Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji."— Sunum transkripti:

1 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji

2 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 5.SINIF DERS SUNUSU

3 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Ünitemiz: Maddenin Değişimi ve Tanınması Konu: Isı Maddeleri Etkiler

4 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji 1.) Isı Alır Genleşir,Isı Verir Büzülür Çaydanlıktaki suyu ısıttığımızda suyun sıcaklığının arttığını görürüz.Bir bardak suyun içine buz parçaları koyduğumuzda ise suyun sıcaklığının azaldığını gözlemleriz. Isıtılan ve soğutulan maddelerin acaba sadece sıcaklıklarında mı değişiklik olur? Yoksa ısının madde üzerinde başka tür etkileri de var mıdır?

5 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Isı Maddenin Hacmini Değiştirir mi? Tren rayları demirden yapılmıştır.Yazın güneş ışınlarıyla ısınan rayların hacmi artar.Yani ısınan demirin hacmi artar.Eğer raylar soğuk veya serin havada yere döşenirken aralarına boşluk bırakılmazsa yaz geldiğinde hacimlerindeki artışlarından dolayı birbirlerini iterler ve tren rayı bozulur.

6 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Tren raylarında olduğu gibi ısının etkisiyle maddelerin hacimlerinin artmasına genleşme denir.

7 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji • Soba boruları ve kalorifer petekleri soğurken de çatırtı sesleri çıkarır. • Bu sesler ise genleşen metalin soğudukça hacminin azalması sonucunda ortaya çıkar. • Bu örnekte olduğu gibi maddeler soğutulduğunda hacmi küçülür.Bu olaya büzüşme denir.

8 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Genleşme ve Büzüşmeye Dikkat! İnsanlar bazı şeyleri üretirken veya kullanırken maddelerin genleşmesini ve büzüşmesini dikkate alırlar.

9 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Genleşme ve Büzüşme Köprülerde metal veya beton bloklar arasında genleşme için boşluklar bırakılır.Doğal gaz ve petrol gibi boru hatları da genleşme ve büzüşme düşünülerek tasarlanır.

10 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Genleşme ve Büzüşme Gözlükçüler gözlük camlarını metal çerçevelere genellikle çerçeveyi ısıttıktan sonra takarlar. Böylece metal soğuduğunda çerçeve camı daha sıkı kavrar ve sıcak ortamlarda cam çerçeveden düşmez.

11 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Kaynama Makarna pişirmek için tenceredeki suyu ısıttığımızda önce hiç su buharı yokken suyun sıcaklığı yükseldiği zaman su buharını yoğun bir şekilde görürüz.

12 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Kaynama Suda olduğu gibi bir sıvının her yerinden kabarcıklar oluşturarak hızlı bir şekilde buharlaşmasına kaynama denir.

13 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Kaynama ve Buharlaşma Farklı mı? • Kaynama buharlaşma olayının durumunu • bildiren bir kavramdır. • Kaynama buharlaşmanın en hızlı olduğu durumu belirtir. • Kaynama ve buharlaşma arasındaki farklar aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

14 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Buharlaşma  Buharlaşma normal olarak sıvı yüzeyinde gerçekleşir.  Buharlaşan bir sıvının sıcaklığında değişme olabilir. Kaynama  Sıvı kaynamaya başladığında her tarafında buharlaşma olur. Sıvıda oluşan buhar kabarcıklar oluşturur, sıvı yüzeyine çıkar ve fokurdama olur.

15 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Erime ve Donma Bir maddenin katı halden sıvı hale geçmesine erime denir.Örneğin bir buz kalıbını masaya koyduğumuzda zamanla erir ve sıvılaşır.

16 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Erime İçin Isı Gerekli mi? Bir miktar tereyağını tavaya koyduktan sonra ne kadar beklersek bekleyelim yağ eriyip sıvılaşmaz.Fakat tavayı ocakta ısıttığımızda tereyağı erimeye başlar.O halde tereyağının erimesi için ısı gereklidir.

17 ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Sıvılar Katılaşır mı? Maddeler gerekli ısı alışverişini yaparak katı,sıvı veya gaz haline dönüşebilir.Dolayısıyla sıvı maddeler katılaşabilir.Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine donma denir.


"ISI MADDELERİ ETKİLER Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları