Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 HESAP TABLOSU PROGRAMLARI BİLGİSAYAR ORTAMINDA YARATILAN ELEKTRONİK ÇALIŞMA SAYFALARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 HESAP TABLOSU PROGRAMLARI BİLGİSAYAR ORTAMINDA YARATILAN ELEKTRONİK ÇALIŞMA SAYFALARI."— Sunum transkripti:

1 1 HESAP TABLOSU PROGRAMLARI BİLGİSAYAR ORTAMINDA YARATILAN ELEKTRONİK ÇALIŞMA SAYFALARI

2 2 HESAP TABLOSU PROGRAMLARI Lotus 1-2-3, Quattro Pro. MS Excel Verilerimizi tablolar halinde düzenleyip, işlem yapmak için kullanılan programlardır.

3 3 MS Excel Excel bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri): tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz. Excel’de veriler,. “ xls ” uzantılı dosyalarda saklanır.

4 4 Microsoft Excel’ i Nasıl Başlatırız?

5 5 TEMEL KAVRAMLAR Çalışma Kitabı: Excel’de oluşturulmuş bir dosya, bir çalışma kitabıdır. Çalışma kitabı çalışma sayfalarından meydana gelir. Çalışma Sayfası: (Worksheet, tablo): Excel'in temel çalışma ortamıdır. Veriler bu çalışma alanının hücrelerine girilir. Çalışma sayfaları arasında geçiş yapmak için, alt kısımda yan yana dizili olan düğmeler kullanılır (Sayfa1, Sayfa2, Sayfa3, …..) Satır, Sütun: Excel sayfası satır ve sütunlardan oluşan bir tablodur. Çalışma sayfası 256 tane sütuna ve 65536 satıra sahiptir. Hücre (Cell) : Satırların ve sütunların kesiştikleri her bir kutuya verilen isimdir. Bu kutular A1, A2, K15 gibi adreslerle gösterilir. Bu gösterim biçimine referans denir.

6 6 FORMÜL ARAÇ ÇUBUĞU Her Excel sayfasının harflerden oluşan sütun adresleri ve rakamlardan oluşan satır adresleri vardır. Böylece her hücrenin bir adresi bulunur. Bu adresler kullanılarak hesaplamalar ve bağlantılar oluşturulur.

7 7 TEMEL DOSYA İŞLEMLERİ Yeni bir Çalışma Kitabı Oluşturmak Mevcut Bir Çalışma Kitabını Açmak Çalışma Kitabını Kaydetmek Çalışma Kitabını Yeni Adla Kaydetmek Çalışma Kitabını Kapatmak

8 8 SATIR-SÜTUN-HÜCRE SEÇME a. Bir satırı veya satırları seçmek için "Satır Numaraları"nın üzerine basılır. Ard arda satırları seçmek için başlangıç ve bitiş satırı seçildikten sonra fare uygun biçimde kaydırılır. b.Bir sütunu veya sütunları seçmek için "Sütun Başlığı"nın üzerine basılır Ard arda sütunları seçmek için başlangıç ve bitiş sütunu seçildikten sonra fare uygun biçimde kaydırılır. c. Yanyana hücreleri seçmek için fare seçimin yapılacağı köşelerden birisine getirilip, çapraz biçimde fare kaydırılır. d. Yanyana olmayan satırları/sütunları/hücreleri seçmek için önce Ctrl tuşuna basılır, parmak kaldırılmadan seçilmek istenen satırlar/sütunlar/hücreler seçilir.

9 9 SATIR-SÜTUN BOYUTLANDIRILMASI Çalışma sayfasında kullanılan sütun genişliklerini ayarlamak için; Birinci yöntem "Sütun Başlıkları" arasındaki çizgi üzerine gelinir. İmleç iki ucunda ok olan artı işareti biçimine gelince farenin sol tuşuna basılır ve parmak kaldırılmadan; genişletmek için sağa, daraltmak için sola çekilir. İkinci yöntem 1. Genişletmek ya da daraltmak istediğiniz sütunlardan en az birer hücre seçilir. 2. Menü Araç çubuğundan "Biçim/Sütun/Genişlik" yani Menü bar dan (Format/Column/Wıdth) komutu seçilir. 3. Sütun genişliğine bir değer yazıp "Tamam" (Ok) düğmesine basılır.

10 10 SATIR-SÜTUN BOYUTLANDIRILMASI.. Çalışma sayfasında kullanılan satır yüksekliklerinin ayarlanması için; Birinci yöntem "Sütun Başlıkları" arasındaki çizgi üzerine gelinir. İmleç iki ucunda ok olan artı işareti biçimine gelince farenin sol tuşuna basılır ve parmak kaldırılmadan; daraltmak için aşağı veya yukarı çekilir. İkinci yöntem 1. Yüksekliğini değiştirmek istediğiniz satırlardan en az birer hücre seçin. 2. Menü Araç çubuğundan "Biçim/Satır/Yükseklik" yani Menü bar dan (Format/Row/Height) komutu seçilir. 3. Satır yüksekliğine bir değer yazın ve "OK" (Tamam) düğmesine basın.

11 11 SATIR-SÜTUN-HÜCRE SİLME VE EKLEME Satır, sütun ya da hücre silmek için; Silmek istediğiniz satır, sütun ya da hücre seçilir 1. “Giriş/Sil" (Edit/Clear) komutu tıklanır. 2. Karşınıza gelen "Sil" penceresinden "Hücreleri sola ötele"/"Hücreleri yukarı ötele"/"Tüm satır"/"Tüm sütun" seçilip, "Tamam" düğmesine basılır. Aynı işlemi farenin sağ tuşu kullanılarak açılan kısayol menüsünden de yapılabilir. KLAVYADEKİ DELETE TUŞU İLE SADECE İÇERİK SİLİNİR. KENARLIKLAR VB SİLİNMEZ.!

12 12 SATIR-SÜTUN-HÜCRE SİLME VE EKLEME.. Satır sütun ya da hücre eklemek 1. Fareyi sonrasına eklemek istediğiniz satır ya da sütuna getirin. 2. “Giriş" menüsünden isteğinize göre "Satır" "Sütun" ya da "Hücreler" komutu seçilir. Yani Insert/Cells,Rows,Columns Not: Eğer hücre eklemek istiyorsanız karşınıza gelen pencerede, mevcut hücrelerin ne yöne doğru öteleneceği sorulur.

13 13 HÜCRELERİ HİZALAMA VE BİRLEŞTİRME

14 UYGULAMA Aşağıdaki ders programını excel de tasarlayınız 14


"1 HESAP TABLOSU PROGRAMLARI BİLGİSAYAR ORTAMINDA YARATILAN ELEKTRONİK ÇALIŞMA SAYFALARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları