Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN HALLERİ. Dedecim maddenin kaç hali vardır? Maddenin üç hali vardır. Bunlar: 1- Katı hali 2- Sıvı hali 3- Gaz hali.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN HALLERİ. Dedecim maddenin kaç hali vardır? Maddenin üç hali vardır. Bunlar: 1- Katı hali 2- Sıvı hali 3- Gaz hali."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN HALLERİ

2

3 Dedecim maddenin kaç hali vardır? Maddenin üç hali vardır. Bunlar: 1- Katı hali 2- Sıvı hali 3- Gaz hali

4 Maddeler sürekli aynı halde mi kalırlar? Maddeler ısının etkisiyle bulundukları halden başka bir hale geçerler. Maddenin ısı etkisiyle bulunduğu halden başka bir hale geçmesine hal değişimi denir.

5 Sıvı maddelerin çevresinden ısı alarak gaz haline geçmelerine buharlaşma denir. Resimde görüldüğü gibi ısınan suyun su buharı olmasına buharlaşma denir.

6 Elimize kolonya döktüğümüzde, bir süre sonra elimizin kuruduğunu görürüz. Çünkü kolonya buharlaşmıştır. Annemiz çamaşırları yıkadıktan sonra asar. Bir süre sonra çamaşırlar kurur. Çünkü çamaşırdaki sular buharlaşmıştır. Bahsettiğimiz iki örnekte de buharlaşma farklı sıcaklıklarda oluşur. Çünkü buharlaşma her sıcaklıkta olabilir.

7

8 Gazların çevreye ısı vererek sıvı haline geçmelerine yoğuşma denir. Bildiğimiz gibi yağışlar yoğunlaşma sonucu oluşur.

9 Tencerenin kapağındaki su kabarcıklarını fark ettiniz mi? Bu kabarcıklar su buharının soğuk cama temas etmesi sonucu su haline dönmesiyle oluşur. Su buharının tekrar su olması yoğuşmaya (yoğunlaşmaya) örnektir.

10 Banyo yaptıktan sonra banyodaki aynaya dikkat ettiniz mi? Üzerindeki su kabarcıkları su buharının yoğuşmasıyla oluşmuştur. Buzdolabından çıkardığımız içecek kutularının üzerindeki su kabarcıkları su buharının yoğuşmasıyla oluşmuştur. Yağmur, kar gibi yağışlar yükselen su buharının soğuk bir tabakaya rastlayarak yoğuşması sonucu meydana gelir.

11

12 Katı maddelerin çevresinden ısı alarak sıvı hale geçmelerine erime denir. Resimdeki kardan adamın ısı etkisiyle sıvı hale geçmesi erimeye örnektir.

13 Elinize aldığımız buz parçasının elinizin sıcaklığıyla zamanla eridiğini görürsünüz. Dondurmayı sevmeyeniniz var mı? Yazın aldığınız dondurmayı eğer yemez de bekletirseniz eridiğini görürsünüz. Kışın yağan karın erimesi de erimeye örnektir.

14

15 Sıvıların dışarıya ısı vererek katı hale geçmesine donma denir. Resimdeki gölün buzla kaplanması donmaya örnektir.

16 Buzluğa bir bardak su koyarsak zamanla donduğunu görürüz. Kışın göllerin, denizlerin, akarsuların buz tutması donmaya örnektir.

17

18


"MADDENİN HALLERİ. Dedecim maddenin kaç hali vardır? Maddenin üç hali vardır. Bunlar: 1- Katı hali 2- Sıvı hali 3- Gaz hali." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları