Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com."— Sunum transkripti:

1 KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com

2

3 CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR HASTALIKLAR

4 BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ?  Cinsel yolla bulasan hastalıklar(CYBH) nedir?  En sık görülen CYBH nelerdir?  CYBH nasıl bulaşır?  CYBH’ ın bulaşma riskini artıran durumlar nelerdir?  CYBH’ ın belirtileri nelerdir?  CYBH’ ın neden olduğu sorunlar nelerdir?  Erken teşhis ve tedavinin önemi nedir?  Korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?

5 Belirtileri çoğunlukla cinsel organlarda görülen ya da hiç belirti göstermeden ilerleyen, genellikle cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikropların neden olduğu hastalıklar “ Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” olarak adlandırılır. CYBH Nedir?

6 En Sık Görülen CYBH Nelerdir?  HIV/AIDS  Hepatit B ve C  Sifiliz(frengi)  Bel soğukluğu  Klamidya  Üreme organı uçukları  Üreme organı siğilleri  Mantar

7 CYBH Nasıl Bulaşır?  CYBH’ ların başlıca geçiş yolu korunmasız her türlü cinsel ilişkidir. Sağlık SlaytlarıSağlık Slaytları sağlık

8 CYBH Nasıl Bulaşır?  Anneden bebeğe geçiş  Kan yada kan ürünleri ile temas ve kan ve kan ürünlerinin nakilleri  Manikür, pedikür  Sakal tıraşı esnasında  Dövme yaptırılması

9  Yakın zamanda cinsel eş değiştirmek  Birden fazla cinsel eşe sahip olmak  Cinsel eşinin birden fazla cinsel eşinin olması  Seks işçileri ile, onların müşterileri ile yada kimlerle ilişkisi olduğu bilinmeyenlerle cinsel ilişkide bulunmak CYBH Hangi Durumlarda Bulaşır?

10 CYBH Hangi Durumlarda Bulaşmaz?  Genel temizlik kurallarına dikkat edilmesi koşuluyla tuvaletlerden ve hamamlardan,  Sivrisinekle bulaşma henüz ispatlanmamıştır.

11 CYBH Hangi Durumlarda Bulaşmaz?  Tokalaşma, sosyal öpüşme, aynı odayı paylaşmakla,  Aynı tabağı paylaşmakla, çatal kaşıkla,

12  CYBH olanların cinsel eşlerinin tedavi olmaması  Kondom kullanmamak  CYBH belirtisi olanlarla cinsel ilişkiyi sürdürmek Bulaşma Riskini Artıran Durumlar Nelerdir?

13  CYBH’ lar cinsel olarak aktif olan herkesi etkileyebilir.  15-30 yaş grubunda her iki cinste görülme sıklığı artar, ilerleyen yaşta sıklık azalır. CYBH Kimlerde Görülür?

14 KADINLARDA  Vajinadan her zamankinden farklı koku yada akıntı gelmesi  Karın alt bölümünde ağrı  Vajinada yanma  Kaşıntı  Adet dışında kanama  Ağrılı cinsel ilişki CYBH’ ın Belirtileri Nelerdir?

15 ERKEKLERDE  Peniste akıntı  Peniste iyileşmeyen ağrılı veya ağrısız yaralar  Peniste ve genital bölgede bir veya daha fazla siğil CYBH’ ın Belirtileri Nelerdir?

16 KADINLARDA ve ERKEKLERDE  Cinsel organlarda yara, yumru veya kabarcıklar  İdrar yaparken yada dışkılama (büyük abdest) sırasında yanma ve ağrı  Boğazda şişkinlik yada kızarıklık  Ateş, titreme ve ağrı ile birlikte soğuk algınlığına benzer şikayetler ve sarılık  İyileşmeyen ishal, ağızda yaralar, akciğer hastalıkları CYBH’ ın Belirtileri Nelerdir?

17  Kadınlarda mikropların kana karışması ile bir çok organda ağır enfeksiyonlar, dış gebelik ve servikal kansere bağlı ölümler  Erkeklerde sperm kanalında darlık ve kısırlık  Sosyal sorunlar CYBH’ ın Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

18  Kadınlarda uzun süreli kasık ağrıları ve kısırlık  Gebelikte düşük yada ölü doğumlar  Yeni doğan ölümleri  Yeni doğanlarda körlüğe kadar gidebilen göz enfeksiyonları, zatürre CYBH’ ın Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

19  CYBH’ lar tedavi edilebilirler.  Ancak AIDS’ in ve Hepatit C’ nin tedavisi yoktur.  Hepatit B den ise aşı ile koruma sağlanır. CYBH’ ın Tedavisi Var mı?

20  CYBH kendiliğinden iyileşmez hemen tedavi olunmalıdır.  Erken tanı ve tedavinin önemi benimsetilmelidir.  Düzenli sağlık kontrolü yapılmalıdır.  Evlilik ve doğum öncesi CYBH hastalık olup olmadığı incelenmeli ve gerekirse tedavisi yapılmalıdır. CYBH’ ın Erken Teşhis ve Tedavisi?

21  Bir doktora danışmadan kendiliğinizden ilaç kullanmaya başlamayın.  İlaçlarınızın tümünü kullanın.  Eşinizin de muayene ve tedavi olmasını sağlayın.  Tedaviniz tamamlanıncaya kadar cinsel ilişkide bulunmayın.  Yakınmalarınız tam olarak geçmediyse mutlaka sağlık kuruluşuna yeniden başvurun. Tedavi Sürecinde Neler Yapmalıyım?

22  Cinsel ilişkide prezervatif kullanın.  Tek eşliliği tercih edin.  Şırınga ve iğneleri ortak kullanmayın.  Size nakledilecek kanda geçerli testlerin yapılıp yapılmadığını sorgulayın.  Dövme,sünnet,kulak delme,manikür,pedikür gibi işlemlerde kullanılan aletlerin mikroptan arındırılmış olmasına(steril) dikkat edin. Korunmak İçin Neler Yapmalıyım?

23  CYBH mikrobu taşıyan kişiler, hastalık belirtisi göstermese de mikrobu başkasına bulaştırabilirler.  HIV ve Hepatit-B virüsü taşıyıp taşımadığını anlamanın tek yolu test yaptırmaktır.  Riskli bir cinsel ilişki sonrası ELİSA testinin(kanda HIV virüsü arama) doğru yanıt verebilmesi için aradan en az üç ay geçmesi gerekir. DİKKAT!!!

24 TEŞEKKÜRLER…


"KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Slaytlarıhttp://hastaneciyiz.blogspot.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları