Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ"— Sunum transkripti:

1 EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ
KONU : DREAMWEAVER

2 TASARIMA NASIL BAŞLANMALI
 Web sitesinin tasarımına başlamadan önce site içerisinde kullanacağınız dokümanları oluşturmanız gerekir. Web sayfaları içerisinde kullanacağınız ses, resim, film ve metin dosyalarını önceden hazırlamanız, hatta hangi dosyayı hangi sayfada kullanacağınızı kağıt üzerinde tasarlamanız, sitenin oluşturulması esnasında size ışık tutacaktır. Ziyaretçi kitlesini ve bu kitleye yapacağınız hitap metinlerini de uygun bir şekilde hazırlamanız, sitenin ziyaretçi oranını arttıracaktır.

3 DREAMWEAVER İlk olarak macromedia şirketinin ürettiği daha sonra adobe şirketinin macromediayı satın almasından dolayı adı Adobe Dreamweaver olarak değişen bir web sayfası geliştirme,kodlama yazılımıdır. Bir ağ sayfası geliştirme aracıdır. Özellikle kodları renklendirmesi ile kullanıcıya, kendini geliştirmesi açısından hayli yardımcı olmaktadır. Dreamweaver özellikle sağladığı özelliklerle çoğu tasarımcı tarafından yeğlenmektedir.

4 NE İŞE YARAR? Dreamweaver bir web sayfası tasarlanması ve kodlanmasına yarayan bir programdır. Dreamweaver ile ; Web sayfaları Web uygulamaları Çeşitli programlar hakkında dosyaları vb. birçok uygulama düzenleyebilirsiniz. Dreamweaver ile yaratılabilecek dosya türleri;PHP,ASP,XML,HTML,JavaScript vb.

5 1.Listede olmayan bir belgeyi açmak için aç
1.1. Çalışma Alanı 1.Listede olmayan bir belgeyi açmak için aç düğmesine tıklamamız gerekmektedir. Buradan istediğimiz belgeyi açarak işlemimizi yapabiliriz. 2 3 1 2.Yeni dosya oluşturma seçenekleri görüntülenmektedir. 3.Web tasarım editörünün yeni özellikleri ile ilgili eğitim videoları bulunmaktadır.

6 1.1.2. Araç Çubukları ve Paneller
Web tasarım editörü çalışma alanı belgeleri ve nesne özelliklerini görüntülememize olanak verir. Çalışma alanı, araç çubuklarına birçok özellik yerleştirerek daha hızlı çalışmamızı sağlar. A.Uygulama çubuğu F.CS Live B.Belge penceresi G.Etiket seçici C.Belge araç çubuğu H.Özellik denetçisi D.Çalışma alanı değiştiricisi I.Dosyalar paneli E.Panel grupları

7 Tablolar Tablolar, web sayfalarını satırlara/sütunlara bölmek amacıyla ya da resimlerin veya grafiklerin sayfada sabit bir noktada durması amacıyla kullanabileceğimiz en önemli araçlardan biridir. Kısacası sayfa içindeki elemanların yerleşimi konusunda söz sahibi olmamızın en kolay yoludur. Tablolar satır (row) ve sütunlardan (column) oluşmaktadır. Satır ve sütunların kesiştiği nokta ise hücre (cell) olarak adlandırılmıştır. Tablo eklemek için Ekle menüsünden Tablo seçeneği seçilir. Açılan pencereden gerekli düzenlemeler yapılır. Satırlar: Tablonun kaç satırdan oluşacağını belirlenir. Sütunlar: Tablomuzun kaç sütundan oluşacağını belirlenir. Tablo genişliği: Tablonun boyutunu pixel ya da yüzde cinsinden belirlenir. Kenarlık kalınlığı: Tablonun kenar çizgisinin kalınlığı belirlenir. Hücre dolgusu: Hücrelerin boyutu belirlenir. Hücre boşluğu: Hücrelerin birbirinden ve tablo kenarlığından uzaklığı belirlenir. Üstbilgi: Tablo başlığının nerede olacağı seçilir. Resim yazısı: Tabloya başlık bilgisi eklenir. Özet: Tablo içeriği hakkında açıklama yazsısı eklenir.

8 Dreamweaver sürümleri
Dreamweaver 1.0 (Aralık 1997; Dreamweaver 1.2 followed in March 1998) Dreamweaver 2.0 (Aralık 1998) Dreamweaver 3.0 (Aralık 1999) Dreamweaver UltraDev 1.0 (Haziran 2000) Dreamweaver 4.0 (Aralık 2000) Dreamweaver UltraDev 4.0 (Aralık 2000) Dreamweaver MX (Mayıs 2002) Dreamweaver MX 2004 (10 Eylül 2003) Dreamweaver 8 (13 Eylül 2005) Dreamweaver CS3 Dreamweaver CS4 Dreamweaver CS5


"EĞİTİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları