Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Quercus petraea Sapsız Meşe

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Quercus petraea Sapsız Meşe"— Sunum transkripti:

1 Quercus petraea Sapsız Meşe

2 Yaprağını Döken Meşeler:
Ak Meşeler: Leucobalanus subgenusu,yaprak lobları dikensizdir. Q. robur - Saplı Meşe Q. petraea - Sapsız Meşe Q. hartwissiana - Istranca Meşesi Q.frainetto - Macar Meşesi Q.vulcanica - Kasnak Meşesi Q. pontica - Doğu Karadeniz Meşesi Q. infectoria - Mazı Meşesi Q. pubescens - Tüylü Meşe Q. macranthera - İspir Meşesi Q. virgiliana - Yalancı Tüylü Meşe Kırmızı Meşeler: Erythrobalanus subgenusu, yaprak lobları dikenlidir. Q. libani - Lübnan Meşesi Q. trojani - Makedonya Meşesi Q. cerris - Saçlı Meşe (Türkiye Meşesi) Q. brantii - İran Palamut Meşesi Q. ithaburensis - Palamut Meşesi

3 Herdem Yeşil Meşeler: Ilex subgenusu
Q. coccifera - Kermez Meşesi Q. ilex - Pırnal Meşesi Q. aucheri - Boz Pırnal

4 YEREL Yetiştiği bölgelerde bazen pelit bazen de palamut ağacı diye nitelendirilir Meşe ağacı yüzyıllardır kutsal bir ağaç olarak bilinir. Meyvesi olan palamudun da bu sebepten dolayı, özel güçlere sahip olduğu düşünülür. Meşe palamudundan yapılan ilaçların, kolera gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır. Meşe ağacının uzun olan ömrünün, insanlara yansıyacağı düşüncesi ile, uzun yaşamayı temsil ettiğine ve üzerinde meşe palamudu taşıyan kimselerin hiç yaşlanmayacağına inanılır.

5 ÖZELLİK - Yurdumuzda bolca bulunan meşelerdendir. Dış görünüş olarak saplı meşeye benzer ; ancak palamutları sapsız,yaprak dipleri kulaksızdır. Saplı meşe ile hibrit yapıp karışık özellikte ağaçlar oluşturulabilir. - Her yıl yapraklarını döker ve daha fazla yaşlara ulaşabilir. - Yaprağını döken sınıfına girer ama bu tam da yeni filizlerini vermeden önce, ilkbahar başında olur haftada yeşile döner. - Meşe ağaçları 50 yaşına gelmeden palamut üretmez. - Mart-nisan aylarında çiçek, ekim aylarında da meyve verirler. - Tohum toplama zamanı Ekim-Kasım aylarıdır.

6 - Tohumlar toplandıktan sonra en geç 10 gün içinde ekilmelidir.
- Meşe ağaçları 400’ün üzerinde türü bulunan, yaprak döken yada her dem yeşil ağaçlardır. - Güzün hoş bir renklenme oluştururlar. - Meşelerin pek çok türü ülkemizde tabi olarak yayılım gösterir. - Meşeler iyi bir bahçe ağacıdır. - Derin, fazla azgın olmayan kök sistemleri ve fazlaca yayılan dalları vardır. - Hafif gölge verdiklerinden alt kısımlarında çimler ve fazla bitkiler yetişebilir. - Park ve bahçede kitle ağacı olarak kullanılabilirler. - Rüzgara dayanıklıdır. İyi yol ağacı olur.

7 boylanabilen bir orman ağacıdır.
Kışın yaprağını döken, 30 m’ye değin boylanabilen bir orman ağacıdır.

8 kırmızımsı kahverengi ve çıplaktır.
Genç sürgünler kırmızımsı kahverengi ve çıplaktır.

9 Yapraklar uzun saplı, dibe doğru daralır ve kama biçiminde sonuçlanır.Genellikle simetrik olan yaprakların lobları düzenli ve fazla derin değildir. Yaprağın üst yüzü çıplak,koyu yeşil ve alt yüzü genellikle dağınık , seyrek yıldız tüylerle örtülüdür.

10 Dişi çiçekler sürgünlere ya
doğrudan doğruya otururlar, ya da çok kısa bir sapla bağlıdır. Sapsız meşe adı da bu Özelliğinden kaynaklanmaktadır. Kupula 1-2 cm çapındadır. Genç palamudun üstünde belirgin çizgiler yoktur.

11 Gövde ince çatlaklıdır.

12 Yetişme yeri istekleri
açısından kanaatkardır. Gölgeye dayanıklı, nem istemi azdır. Bu nedenle tepelik kesimlerde,kurakçıl alanlarda da yetişebilir. Altta dolgu ağaçları bulunduğundan sapsız meşeler çok düzgün gövde yapabilirler.

13 KULLANIM ALANLARI - Fransızlar şarap fıçılarının yapımında kullanır. - Meşe ağacı en iyi kazık materyalidir. - Meşe ağacı kabuklarından yapılan çay, mide ve bağırsak kanamalarını iyileştirir. - Travers, kaplama, yapı malzemesi, mobilya, doğrama, ev ve süs eşyaları, alet sapları, odun kömürü, ağaç kabuğu, meyve üretimi.

14 GENEL YAYILIŞI : Batı ve Kuzey Britanya, Batı Avrupa, Kuzeybatı Anadolu, Trakya, Marmara Bölgesi, İç Anadolu ve Güney Anadolu.


"Quercus petraea Sapsız Meşe" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları