Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİSMENORE DR.GÜLAY ŞAHİN.  Dismenore ağrılı adet görme durumudur.  Ağrı aralıklı, kramp tarzında, suprapubik bölgede yoğunlaşmış olup zaman zaman bulantı,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİSMENORE DR.GÜLAY ŞAHİN.  Dismenore ağrılı adet görme durumudur.  Ağrı aralıklı, kramp tarzında, suprapubik bölgede yoğunlaşmış olup zaman zaman bulantı,"— Sunum transkripti:

1 DİSMENORE DR.GÜLAY ŞAHİN

2  Dismenore ağrılı adet görme durumudur.  Ağrı aralıklı, kramp tarzında, suprapubik bölgede yoğunlaşmış olup zaman zaman bulantı, kusma, ishalle birliktedir.  Dismenore adölesanlarda %60, erişkinlerde %45 oranında görülür.

3  Primer dismenore  Sekonder dismenore

4 Primer dismenore  Organik bir neden yoktur  ağrı endometriyal prostaglandin salınımıyla ilişkilidir.  Genellikle menarşla ya da menarştan birkaç yıl sonra, ovülatuvar siklusların yerleşmesiyle başlar.  Adetten birkaç saat önce başlayan ağrı iki-üç gün sürer.

5 Sekonder dismenore  Endometriyozis,  uterus ve vajinanın doğumsal anomalileri,  servikal stenoz,  adenomiyozis,  over kisti,  pelvik yapışıklık,  rahim içi araç,  pelvik enfeksiyon ve  tümör gibi organik bir neden vardır.

6 Tanı  Temel belirti kramp tarzı pelvik ağrı  bel ağrısı,  baş ağrısı,  bulantı, kusma,  ishal,  çarpıntı ve halsizlik görülebilir.

7 FİZİK MUAYENE  Primer dismenorede normaldir.  Tanı öykü, ağrının periyodik özelliği ve altta yatan bir neden saptanmamasıyla konur

8  Sekonder dismenorede ise ağrı, menstrüel siklusun ikinci yarısında başlar ve kanamanın bitiminden sonra birkaç gün sürer.  Fizik incelemede duyarlık ve patolojik bulgu olabilir. Kesin tanı için ileri inceleme gerekir.

9 Ayırıcı Tanı  Ektopik gebelik, tamamlanmamış düşük ve üriner enfeksiyon düşünülmelidir.

10 Tedavi  Primer dismenorede temel amaç ağrının giderilmesidir. Tedavide antienflamatuvar (NSAİ) ilaçlar ya da ovülasyonu baskılayan KOK kullanılır.  NSAİ %80'inde etkindir.  Ayrıca karnın alt kısmına sıcak uygulaması ve egzersiz dismenorede etkili bulunmuştur.

11 NSAİ ilaçlardan;  ibuprofen,  naproksen sodyum ve  mefenamik asit kullanılması önerilir. İlaca menstrüasyondan 1-2 gün önce başlanmalı ve birkaç gün kullanılmalıdır.

12 İbuprofen :  İlk seçilecek ilaçtır. Her 6 saatte 400 - 800 mg, tercihen tok karnına alınır.

13 Mefenamik asit :  İkinci seçilecek ilaçlardandır. 500 mg yükleme dozundan sonra 3 gün boyunca her 6 saatte, 250 mg alınır.

14 Naproksen sodyum : İkinci seçilecek ilaçlardandır. Başlangıçta 500-575 mg, sonra gerekirse 6-8 saatte bir 250-275 mg (en çok 1.250 mg/gün) alınır.

15  İlaç her kanama döneminde kullanılmalıdır. İlaç seçimi ve doz değişikliği üç aylık uygulama değerlendirilmeden yapılmamalıdır.  Oral kontraseptifler: Düşük estradiol içerikli (0.035mg) preperatlar siklik olarak 6-12 ay süre kullanılır.  Sekonder dismenorede tedavi mutlaka altta yatan nedene göre yapılmalıdır.

16 Sevk  Üç aylık tedaviye yanıt alınamayan primer dismenore olguları veya sekonder dismenoreli olduğu düşünülen hastalar sevk edilmelidir.

17  Teşekkürler…


"DİSMENORE DR.GÜLAY ŞAHİN.  Dismenore ağrılı adet görme durumudur.  Ağrı aralıklı, kramp tarzında, suprapubik bölgede yoğunlaşmış olup zaman zaman bulantı," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları