Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANLILARDA ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ. GRUP 4 GRUP 4 GÜLNUR AYCAN GÜLNUR AYCAN ONUR BAL ONUR BAL İBRAHİM KARCILILAR İBRAHİM KARCILILAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANLILARDA ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ. GRUP 4 GRUP 4 GÜLNUR AYCAN GÜLNUR AYCAN ONUR BAL ONUR BAL İBRAHİM KARCILILAR İBRAHİM KARCILILAR."— Sunum transkripti:

1 CANLILARDA ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ

2 GRUP 4 GRUP 4 GÜLNUR AYCAN GÜLNUR AYCAN ONUR BAL ONUR BAL İBRAHİM KARCILILAR İBRAHİM KARCILILAR

3 ÜNİTE PLANI ÖZETİ Canlıların kullanabileceği temel enerji birimi olan ATP molekülü; azotlu organik baz, beş karbonlu şeker ve 3 fosfat grubundan oluşur. Canlıların kullanabileceği temel enerji birimi olan ATP molekülü; azotlu organik baz, beş karbonlu şeker ve 3 fosfat grubundan oluşur. Hücre içi solunum, fotosentezve kemosentez gibi canlılık faaliyetleri ile enerjinin dönüştürülmesi sağlanır. Hücre içi solunum, fotosentezve kemosentez gibi canlılık faaliyetleri ile enerjinin dönüştürülmesi sağlanır.

4 TEMEL SORU Enerjiyi nasıl elde edilir? Enerjiyi nasıl elde edilir?

5 ÜNİTE SORULARI Besinlerdeki kimyasal bağ enerjisi nasıl elde edililr? Besinlerdeki kimyasal bağ enerjisi nasıl elde edililr? Canlılar enerjiyi nasıl dönüştürür? Canlılar enerjiyi nasıl dönüştürür?

6 İÇERİK SORULARI ATP nedir? ATP nedir? Fosforilasyon nedir ve kaç çeşit fosforilasyon vardır? Fosforilasyon nedir ve kaç çeşit fosforilasyon vardır?

7 ÖĞRENME KAZANIMLARI Bireysel ve toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında bilimin rolünü anlar. Bireysel ve toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında bilimin rolünü anlar. Biyolojinin yaşamın anlaşılmasına sağladığı katkıların farkına varır. Biyolojinin yaşamın anlaşılmasına sağladığı katkıların farkına varır. Bilim-teknoloji-toplum-çevre arasındaki ilişkileri anlar. Bilim-teknoloji-toplum-çevre arasındaki ilişkileri anlar. Bilimsel bilginin oluşturulmasında ve sunumunda modellerden yararlanmanın yeri ve önemini bilir. Bilimsel bilginin oluşturulmasında ve sunumunda modellerden yararlanmanın yeri ve önemini bilir. Teknolojik gelişim sürecinin sınırlılıklarını, kaynaklarını ve teknolojik uygulamaların olası etkilerini fark eder. Teknolojik gelişim sürecinin sınırlılıklarını, kaynaklarını ve teknolojik uygulamaların olası etkilerini fark eder. Biyolojiyle ilgili meslekler ile öğrendikleri biyoloji konuları arasında bağlantı kurar. Biyolojiyle ilgili meslekler ile öğrendikleri biyoloji konuları arasında bağlantı kurar. Farklı tutum ve değerlerin biyolojik kavramlar üzerine etkisini karşılaştırır. Farklı tutum ve değerlerin biyolojik kavramlar üzerine etkisini karşılaştırır.

8 KONU BAŞLIKLARI Canlılar İçin Temel Enerji Birimi: ATP Canlılar İçin Temel Enerji Birimi: ATP Oksijenli ve oksijensiz solunum Oksijenli ve oksijensiz solunum Fotosentez ve Kemosentez Fotosentez ve Kemosentez

9 Proje Başlamadan Önce ABC Beyin Fırtınası ABC Beyin Fırtınası Alfabenin harfleri kullanılarak konu ile ilgili terimler, kelimeler ve anlamları ile bir ön değerlendirme hazırlama yapılacak. Alfabenin harfleri kullanılarak konu ile ilgili terimler, kelimeler ve anlamları ile bir ön değerlendirme hazırlama yapılacak.

10 ABC Beyin Fırtınası Adenozin tri fosfat Adenozin tri fosfat Bakteri Bakteri Cam bitkileri Cam bitkileri Devirsiz fotofosforilasyon Devirsiz fotofosforilasyon Enerji, ETS, Etil alkol Enerji, ETS, Etil alkol Fosforilasyon, fotoliz Fosforilasyon, fotoliz Granum Granum Işık şiddeti Işık şiddeti Öğrencilerden; alfabeden yararlanılarak ünitede geçen terimlerin anlamları sorulur. Öğrencilerden; alfabeden yararlanılarak ünitede geçen terimlerin anlamları sorulur. Kemosentez, klorofil Kemosentez, klorofil Laktik asit Laktik asit Monomer Monomer Nitrit ve nitrat Nitrit ve nitrat Oksijen Oksijen Plastokinon, plastosiyanin Plastokinon, plastosiyanin Solunum, stroma Solunum, stroma


"CANLILARDA ENERJİ DÖNÜŞÜMLERİ. GRUP 4 GRUP 4 GÜLNUR AYCAN GÜLNUR AYCAN ONUR BAL ONUR BAL İBRAHİM KARCILILAR İBRAHİM KARCILILAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları