Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ramazan M.-Eylem T.A. PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi Ramazan MERCİMEKÇİ Eylem Toker ARIKAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ramazan M.-Eylem T.A. PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi Ramazan MERCİMEKÇİ Eylem Toker ARIKAN."— Sunum transkripti:

1 Ramazan M.-Eylem T.A. PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi Ramazan MERCİMEKÇİ Eylem Toker ARIKAN

2 Ramazan M.-Eylem T.A.

3 PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİĞİN TANIMI REHBERLİK ; Bireye kendini anlaması, çevredeki imkanları tanıması ve doğru kararlar vererek kendini gerçekleştirebilmesi için yapılan sistematik ve profesyonel bir yardım sürecidir. REHBERLİK ; Bireye kendini anlaması, çevredeki imkanları tanıması ve doğru kararlar vererek kendini gerçekleştirebilmesi için yapılan sistematik ve profesyonel bir yardım sürecidir. REHBERLİK; Bireyin kendini anlaması, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitelerini kendine en uygun düzeyde geliştirmesi, çevresi ve kendisi ile barışık ve uyum içinde olması, böylece bireyin kendini gerçekleştirmesi için UZMAN KİŞİLERCE verilen profesyonel psikolojik yardım sürecidir. REHBERLİK; Bireyin kendini anlaması, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitelerini kendine en uygun düzeyde geliştirmesi, çevresi ve kendisi ile barışık ve uyum içinde olması, böylece bireyin kendini gerçekleştirmesi için UZMAN KİŞİLERCE verilen profesyonel psikolojik yardım sürecidir. REHBERLİK; Bireyin kendini ve çevresini tanımasına yardım sürecidir. REHBERLİK; Bireyin kendini ve çevresini tanımasına yardım sürecidir.

4 Ramazan M.-Eylem T.A. Rehberlik Tanımlarının Ortak Özellikleri Rehberlik Tanımlarının Ortak Özellikleri KENDİNİ TANIMA VE ANLAMA KENDİNİ TANIMA VE ANLAMA ÇEVRESİNDE KENDİNE UYGUN İMKAN VE FIRSATLARIN TANINMASI ÇEVRESİNDE KENDİNE UYGUN İMKAN VE FIRSATLARIN TANINMASI PROBLEMLERİNİ TANIMASI PROBLEMLERİNİ TANIMASI UYUM SAĞLAMA UYUM SAĞLAMA SEÇİM YAPABİLME KARAR VEREBİLME SEÇİM YAPABİLME KARAR VEREBİLME KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME SİSTEMLİ VE PROFESYONEL BİR YARDIM SİSTEMLİ VE PROFESYONEL BİR YARDIM SÜREÇ SÜREÇ UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMASI UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMASI

5 Ramazan M.-Eylem T.A.

6

7 ÜNİVERSİTELERDE PDR PROGRAMININ AMACI Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine gereksinim duyulan çeşitli alanlarda bu hizmetleri sunabilecek, kuramsal ve uygulamalı bilgi ve beceriler ile donanmış uzman personel yetiştirmektir. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine gereksinim duyulan çeşitli alanlarda bu hizmetleri sunabilecek, kuramsal ve uygulamalı bilgi ve beceriler ile donanmış uzman personel yetiştirmektir. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin temel malzemesi insandır ve amacı, mutlu, uyumlu ve üretken bireyler yetiştirmektir. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin temel malzemesi insandır ve amacı, mutlu, uyumlu ve üretken bireyler yetiştirmektir. Ayrıca bu programın sosyal ve kişilik gelişimini ele alan değişik konularda psikolojik ölçme araçlarını da kullanarak araştırma yapabilecek yeterlikte bireyler yetiştirme gibi bir amacı da vardır. Ayrıca bu programın sosyal ve kişilik gelişimini ele alan değişik konularda psikolojik ölçme araçlarını da kullanarak araştırma yapabilecek yeterlikte bireyler yetiştirme gibi bir amacı da vardır.

8 Ramazan M.-Eylem T.A. BU PROGRAMI SEÇECEK ÖĞRENCİLERİN İNSAN İLİŞKİLERİNDE BAŞARILI, DİĞER İNSANLARI DİNLEMEKTEN HOŞLANAN, İNSANLARA YARDIM ETMEYİ SEVEN, SABIRLI, EMPATİ BECERİSİ YÜKSEK VE SOSYAL KONULARA DUYARLI BİREYLER OLMALARI BEKLENİR. ADAYLARIN GENELLİKLE SOSYAL BİLİMLERE İLGİ DUYAN, ANALİTİK DÜŞÜNME YETENEĞİNE SAHİP, BU KONULARDA GÖRÜŞ GELİŞTİREBİLEN VE İFADE YETENEĞİ YÜKSEK BİREYLER OLMASI İSTENMEKTEDİR. İNSAN İLİŞKİLERİNDE BAŞARILI, DİĞER İNSANLARI DİNLEMEKTEN HOŞLANAN, İNSANLARA YARDIM ETMEYİ SEVEN, SABIRLI, EMPATİ BECERİSİ YÜKSEK VE SOSYAL KONULARA DUYARLI BİREYLER OLMALARI BEKLENİR. ADAYLARIN GENELLİKLE SOSYAL BİLİMLERE İLGİ DUYAN, ANALİTİK DÜŞÜNME YETENEĞİNE SAHİP, BU KONULARDA GÖRÜŞ GELİŞTİREBİLEN VE İFADE YETENEĞİ YÜKSEK BİREYLER OLMASI İSTENMEKTEDİR.

9 Ramazan M.-Eylem T.A. PROGRAMDA YER ALAN BAŞLICA DERSLER Psikolojiye Giriş Psikolojiye Giriş Fizyolojik Psikoloji Fizyolojik Psikoloji Sosyolojiye Giriş Sosyolojiye Giriş Öğrenme Psikolojisi Öğrenme Psikolojisi Gelişim Psikolojisi Gelişim Psikolojisi Sosyal Psikoloji Sosyal Psikoloji İnsan İlişkileri ve iletişim İnsan İlişkileri ve iletişim Rehberlik ve Psikolojik Danışma Rehberlik ve Psikolojik Danışma RPD de alan çalışması RPD de alan çalışması Rehberlikte Program Geliştirme Rehberlikte Program Geliştirme Önleyici Rehberlik Önleyici Rehberlik Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri

10 Ramazan M.-Eylem T.A. Psikolojik Danışma Kuramları Psikolojik Danışma Kuramları Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması Bireyle Psikolojik Danışma Uygulaması Gurupla Psikolojik Danışma Gurupla Psikolojik Danışma Davranış Bozuklukları Davranış Bozuklukları Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri Kişilik Kuramları Kişilik Kuramları Mesleki Rehberlik ve Danışma Mesleki Rehberlik ve Danışma Mesleki Rehberlik ve Danışma Uygulaması Mesleki Rehberlik ve Danışma Uygulaması Ölçme ve Değerlendirme Ölçme ve Değerlendirme Bilimsel Araştırma Yöntemleri Bilimsel Araştırma Yöntemleri İstatistik İstatistik Psikolojik Testler Psikolojik Testler Meslek Etiği ve Ysal Konular Meslek Etiği ve Ysal Konular Test Dışı Teknikler Test Dışı Teknikler Kurum Deneyimi Kurum Deneyimi Okullarda Gözlem Okullarda Gözlem V.B (Din Psikolojisi, İnk. Tarihi Türk Dili, İng, Res.Müz.Beden Eğ.) V.B (Din Psikolojisi, İnk. Tarihi Türk Dili, İng, Res.Müz.Beden Eğ.)

11 Ramazan M.-Eylem T.A. DİPLOMA VE ÇALIŞMA ALANLARI Bu Bölümlerden mezun olanlar Üniversitelerin EBF lerinin RPD bölümlerinden Lisans diploması alırlar (Örn:Ankara Üniversitesi E.B.Fakültesi RPD Lisans Diploması) Ülkemizde bir çok alanda RPD mezunlarına ihtiyaç vardır. Bu Bölümlerden mezun olanlar Üniversitelerin EBF lerinin RPD bölümlerinden Lisans diploması alırlar (Örn:Ankara Üniversitesi E.B.Fakültesi RPD Lisans Diploması) Ülkemizde bir çok alanda RPD mezunlarına ihtiyaç vardır. Mezunlar; MEB’ lığında ve okullarda Rehber Öğretmen/Psk. Danşm., olarak görev yapmakta olup, Mezunlar; MEB’ lığında ve okullarda Rehber Öğretmen/Psk. Danşm., olarak görev yapmakta olup, RAM’larda, Dersaneler ve özel okullarda, Ruh Sağlığı Birimlerinde, Kamu Kuruluşlarının ilgili Birimlerinde, Özel Sektörün İnsan Kaynakları birimlerinde, Askeri ve Emniyet birimlerinin psikolojik danışma merkezlerinde, özetle ihtiyaç duyulan her alanda iş bulabilmektedirler. RAM’larda, Dersaneler ve özel okullarda, Ruh Sağlığı Birimlerinde, Kamu Kuruluşlarının ilgili Birimlerinde, Özel Sektörün İnsan Kaynakları birimlerinde, Askeri ve Emniyet birimlerinin psikolojik danışma merkezlerinde, özetle ihtiyaç duyulan her alanda iş bulabilmektedirler.

12 Ramazan M.-Eylem T.A. ÖZEL DANIŞMA OFİSİ AÇANLAR Sınav Kaygısı Sınav Kaygısı Okul Başarısızlığı ve Okul Fobisi Okul Başarısızlığı ve Okul Fobisi Aile Danışmanlığı Aile Danışmanlığı Mesleki ilgi ve Yetenekler Konusunda Danışmanlık Mesleki ilgi ve Yetenekler Konusunda Danışmanlık Özel Eğitim ve buna bağlı sorunlar hakkında danışmanlık Özel Eğitim ve buna bağlı sorunlar hakkında danışmanlık Verimli Ders çalışma Teknikleri ve etkinlikleri Verimli Ders çalışma Teknikleri ve etkinlikleri Madde Bağımlılığı konusunda danışmanlık hizmeti Madde Bağımlılığı konusunda danışmanlık hizmeti Aile içi iç Çatışma, boşanma ve buna bağlı çocuklarda ortaya çıkan uyum sorunları, Aile içi iç Çatışma, boşanma ve buna bağlı çocuklarda ortaya çıkan uyum sorunları, Nevrotik ve Psikotik sorunlar karşısında kişinin izlemesi gereken süreç hakkında bilgilendirme görüşmeleri…v.b. Nevrotik ve Psikotik sorunlar karşısında kişinin izlemesi gereken süreç hakkında bilgilendirme görüşmeleri…v.b.

13 Ramazan M.-Eylem T.A. YÖNTEM VE TEKNİKLER BİREYSEL PİSİKOLOJİK DANIŞMA BİREYSEL PİSİKOLOJİK DANIŞMA GURUPLA PSİKOLOJİK DANIŞMA GURUPLA PSİKOLOJİK DANIŞMA BİREYSEL, MESLEKİ, KİŞİLİK TEST VE ANKETLERİ BAŞKA ÖLÇEKLER. BİREYSEL, MESLEKİ, KİŞİLİK TEST VE ANKETLERİ BAŞKA ÖLÇEKLER.

14 Ramazan M.-Eylem T.A. BAZI ÜNİVERSİTELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI(2012-2013) PUAN TÜRÜ :tm-3 Üniv. Adı Programın Adı Puan Türü Kontenjan En Küçük Puanı 2012 Başarı Sırası En Büyük Puanı Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-372459.6485590492.248 Hacettepe Üniversiresi --------------67444.3509860492.820 İstanbul Üniversitesi --------------57438.62212000459.481 Ankara Üniversitesi --------------72434.70013600466.094 Fatih Üniversitesi İng.Tam Burslu -----5433.29314200449.588 Gazi Üniversitesi --------------67432.02914800472.193 Yeditepe Üniversitesi --------- Tam Burslu -----7430.85915300451.337 Marmara Üniversitesi ----------------93430.55815500466.007 Mevlana Üniversitesi Tam Burslu -----8427.74016800477.224

15 Ramazan M.-Eylem T.A. Üniversite Adı Programın Adı Puan Türü Kontenjan En Küçük Puanı 2012 Başarı Sırası En Büyük Puanı Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-341427.63316.900451.580 Başkent Üniversitesi Tam Burslu ----4427.00817.200431.470 Dokuz Eylül Üniversitesi RPD----72426.83517.300481.138 Yıldız Teknik Üniversitesi RPD----57426.30317.500437.788 Ege Üniversitesi RPD----72425.41318.000471.001 Uludağ Üniversitesi RPD----57425.16618.100452.221 Çukurova Üniversitesi RPD----62423.42319.000463.079 Osmangazi Üniversitesi RPD----52423.18019.100442.728 ODTÜ-KKTC RPD-Tam Burslu ----11390.30142.200406.610 Uşak Üniv.(İÖ) RPDTM-341380,97850.900

16 Ramazan M.-Eylem T.A. OKULLARDA REHBERLİK Öğrenci Kişilik Hizmetleri Öğrenci Kişilik Hizmetleri Mesleki Rehberlik Mesleki Rehberlik Eğitsel Rehberlik Eğitsel Rehberlik Gurup Rehberliği Gurup Rehberliği Bireysel Psikolojik Danışma Bireysel Psikolojik Danışma Sınıf ve danışman öğretmenlere, velilere müşavirlik hizmetlerinde bulunurlar. Sınıf ve danışman öğretmenlere, velilere müşavirlik hizmetlerinde bulunurlar.

17 Ramazan M.-Eylem T.A. MEB 2012 Şubat ataması sonucu Psikolojik Danışman (rehber öğretmen) taban puanını 32.08 olarak açıklamıştır. MEB 2012 Şubat ataması sonucu Psikolojik Danışman (rehber öğretmen) taban puanını 32.08 olarak açıklamıştır. 2012 Eylül Ayında ise Minimum puan ‘’0’’ 2012 Eylül Ayında ise Minimum puan ‘’0’’ 2623 rehber öğretmen müracaat etmiş, 2463 ü göreve başlamış, diğer rehber öğretmenler ise çeşitli nedenlerle başlamamışlardır. (Başka kurumlarda cazip iş buldukları için) 2623 rehber öğretmen müracaat etmiş, 2463 ü göreve başlamış, diğer rehber öğretmenler ise çeşitli nedenlerle başlamamışlardır. (Başka kurumlarda cazip iş buldukları için)

18 Ramazan M.-Eylem T.A. TEŞEKKÜRLER


"Ramazan M.-Eylem T.A. PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK Esenevler Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi Ramazan MERCİMEKÇİ Eylem Toker ARIKAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları