Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYÇİÇEĞİ. Takım: Takım:Campanulatae Familya: Familya: Compositae (Asteraceae) Cins: Cins: Helianthus Tür: Tür: Helianthus annus (2n:34) Sistematiği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYÇİÇEĞİ. Takım: Takım:Campanulatae Familya: Familya: Compositae (Asteraceae) Cins: Cins: Helianthus Tür: Tür: Helianthus annus (2n:34) Sistematiği."— Sunum transkripti:

1 AYÇİÇEĞİ

2 Takım: Takım:Campanulatae Familya: Familya: Compositae (Asteraceae) Cins: Cins: Helianthus Tür: Tür: Helianthus annus (2n:34) Sistematiği

3 Orjini

4 Ekim Alanı (ha)Üretim (ton)Verim (kg/ha) Russian Federation Ukraine Argentina Romania China, mainland Bulgaria Spain United Republic of Tanzania United States of America India YILI DÜNYA RAKAMLARI

5 2012 YILI DÜNYA RAKAMLARI GRAFİK

6 YılEkilen alan(dekar)Üretim(ton)Verim(kg/da) TÜRKİYE AYÇİÇEĞİ RAKAMLARI

7 Ekilen alan(dekar)Üretim(ton)Verim(kg/da) Tekirdağ Edirne Konya Kırklareli Adana Çorum Tokat Aksaray Çanakkale Balıkesir Yılı ilk 10 il (Yağlık )

8 Ekilen alan(dekar)Üretim(ton)Verim(kg/da) Ankara Denizli Kırıkkale Kayseri Kahramanmaraş Kırşehir Yozgat Afyon Bursa Eskişehir Yılı ilk 10 il (Çerezlik )

9 Kullanımı öncelikle bir yağ bitkisidir. İçerdiği yüksek doymamış yağ asitleri nedeniyle değerli bir besindir. yağı alındıktan sonra ger kalan küspesi önemli bir hayvan yemidir. Soyadan sonra en değerli küspedir. yağında bulunan linoleik sayesinde yağlı boya sanayiinde önemli yer tutar.

10 kağıt, plastik, sabun, kozmetik ürün yapımında da kullanılır. çerez olarak tüketilir. sapları yakacak olarak kullanılır. bir çapa bitkisidir.

11 Kotiledon yaprak

12 Kök kazık köklüdür. Kökler, cm derine, cm yanlara yayılır

13 Sap Bitki boyu 50 cm’den 5 m’ye kadar çıkabilir. Tarımı yapılan ayçiçeklerinin kısa boylu olması tercih edilir.

14

15 Bitki tek saplı olduğu gibi dallanan çeşitleri de vardır. Dallanma istenmez

16 Yaprak Yapraklar genelde 3 ana damarlı olup, yaprak sapı cm uzunluğa sahiptir. Yaprakların yüzeyi hafif tüylüdür. Yapraklar sapa almaşıklı dizilmiştir. Yaprak sayısı bitkinin boyuna ve boğum sayısına göre arasında değişir.

17 Çiçek Sapın ve her dalın sonunda bir tabla bulunur. Çiçekler tabla içerisinde oluşur. Tabla şekli genelde yuvarlaktır. Tabla çapı cm arasında değişir.

18

19 Tablada 2 tip çiçek vardır: -Fertil çiçekler (Esas çiçekler) - Steril çiçekler (Yalancı çiçekler) Steril çiçek Fertil çiçek

20 Genelde tablanın ortasındaki merkezi çiçekler açmaz ve tohum oluşturmaz. Bir tablada yaklaşık arasında fertil çiçek bulunur.

21 Steril çiçekler Tablanın en dış kısmında yer alır ve dil şeklinde, büyük sarı ya da turuncu renkli çiçeklerdir. Sayıları arasında değişir.

22 Bu çiçeklerin erkek organları olmadığı gibi, dişicik borusu ve tepecik de gelişmemiştir. Gösterişli renklerinden dolayı, arı ve böcekleri çekerek tozlanma ve döllenmenin gerçekleşmesini sağlarlar.

23 Tablanın en dış kısmında birbiri üzerine dizilmiş olan sivri, yeşil renkte brakte yaprakları bulunur.

24

25 Tohum


"AYÇİÇEĞİ. Takım: Takım:Campanulatae Familya: Familya: Compositae (Asteraceae) Cins: Cins: Helianthus Tür: Tür: Helianthus annus (2n:34) Sistematiği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları