Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BASİT MAKİNELER GÜNLÜK HAYATTA YAPTIĞIMIZ İŞLERİN BİR ÇOĞUNDA ÇEŞİTLİ ARAÇLARA İHTİYAÇ DUYARIZ ÖRNEĞİN BİR ÇİVİYİ SÖKERKEN KERPETEN BİR VİDAYI SIKARKEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BASİT MAKİNELER GÜNLÜK HAYATTA YAPTIĞIMIZ İŞLERİN BİR ÇOĞUNDA ÇEŞİTLİ ARAÇLARA İHTİYAÇ DUYARIZ ÖRNEĞİN BİR ÇİVİYİ SÖKERKEN KERPETEN BİR VİDAYI SIKARKEN."— Sunum transkripti:

1 BASİT MAKİNELER GÜNLÜK HAYATTA YAPTIĞIMIZ İŞLERİN BİR ÇOĞUNDA ÇEŞİTLİ ARAÇLARA İHTİYAÇ DUYARIZ ÖRNEĞİN BİR ÇİVİYİ SÖKERKEN KERPETEN BİR VİDAYI SIKARKEN TORNAVİDA KULLANIRIZ.

2 UYGULADIĞIMIZ KUVVETİN KİMİ ZAMAN YÖNÜNÜ KİMİ ZAMAN BÜYÜKLÜĞÜNÜ KİMİ ZAMANDA HEM YÖNÜNÜ HEMDE BÜYÜKLÜĞÜNÜ DEĞİŞTİREREK İŞLERİMİZİ DAHA KOLAY YAPMAMIZI SAĞLAYAN BU GİBİ ARAÇLARA BASİT MAKİNELER DENİR.

3 BASİT MAKİNELER İŞ KOLAYLIĞI SAĞLADIĞI HALDE YAPTIĞIMIZ İŞİ AZALTMAZ
BASİT MAKİNELER İŞ KOLAYLIĞI SAĞLADIĞI HALDE YAPTIĞIMIZ İŞİ AZALTMAZ. BU NEDENLE AYNI İŞİN DAHA KÜÇÜK KUVVETLE YAPILMASI DAHA FAZLA YOL ALMASI İLE MÜMKÜN OLUR.

4 KUVVETTEN KAZANÇ VARSA YODAN KAYIP VARDIR.
HİÇBİR MAKİNEDE İŞTEN KAZANÇ OLMAZ. Basit makinelerde yoldan hızdan kuvvetten ve zamandan kazanç sağlanabilir

5 TORNAVİDA KERPETEN MAKAS EL MİKSERİ

6 KALDIRAÇLAR

7 SABİT BİR DESTEK ETRAFINDA DÖNEBİLEN KATI ÇUBUKLARA KALDIRAÇ DENİR.
TANIM SABİT BİR DESTEK ETRAFINDA DÖNEBİLEN KATI ÇUBUKLARA KALDIRAÇ DENİR.

8 ÇOK BÜYÜK BİR KAYA PARÇASINI HEREKET ETTİREBİLMEK İÇİN BİR DESTEK KULLANABİLİRİZ. BÖYLECE DAHA AZ KUVVET UYGULAYARAK AMACIMIZA ULAŞIRIZ.

9 3 TÜR KALDIRAÇ TİPİ VARDIR
3 TÜR KALDIRAÇ TİPİ VARDIR. KALDIRAÇ HANGİ TİP OLURSA OLSUN KUVVETİN DESTEĞE OLAN UZAKLIĞI KUVVET YOLU YÜKÜN DESTEĞE OLAN UZAKLIĞI İSE YÜK KOLU OLARAK ADLANDIRILIR.

10 MAKARALAR

11 SABİT MAKARALAR Sabit bir nokta etrafında dönebilen ve böylece cisimlerin hareket etmelerini kolaylaştıran makaralardır. Dinamometrelerde okunan değerlerden de anlaşılacağı gibi sabit makaralarda bir yükü kaldırabilmek için uygulanan kuvvet yükün ağılığına eşittir.

12 Sabit makaralarda kuvvet kazancı yoktur

13 HAREKETLİ MAKARA YÜKE BAĞLI OLUP YÜKLE BİRLİKTE HAREKET EDEN MAKARALARA HAREKETLİ MAKARA DENİR. HAREKETLİ MAKARALARDA BİR YÜKÜ KALDIRABİLMEK İÇİN UYGULANMASI GEREKEN KUVVET YÜKÜN AĞIRLIĞININ YARISINA EŞİTTİR.

14 Hareketli makaralarda kuvvetten 2 kat kazanç yoldan 2 kat kayıp vardır.

15 EĞİK DÜZLEM BİR YÜKÜ YÜKSEKLİĞE ÇIKARABİLMENİN YOLLARINIDAN BİRİ DE EĞİK DÜZLEM OLARAK ADLANDIRILIR

16 EĞİK DÜZLEMDE SÜRTÜNMELER İHMAL EDİLDİĞİNDE DAİMA KUVVETTEN KAZANÇ YOLDAN KAYIP VARDIR.

17 DİŞLİLER

18 DİŞLİ ÇARKLAR KISACA DİŞLİLER BİSİKLETLERDEARAÇLARDA İŞ MAKİNELERİNDE VE DAHA FAZLA YERLERDE BULUNUR.

19 BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ!!!
ANADOLUNUN BİR ÇOK YÖRESİNDE ENGEREK YILANINA RASTLANMAKTADIR. ENGEREK YILANLARININ DİŞLERİ BİR TÜR KALDIRAÇTIR. BU YILANLARIN DİŞLERİ AĞIZ AÇIKKEN ÖNE DOĞRU ÇIKAR. AĞIZ KAPALI İKEN İÇERİ DOĞRU KATLANIR.

20 BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ!!!
ESKİ MISIRLILAR PİRAMİTLERİN YAPIMINDA KULLANDIKLARI BÜYÜK KAYALARI RAMPA ADI VERİLEN EĞİK DÜZLEM VE KALDIRAÇLAR SAYESİNDE TAŞIMIŞLARDIR.

21 2 DİŞLİ BİTİŞİKSE 1 SAĞA DÖNDÜMÜ DİĞERİ SOLA DONER.
DÖNME SAYISI YARI ÇAP UZUNLUKLARI İLE DE TERS ORANTI DEĞİŞİR.

22 TEŞEKKÜRLER

23 HAZIRLAYANLAR Zehra GüL


"BASİT MAKİNELER GÜNLÜK HAYATTA YAPTIĞIMIZ İŞLERİN BİR ÇOĞUNDA ÇEŞİTLİ ARAÇLARA İHTİYAÇ DUYARIZ ÖRNEĞİN BİR ÇİVİYİ SÖKERKEN KERPETEN BİR VİDAYI SIKARKEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları