Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YaşlılıkPsikiyatrisi Dr. Çağrı Yazgan Maramra Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriyatrik Psikiyatri Birimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YaşlılıkPsikiyatrisi Dr. Çağrı Yazgan Maramra Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriyatrik Psikiyatri Birimi."— Sunum transkripti:

1 YaşlılıkPsikiyatrisi Dr. Çağrı Yazgan Maramra Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriyatrik Psikiyatri Birimi

2 Yaşlılık Psikiyatrisi Nedir? 65 yaş üstü hastaları görür. Demans( Bunama), Depresyon, Sıkıntı hastalıkları en sık görülenlerdir. Ülkemizde 65 yaş üstü nüfus toplumun %6’sı ve giderek artmakta.

3 Yaşlılığa özgü durumlar Emeklilik Tıbbi hastalıkların artışı Kayıplar Yalnızlaşma Beyindeki değişiklikler

4 Beyindeki Değişiklikler Beyin hücrelerinin sayısında azalma Damar sorunlarına bağlı kanlanma bozuklukları

5 Yaşlılık Depresyon Gençlerden bazı açılardan farklı Yaşlılar üzüntü ifade etmekten kaçınırlar. Yaşlı depresyon hastaları sıklıkla bedensel yakınmalardaki artış ile karşımıza çıkarlar.

6 Yaşlılık Depresyon Yaşlı depresyon hastalarında unutkanlık bulguları sıktır. Yaşlı depresyon hastalarında sıkıntı sıktır. Yaşlılık depresyonu nedeniyle intihar riski vardır.

7 Demans (BUNAMA) Zihinsel işlevlerdeki ilerleyici kötüleşmeye günlük hayatla ilgilietkinlikleri yapamama hali eklendiğinde konulan tanıdır. Yaş ilerledikçe risk artar. Her unutkanlık problemi bunama değildir..

8 Demans (BUNAMA) Unutkanlık olmadan da ortaya çıkan nadir bunamalar olabilir. ALZHEIMER hastalığı bir tür bunamadır. Bunama yalnız hastayı değil, hasta yakınını da etkiler. Zihinsel işlevlerden çok, hastaların davranış bozuklukları hastayı doktora yönlendirir.

9 Demans (BUNAMA) Bunama hastaları psikiyatrist, nörolog ya da bu konuda eğitimli aile hekimi tarafından izlenebilir. Günümüzde tedavi hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve davranışsal ve psikiyatrik beliretilerin tedavisidir.

10 Demans (BUNAMA) Ciddi unutkanlıklarda Yol bulma zorluğunda Kelime bulma, konuşma zorluğunda Muhakeme bozulduğunda mutlaka doktora başvurun.


"YaşlılıkPsikiyatrisi Dr. Çağrı Yazgan Maramra Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriyatrik Psikiyatri Birimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları