Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hem. Ayşe ELGİT KBB Kliniği

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hem. Ayşe ELGİT KBB Kliniği"— Sunum transkripti:

1 Hem. Ayşe ELGİT KBB Kliniği
Tonsillit ve Hemşirelik Bakımı Hem. Ayşe ELGİT KBB Kliniği Sağlık Slayt Arşivi:

2

3

4

5 TONSİLLİT Tonsiller, orofarenkste tonsiller fossada yer alan badem şeklindeki lenfoid dokulardır.Bu dokuların inflamasyonuna tonsilllit denir. AKUT FOLLİKÜLER TONSİLLİT Tonsillerin genellikle streptokoklar tarafından oluşturulan akut inflamasyonudur.Beden direnci düşmüş bireylerde ve daha sık olarak çocuklarda görülür. BELİRTİ VE BULGULAR Boğazda yanma ve ağrı hissi, ateş, yutma güçlüğü, üşüme,halsizlik, baş ağrısı,seste boğukluk,ağzı açarken zorlanma ve ağrı, ağızda kötü koku ve paslı dil.

6

7 TONSİLLİT TANI Tonsiller doku, normalde ağız mukozasıyla aynı renktedir.Tonsillitte ise her iki tonsil ve çevresi kırmızı ve ödemlidir.Folliküler tonsillitte tonsiller üzerinde sarımsı noktalar oluşur.Kültür yapılarak tanı kesinleştirilir. KRONİK TONSİLLİT Sık tekrarlayan akut tonsillitler sonucunda kronik tonsillit oluşur.Dil basacağı ile tonsil sıkıştırıldığında, pürülan(grimsi-sarı) sıvı çıkışı tipik bir bulgudur. PERİTONSİLLER ABSE Peritonsiller abse genelde akut folliküler tonsillitin komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

8 TONSİLLİT İnflamasyonun tonsiller parankiminden çevre dokulara yayılmasıyla peritonsillit gelişir ve birkaç gün içinde parankim ve farenks kasları arasındaki bağ dokusunda abseleşme meydana gelir. BELİRTİ VE BULGULAR Uvula sağlam tarafa itilir.Farengial açıklığın bir kısmı tıkanabilir.Genellikle akut tonsillitten birkaç gün sonra başlayan, sıklıkla kulağa yayılan tek taraflı ve giderek artan ağrıdan yakınılır.Ağrı yutma sırasında da vardır.Ağzın açılması güçleşir.Baş hastalıklı tarafa doğru eğrilir ve hızlı baş hareketi yapılamaz.

9 TONSİLLİT TEDAVİ Abse kendiliğinden drene olabilir yada lokal anestezi altında drene edilir.Bu arada penisilin tedavisi, analjezikler ve buz uygulaması yapılır.

10

11

12 TONSİLLİT TONSİLLEKTOMİ ENDİKASYONLARI Kronik Tonsillit
Sık Tekrarlayan Akut Tonsillit Atakları Peritonsiller Abse Tonsillerin Beslenme Ve Solunum Güçlüğü Yaratacak Kadar Hipertrofisi Tonsil Tümörleri Tonsillerin Difteri Basili Taşıyıcısı Olması

13 TONSİLLİT TONSİLLEKTOMİ KONTRENDİKASYONLARI Lösemi Agranülositoz
Tüberküloz Diyabet Hemofili

14 HASTA SUNUMU ADI : BESTE D.YERİ : KARS S.GÜVENCESİ : SSK
SOYADI : TANRIVERDİ YAŞI : 8 D.YERİ : KARS S.GÜVENCESİ : SSK H.YATIŞ TARİHİ :

15 HASTA SUNUMU ÖYKÜ : Çocukluğundan beri sık boğaz enfeksiyonu geçiren Beste, yılda 5-6 kez yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik şeklinde tonsillit atakları geçiriyormuş.Burun akıntısı, geniz akıntısı ve balgam şikayetleri olmayan hastanın, kulaklarında ağrı, akıntı ve işitmede azalma şikayetleri de yokmuş. YAKINMA: Sık boğaz enfeksiyonu ÖZGEÇMİŞ: Özellik yok FİZİK MUAYENE: KULAK: Bileteral aurikula, dış kulak yolu doğal, bileteral timpan membranlar doğal

16 HASTA SUNUMU BURUN: Pasajlarda patolojik sekresyon görülmedi
BOĞAZ: Dil, dişler,bukkal mukoza doğal.Tonsiller hipertrofik, postnazal patolojik sekresyon izlenmedi. BOYUN:Doğal LAB. BULGULARI: Hb:N , Biyokimya:N , Hemostaz Paneli:N Hepatit Markerler: Negatif , PA AKC: N EKG: Normal sinüs ritmi

17 HASTA SUNUMU TANI : Kronik Tonsillit TEDAVİ: Tonsillektomi

18 Hemşirelik Girişimleri
Tanısı Sonuç Kriterleri Hemşirelik Girişimleri Aspirasyon Riski Hasta geniz akıntısını aspire etmeyecek. Hasta ameliyatta biriken kanı aspire etmeyecek. Hasta aldığı sıvıları aspire etmeyecek. Tonsillektomi genel anestezi ile yapıldıysa hasta anestezinin etkisinden çıkana kadar yüz üstü, baş yanda yatırılır. Bilinç tamamen açılana ve yutma refleksi geri dönene kadar airway çıkarılmaz. Ameliyat lokal anestezi altında yapıldıysa hasta semi fowler pozisyonunda (baş 45o yukarıda olacak şekilde yarı oturur pozisyon) yatırılır. Ağızda biriken kan ve müküs, tonsillektomi bölgesi irrite edilmeden, dikkatli bir şekilde aspire edilir.

19 Hemşirelik Girişimleri
Tanısı Sonuç Kriterleri Hemşirelik Girişimleri Kanama Riski Hastanın ameliyat sonrası kanaması olmayacak. Hastada kanama belirtileri gözlenmeyecek. Hastada, sık yutkunma, kanlı kusama, hızlı nabız, kan basıncında azalma ve huzursuzluk gibi kanamaya yönelik belirti ve bulgular izlenir. Kanamaya ilişkin belirti ve bulgular gözlenirse doktora haber verilir ve bu esnada hastanın konuşmasına, öksürmesine, boğazını temizleyici hareketler yapmasına izin verilmez. Hastanın yaşam bulguları takibi ameliyattan sonraki ilk 1 saatte 15dk. da bir, sonraki 4 saatte 30dk. da bir yapılır. Vazokonstrüksiyonu sağlayarak kanamayı durdurmak için boğaza buz uygulaması yapılır.

20 Hemşirelik Girişimleri
Tanısı Sonuç Kriterleri Hemşirelik Girişimleri Ameliyata Bağlı Ağrı Hasta ağrısının olmadığını ifade edecek. Hasta var olan ağrısının azaldığını ifade edecek. Hastanın ağrısını azaltmak için analjeziklerden yararlanılmalı ancak pıhtılaşmayı etkileyeceği için aspirin verilmemeli. Hastaya acı, sıcak, asitli, sert yiyecekler ve içecekler verilmemeli. Soğuk süt, dondurma ve sütlü tatlılar gibi yumuşak gıdalar verilmemeli.

21 Taburculuk Eğitimi Tonsillektomi sonrası hasta aynı gün taburcu olabilir yada bir gece hastanede gözetim altında tutulabilir. Taburculuk öncesi dönemde hastaya veya yakınına şu konularda bilgi verilmelidir ; Boğaz sert harekelerle çalkalanmamalı ve temizlenmeye çalışılmamalı. Boğaz ağrısı olursa aspirin dışındaki ağrı kesiciler kullanılmalı ve boğaza buz uygulaması yapılmalı.

22 Ameliyattan sonraki 1-2 hafta kuvvetli öksürükten, hapşırıktan ve hızlı burun temizliğinden kaçınılmalı. İlk saatten sonra 38o nin üzerine çıkan ateş varsa hekime başvurulmalı. Ameliyat bittikten 4-6 saat sonra sulu gıdalara başlanmalı, bol sıvı almalı, 3. günden itibaren sıvıların yanı sıra yumuşak gıdalara başlanmalı, 8. günden itibaren çok sert olmamak üzere normal diyete geçilmelidir. Banyo ameliyattan sonra 3. günde sıcak olmamak kaydıyla yapılabilir.

23 Reçete edilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı.
Ameliyat sırasında kanın yutulması nedeniyle ameliyattan sonra konstipasyon gelişebilir bu dönemde bol sıvı ve gerekirse hafif laksatifler alınmalı. Hasta ameliyat sonrası 2-3 hafta zorlayıcı egzersizlerden kaçınmalı ve dinlenmelidir.

24 Ameliyattan 3 hafta sonra ameliyat bölgesinde pembe granülasyon dokusu oluşur ve mükoz memranla kaplanan alan normal görünümünü kazanır.

25 Teşekkürler.... Sağlık Slayt Arşivi:


"Hem. Ayşe ELGİT KBB Kliniği" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları