Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

09.04.20151 Kaleardı75. Yıl İlkokulu 2 Anne-Baba-Çocuk Üçlüsünün İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "09.04.20151 Kaleardı75. Yıl İlkokulu 2 Anne-Baba-Çocuk Üçlüsünün İletişimi Nasıl Olmalıdır?"— Sunum transkripti:

1

2 Kaleardı75. Yıl İlkokulu

3 2 Anne-Baba-Çocuk Üçlüsünün İletişimi Nasıl Olmalıdır?

4 3 Çocuğunuzu dinlemek için zaman ayırın. Onunla konuşurken dikkat dağıtan öğelere mümkün olduğunca engel olun. Televizyon,el işi vb. bırakıp onu dinleyin.

5 Tüm dikkatinizi ona yöneltin ve deneyimlerini anlayabilmek için kendinizi onun yerine koyun. (Empati kurun)

6 Çocuğunuz konuşurken göz kontağını sürdürün. Konuşmayı sürdürmesi için onu teşvik edin.

7 Söylediklerini dinleyin, özetleyin ve çocuğunuza tekrarlayın. Buna yansıtıcı dinleme denir.

8 Kendisini ve geleceğini güvende güvende hissetmesini sağlayın.

9 Çocuğunuza,onu ne kadar çok sevdiğinizi, ne kadar iyi ve sevilecek bir çocuk olduğunu olduğunu herhangi bir koşul koymadan söyleyin.

10 Çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutun ve sözlerini tutması için fırsat verin.

11 10 Yapabileceklerini göstermesi için fırsat tanıyın. tanıyın. Tek başına karar vermesine izin ve fırsat verin.

12 Çeşitli etkinliklere katılması ve size yardım etmesi için olanak tanıyın.

13 Sadece başarıları için değil, aynı zamanda çabaları, ufak çaplı değişimleri ve ilerlemeleri için de övgüde bulunun.

14 Ona ailenin bir parçası olduğunu gösterin. Onunla vakit geçirin, tatillerinizi ona ayırın,, beraber özel etkinliklere katılın.

15 Çocuğunuzu kabul edin, çevreyi çocuğunuza göre ayarlayın. Ona serbestlik tanımakla birlikte,uymak zorunda olduğu kesin ve belirli kurallar koyun.

16 Çocuklarınızı reddetmeyin, soğuk davranmayın, kural belirsizliği içinde bırakmayın ve aşırı ödün vermeyin.

17 Sizin fikirlerinizle uyumlu olmasa dahi çocuğunuzun söylediklerini kabul edin ve saygı gösterin.

18 Belirli bir davranışı ödüllendirme ve cezalandırma söz konusu olduğunda, sadece davranış üzerine odaklanın ve bu davranışı onun bütün kişiliğine genelleyerek eleştiride bulunmayın.

19 Çocuğunuzu olduğu gibi, kendisi olarak görmeyi öğrenin. Onun ilgi ve yeteneklerini iyice tanıyın ve keşfedin ki ÇITAYI DOĞRU YÜKSEKLİĞE KOYABİLESİNİZ.

20 Haklı başarılarından dolayı çocuğu ÖVMEK konusunda tereddüt etmeyin.

21 ÇOCUK ve ÖDEV

22 Ödevini yaptığı saatte çocuğun dikkatini dağıtacak bir etken olmamasına özen gösterin.

23 Çocuğunuz, ödevini yaparken ona yardıma hazır olduğunuzu bilmelidir. İçten ve gerçek bir çaba göstermişse, bir-iki yanlışı da olsa, başarılı olduğu bölümü vurgulayın. Hatasını, bırakın öğretmeni sınıfta söylesin

24 Çocuk kendi görevleriyle baş başa kalmalıdır. Onun görevini üstlenip, sorununu çözmeye kalkışmayın. Ödevini yapmadığı zaman çocuk kendi sorununu öğretmeni karşısında kendi başına çözebilme yollarını bulmalıdır.

25 Çocuğunuzun ödevini arkadaşından öğrenerek ödevi onun yerine yapmayın. Yanlış yaptığı için çocuğa ödevini yeniden yaptırmayın.

26 Ödevini yaptıktan sonra onu ödüllendirin. En güzel ödül onaylamak ve övmektir. Ödevini yaptıktan sonra onu ödüllendirin. En güzel ödül onaylamak ve övmektir. Ödevini, gerekli dikkati ve çabayı gösterip bitirdikten sonra dışarı çıkıp oynamasına ya da ev içinde sevdiği bir etkinliğe olanak tanıyın.

27 Çocuğa zamanını yönetmesini öğretin. Çocuğa zamanını yönetmesini öğretin. Programını öyle yapsın ki ödevlerin yanı sıra bir spor ya da müzik etkinliğine zamanı kalsın.

28 Eğer bir davranışı sıklıkla yapmasını istiyorsanız,vereceğiniz işi sevdiği bir aktiviteden önce yaptırın. Her gece TV izlemeden önce şu kadar sayfa kitap okumalısın gibi.

29 Başarısını değerlendirirken başkalarıyla karşılaştırmayın. Dünden bugüne gelişme göstermişse, bu başarılı olduğunu gösterir. Ayrıca başarısızlık diye bir şey yoktur, öğrenilecek dersler vardır.

30 ERGENLİK DÖNEMİ ERGENLİK DÖNEMİ Kızlarda yaş Erkeklerde yaş

31 Bu dönemdeki genç, karamsar,huzursuz ve sıkıntılıdır. Çözüm:Güven verecek ve bu durumun yaşa bağlı,geçici olduğunu anlatacak bir anne ve babaya ihtiyacı vardır.

32 Otoriteye karşı olma, söz dinlememe, eleştirme, hata bulma, Otoriteye karşı olma, söz dinlememe, eleştirme, hata bulma, bu dönemdeki gençlerin ortak tutumundandır

33 Yetişkinlerin baskılı davranmaktan çok gence karşı sevgi gösteren,güven veren,önemseyen ve değer veren bir tutum içine girmesi kimlik geliştirmesini kolaylaştırır

34 Gelişme döneminde “Çocukluğu bırak” “Büyüdün artık” gibi ikili tutumunuz çocuğu olumsuz yönde etkiler.N e zaman nasıl davranacağını bilemez. Kimlik bunalımına düşer.

35 Bu dönemdeki genç anlaşılmamaktan korkar ve anlaşılmadığını düşünür. Çözüm: Eleştirmeden, küçümsemeden ve yargıla- madan dinlemek ve gencin kendini anlatmasına fırsat vermek gerekir.

36 Özellikle karşı cinsle ilgili konularda onu anlayacak,dinleyecek birine ihtiyaç duyar.

37 Anne-babanın genci kendine benzetmek istemesi ve yanlış yönlendirmesi, beklentilerinin gencin yapabileceklerinden fazla olması, genci kaygılandırır,hırçınlaştırır.

38 Anne-babanın genci aşağılaması,başkalarıyla kıyaslaması genci kaygılandırır,kendine olan güvenini yok eder, çatışmalara neden olur.

39 Akranlarının yanında kaba davranılması, eleştirilmesi genci kaygılandırır,özgüvenini kaybetmesine yol açar.

40 Katıldığınız için teşekkürler.


"09.04.20151 Kaleardı75. Yıl İlkokulu 2 Anne-Baba-Çocuk Üçlüsünün İletişimi Nasıl Olmalıdır?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları