Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR DONANIMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR DONANIMI."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR DONANIMI

2 Donanım Nedir? Bir bilgisayar sisteminde bulunan fiziksel aygıtların tümüne verilen ad.

3 Donanım Aygıtları Giriş aygıtları İşlemci Depolama aygıtları
Çıktı aygıtları Çevresel aygıtlar

4 Giriş Aygıtları Klavye Fare Tarayıcı Modem (G/Ç) Optik Okuyucu
Barkod Okuyucu Işıklı Kalem Dijital Fotoğraf Makinesi / Kamera Mikrofon Dokunmatik Ekran

5 Klavye Bilgisayarın en önemli giriş aygıtıdır ve daktiloya benzer. Bilgisayara veri ve komut girişi klavye kullanılarak yapılır.

6 Klavye Klavyede bir devre vardır ve bu sayede basılan tuşun kodu CPU’ya iletilir. Klavye üzerindeki bazı tuşları, her program kendi amacı doğrultusunda kullanır. Yani bir tuş, bir programda farklı bir amaç için kullanılırken başka bir programda farklı bir amaç için kullanılabilir.

7 Klavye İki türü vardır: Q-Klavye F-Klavye:

8 Fare (Mouse) Farenin üç önemli bileşeni vardır:
Hareket ettirildiğinde dönerek ekranda görünen fare imlecinin yerini değiştiren içi metal dışı plastik bir top. İki veya üç adet düğme. Orta kısımda yer alan Tekerlek.

9 TARAYICI (Scanner) Bir resim, bir fotoğraf veya kağıt üzerindeki herhangi bir dokümanı bilgisayar ortamına aktarmamızı sağlayan araçtır.

10 Çıkış Aygıtları Monitör Yazıcı (Printer) Modem (G/Ç) Çizici (Plotter)
Hoparlör Projeksiyon Cihazı

11 MONİTÖRLER CRT Monitör Bilgisayarın, kullanıcının yaptığı işlemleri görebilmesini sağlayan görsel parçasıdır. Monitörde hareketli ya da sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerden oluşurlar. Bu tek karelik resimler satır satır oluşturulur ve saniyede bir çok kere yenilenirler. LCD Monitör

12 Yazıcı (Printer) Ekrandan sonra en yaygın çıkış birimidir.
Bilgisayar kaydettiğimiz yazıları, çizelgeleri, resimleri, fotoğrafları, kısaca ekranda durağan olan kağıda dökülebilecek her şeyi yazıcı aracılığıyla bastırabiliriz.

13 Yazıcı Türleri Nokta vuruşlu yazıcılar (Dot-matrix printers).
Avantajları; Sarfiyatı çok az (Kağıt ve Şerit masrafları düşük) Dezavantajları; Gürültülü çalışması Pahalı Çıktı kalitesi zayıf

14 Yazıcı Türleri Mürekkep püskürtmeli Yazıcılar (Inkjet printers).
Avantajları; Sessiz çalışması Fiyatı ucuz Dezavantajları; Sarfiyatı pahalı (Mürekkep kartuşlu sistem) Dayanıklılığı düşük Çıktı kalitesi orta düzeyde

15 Yazıcı Türleri Lazer Yazıcılar (Laser printers). Avantajları;
Sessiz çalışması Çıktı kalitesi yüksek düzeyde Çok hızlı çıktı verebilmesi Dezavantajları; Fiyatı pahalı Sarfiyatı pahalı (Toner kartuşlu sistem)

16 Veri Depolama Aygıtları
Sabit Disk (Hard Disk) Disket CD-ROM DVD USB Flash Bellek

17 Sabit Disk (Hard Disk) Bilgisayarın en önemli işlevlerinden birisi de, verileri saklayabilmesidir. Bilgisayarda veri saklanabilmesini sağlayan birim, sabit disktir.

18 Sabit Disk (Hard Disk) Sabit disklerin hızları, RPM (Roll Per Minute-Saniyedeki Dönüş Hızı) ile ölçülür. Örnek: 5200 Rpm, 7200 Rpm gibi.

19 Disket (Floopy Disk) Disketler, bilgilerin kalıcı olarak saklanabildiği birimlerdir ve yazılabilir/okunabilir ortamlardır. Sabit diskler gibi, manyetizma prensibine göre çalışırlar. 5.25 Floppy Disket

20 CD ROM Lazer teknolojisi kullanılarak bir-defa yazılabilme / okunabilme ortamı sunarlar. CD-ROM driver (sürücüsü) adı verilen cihazlar tarafından okunabilirler.

21 CD yazıcılar (CD-Writer)
Her ne kadar görünümleri aynı da olsa, CD yazıcılar, standart CD-ROM okuyuculardan farklıdır, çünkü özel bir lazer ışını ile çalışırlar. Bu lazer, CD-R (CD-Recordable/Kaydedilebilir CD) adı verilen boş CD’ler üzerindeki kimyasal madde tabakasına verileri yakarak kaydeder.

22 CD-RW (ReWritable) Tekrar-yazılabilir CD
Kaplandıkları özel bir kimyasal yüzey sayesinde, üzerlerine bir çok defa (yaklaşık 1000 defa) yazma işlemi yapılabilen özel CD teknolojileridir. Yazma işlemini standart CD-yazıcılar yapabilirler.

23 DVD DVD ilk önceleri "Digital Video Disk" anlamına geliyordu. Bunun temel nedeni, ilk uygulamaların video alanında ortaya çıkmış olmasıdır. Fakat bir süre sonra, veri saklama uygulamalarının da önemli olduğu anlaşılmış ve DVD "Digital Versatile Disk (Çok-yönlü Sayısal Disk)" anlamında kullanılmaya başlanmıştır.

24 CD ve DVD’nin Çukur Büyüklükleri.

25 DVD Boş DVD’ler, DVD-R ya da DVD+R şeklinde iki gruba ayrılırlar. Bu DVD’lere kayıt yapan aygıtlara DVD-Yazıcı adı verilir. Günümüzde, DVD okuma/kaydetme, CD okuma/kaydetme işlevlerinin hepsi, tek bir aygıtta toplanmıştır.

26 Merkezi İşlemci (C.P.U.- M.İ.B.)
Çeşitli donanım aygıtlarından gelen verileri işleyerek , aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yaparak diğer aygıtların anlayabileceği dile çevirir, ve bu verileri ilgili donanıma gönderir. Bilgisayarın beyni de diyebiliriz.

27 İşlemci (C.P.U.- M.İ.B.) İşlemcide gerçekleştirilen tüm işlemlerin zamanında yapılıp yapılmadığını belirlemek için bir “işlem saati” bulunmaktadır. Bu saatin salınımları, saniyede bir milyon döngü (Megahertz) şeklinde ölçülür. 1000 MHz=1GHz dir ve salınım sayısı arttıkça işlemcinin hızı da artar.

28 ANAKART Anakart tüm sistemin temel kartıdır.
Diğer kartlar (grafik kartı, modem,vb.) anakart üzerindeki genişleme yuvalarına takılır.

29 AGP CPU Socket PCI RAM IDE (Harddisk , CD-ROM) Floppy Disk

30 Genişleme Yuvaları Ses, ekran, ethernet vb. Kartların takıldığı yuvalardır. ISA – Siyah renkte (genel amaçlı) PCI – Beyaz renkte (genel amaçlı) AGP – Kahverengi, sadece ekran kartı için

31 Bellek Bellek, bilgisayarda bir programla ilgili bütün komut ve verilerin işlem görmek üzere depo edildiği, değişik işlemler sırasında oluşan ara ve sonuç bilgilerinin saklandığı kayıt ortamdır.

32 Bellek İki tip bellek vardır: RAM (Random Access Memory)
ROM (Read Only Memory) RAM bellekler, içerdikleri bilgileri, bilgisayar açık kaldığı sürece saklayabilirler. ROM bellekler ise, bilgisayar kapalı iken de bilgileri saklı tutabilirler.

33 SES KARTI Bilgisayarın ürettiği sayısal ses verilerini kullanarak ses üretilmesini sağlayan ve bu seslerin hoparlör gibi dış ortamlara aktarılmasını sağlayan karttır.

34 EKRAN KARTI Bilgisayarın ürettiği sayısal görüntü verilerini kullanarak görüntü üretilmesini sağlayan ve bu görüntülerin monitör gibi dış ortamlara aktarılmasını sağlayan karttır.

35 FAKS-MODEM İnternete telefon şebekesi aracılığıyla bağlanmak için kullanılan aygıttır. İki türü vardır: Harici Modem Dahili Modem

36 ADSL Nedir? ADSL ( Asimetrik Sayısal Abone Hattı ) Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

37 ADSL Nedir? Normal telefon görüşmelerinizi yaparken yada faks çekerken kullanılan frekans aralığı 0 kHZ ile 4 kHz arasında değişir. ADSL data iletimi için 4 kHz ile 1100 kHz aralığını kullanır. Farklı frekans aralıkları kullanıldığı için internete bağlıyken aynı anda telefon görüşmelerinizi de yapabilirsiniz.

38 ADSL-Avantajları Meşgul sesine son veriyor, telefon ve Data haberleşmesi aynı anda sağlanıyor. Bağlantı kurmak için telefon numarası çevirmeye, işiniz bitince bağlantıyı bitirmeye gerek kalmıyor. Bağlantının isteğiniz dışında kopmasına, Servis sağlayıcı üzerinde bos hat  aramıyorsunuz Standart Modemle en fazla 56K olan hız probleminiz ortadan kalkıyor, 128Kbps’den başlayan hızlarla Türkiye şartlarında 2Mbps’e kadar ulaşabiliyorsunuz. Video ses çok kolay hızlı iletiliyor,dosya veya web sayfası acarken modeme göre  en az 3 kat daha hızlısınız. İnternete bağlıyken telefonunuz meşgul olmuyor sizi dışarıdan arayanlar internet bağlantınızı kesmenizi beklemiyor, yada İnternet için ayrı bir telefon hattı almanıza gerek kalmıyor. Internet erişimi için kontur yada saat hesabı yapmıyorsunuz.

39 ADSL MODEM İki türü kullanılmaktadır: ADSL MODEM Kablosuz ADSL MODEM

40 ETHERNET KARTI İki bilgisayar arasında veri alışverişi yapmak ya da bir ağa (network) bağlanmak için kullanılır.

41 Klavye Fare Havalandırma USB Seri Port Paralel Port Hoparlör Line-In Mikrofon JoyStick S-Video Monitör

42 Portlar (Girişler) Seri port (Modem, Fare,...) – COM1, COM2
en yavaş Paralel port (Yazıcı) – LPT1, LPT2 daha hızlı USB (digital kameralar, taşınabilir bellekler) en hızlı

43 Veri Saklama Birimleri
1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur. Bir Byte = 8 Bit tir. 1024 Byte = 1 KiloByte [KB] 1024 KB = 1 MegaByte [MB] 1024 MB = 1 GigaByte [GB] 1024 GB = 1 TeraByte [TB] 1024 TB = 1 PetaByte [PB] 1024 PB = 1 ExaByte [EB]

44 Veri Saklama Birimleri-Örnekler
Bir 3.5 Disketin kapasitesi 1.44 Mb’dır. Standart bir sabit diskin kapasitesi Gb civarındadır. Bir USB Bellek, 512 Mb-2 Gb civarında bilgi depolayabilir.

45 Veri Aktarım Birimleri
1 Kbps (Kilobit per second) : 1 saniyede aktarılan veri kapasitesidir ve 1000 bps’ye, yani saniyede 1000 bit’e eşittir. 1 KBps (Kilobyte per second) = 1000 Kbps dir ve kısaca 1K olarak gösterilir. Örneğin hızı 56K olan bir modemin veri aktarım kapasitesi saniyede Kilobit= bit olur.

46 Özellik Okuma İşlemci: AMD Sempron (1.8GHz), 256K Cache 64bit, Socket 939 Anakart: Sapphire A9RS482M, PCI-E Slot Desteği Bellek: 512MB DDR400 Ekran Kartı: 128MB ATI Radeon X300 Onboard Sabit Disk: 80GB 5400rpm Seri-ATA2 Optik Sürücü: 18X Samsung DVD+-RW Dual Layer Klavye ve Mouse: A4Tech Optik Klavye-Mouse Set Speaker: Minton 1+1 Kasa: Codegen 350Watt ATX

47 Özellik Okuma İşlemci AMD Athlon (2000MHz), 640Kb Cache 64Bit, 2000MHz FSB, Socket 939 Anakart: ASUS A8V Deluxe K8T800PRO Socket 939 Yapı, 2000MHz FSB, Seri ATA ve USB2.0 Desteği, Entegre Ses, 10/100/1000Mbps Ethernet Bellek: 1GB Twinmos 400MHz DDR Ekran Kartı: 256MB ATI Radeon 9550 Monitör: 17" Neovo F-417F LCD Siyah Hard Disk Sürücü: 160GB Seri-ATA2 8MB Cache, 7200rpm Optik Sürücü: 18X Samsung DVD+-RW Dual Layer Siyah Speaker: SpeedLinh G W Klavye ve Mouse: Microsoft Value Pack Siyah Kasa: Aopen ES-55B 300W Siyah

48 Özellik Okuma İşlemci: Intel PentiumD 805 Çift Çekirdekli 2.66GHz, 533MHz FSB, 2MB cache Bellek: 512MB DDR400 Hard Disk Sürücü: 160GB 7200 Seri-ATA II Optik Sürücü: DVD+-RW Dual Layer Ekran Kartı: 256MB ATI Radeon X550 PCI-E Ses: 5.1 Kanal AC97 Onboard Ses Kartı 2.0 2W Speaker İletişim: 56K Fax Modem 10/100Mbps Onboard Bellek Kartı Okuyucu: SD/MS/MMC/CF Kart Okuyucu Kasa, Klavye ve Mouse: Özel Dizayn Pearl Kasa, 300W Kablosuz Klavye Mouse

49 Özellik Okuma İşlemci: Intel PentiumD 940 Çift Çekirdekli 3.2GHz, 800MHz FSB, 4MB cache Chipset: Intel 945G, ViiV platform Bellek: 2GB DDR2 533 Hard Disk Sürücü: 500GB 7200 Seri-ATA II Optik Sürücü: DVD+-RW Dual Layer Ekran Kartı: 512MB ATI Radeon X1600 PRO PCI-Express x16 Ses: 7.1 Kanal High Definition Audio İletişim: 10/100/1000Mbps Onboard Bellek Kartı Okuyucu: SD/MS/MMC/CF Kart Okuyucu Kasa, Klavye ve Mouse: Özel Dizayn Pearl Kasa, 300W Kablosuz Ergonomik Klavye Mouse TV Kartı: 2 x MCE TV Tuner

50 Hangisi Daha İyi? İşlemci: Intel PentiumD 805 Çift Çekirdekli 2.66GHz, 533MHz FSB, 2MB cache Bellek: 1GB DDR400 Hard Disk Sürücü: 120GB 7200 Seri-ATA Optik Sürücü: CD-RW / DVD-ROM COMBO Ekran Kartı: 256MB ATI X200 PCI-E Onboard İşlemci: Intel Pentium GHz, 800MHz FSB, 2MB cache Bellek: 512MB DDR400 Hard Disk Sürücü: 120GB 7200 Seri-ATA II Optik Sürücü: CD-RW / DVD-ROM COMBO Ekran Kartı: 256MB Nvidia 6200 TC PCI-Express x16 I II

51 Hangisi Daha İyi? İşlemci: Intel PentiumD 930 Çift Çekirdekli 3.0GHz, 800MHz FSB, 4MB cache Chipset: Intel 945G, ViiV platform Bellek: 512MB DDR2 533 Hard Disk Sürücü: 250GB 7200 Seri-ATA II Optik Sürücü: DVD+-RW Dual Layer Ekran Kartı: 256MB ATI Radeon X550 Gamer Edition PCI-Express x16 İşlemci: Intel PentiumD 930 Çift Çekirdekli 3.0GHz, 800MHz FSB, 4MB cache Chipset: Intel 945G, ViiV platform Bellek: 1GB DDR2 533 Hard Disk Sürücü: 250GB 7200 Seri-ATA II Optik Sürücü: DVD+-RW Dual Layer Ekran Kartı: 512MB ATI Radeon X1600 PRO PCI-Express x16 I II


"BİLGİSAYAR DONANIMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları