Başarısızlığı ve Okul Fobisi Aile Danışmanlığı Mesleki ilgi ve Yetenekler Konusunda Danışmanlık Özel Eğitim ve buna bağlı sorunlar hakkında danışmanlık Verimli Ders çalışma Teknikleri ve etkinlikleri Madde Bağımlılığı konusunda danışmanlık hizmeti Aile içi iç Çatışma, boşanma ve buna bağlı çocuklarda ortaya çıkan uyum sorunları, Nevrotik ve Psikotik sorunlar karşısında kişinin izlemesi gereken süreç hakkında bilgilendirme görüşmeleri…v.b. Ramazan M.-Eylem T.A.

13 YÖNTEM VE TEKNİKLER BİREYSEL PİSİKOLOJİK DANIŞMA
GURUPLA PSİKOLOJİK DANIŞMA BİREYSEL, MESLEKİ, KİŞİLİK TEST VE ANKETLERİ BAŞKA ÖLÇEKLER. Ramazan M.-Eylem T.A.

14 BAZI ÜNİVERSİTELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI(2012-2013) PUAN TÜRÜ :tm-3
Üniv. Adı Programın Adı Puan Türü Kontenjan En Küçük Puanı 2012 Başarı Sırası En Büyük Puanı Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 72 5590 Hacettepe Üniversiresi ----- 67 9860 İstanbul Üniversitesi 57 12000 Ankara Üniversitesi 13600 Fatih Üniversitesi İng.Tam Burslu 5 14200 Gazi Üniversitesi 14800 Yeditepe Üniversitesi Tam Burslu 7 15300 Marmara Üniversitesi 93 15500 Mevlana Üniversitesi 8 16800 Ramazan M.-Eylem T.A.

15 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 41 427.633 16.900 451.580
Üniversite Adı Programın Adı Puan Türü Kontenjan En Küçük Puanı 2012 Başarı Sırası En Büyük Puanı Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 41 16.900 Başkent Üniversitesi Tam Burslu ---- 4 17.200 Dokuz Eylül Üniversitesi RPD 72 17.300 Yıldız Teknik Üniversitesi 57 17.500 Ege Üniversitesi 18.000 Uludağ Üniversitesi 18.100 Çukurova Üniversitesi 62 19.000 Osmangazi Üniversitesi 52 19.100 ODTÜ-KKTC RPD-Tam Burslu 11 42.200 Uşak Üniv.(İÖ) 380,978 50.900 Ramazan M.-Eylem T.A.

16 OKULLARDA REHBERLİK Öğrenci Kişilik Hizmetleri Mesleki Rehberlik
Eğitsel Rehberlik Gurup Rehberliği Bireysel Psikolojik Danışma Sınıf ve danışman öğretmenlere, velilere müşavirlik hizmetlerinde bulunurlar. Ramazan M.-Eylem T.A.

17 2012 Eylül Ayında ise Minimum puan ‘’0’’
MEB 2012 Şubat ataması sonucu Psikolojik Danışman (rehber öğretmen) taban puanını olarak açıklamıştır. 2012 Eylül Ayında ise Minimum puan ‘’0’’ 2623 rehber öğretmen müracaat etmiş, 2463 ü göreve başlamış, diğer rehber öğretmenler ise çeşitli nedenlerle başlamamışlardır. (Başka kurumlarda cazip iş buldukları için) Ramazan M.-Eylem T.A.

18 TEŞEKKÜRLER Ramazan M.-Eylem T.A.


"PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları