Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SOSYAL MEDYA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI. İNTERNETİN ÖNEMİ Dünyamızı değiştiriyor Ailenin yeni bir üyesi Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası Bir tıkla.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SOSYAL MEDYA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI. İNTERNETİN ÖNEMİ Dünyamızı değiştiriyor Ailenin yeni bir üyesi Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası Bir tıkla."— Sunum transkripti:

1 SOSYAL MEDYA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI

2 İNTERNETİN ÖNEMİ Dünyamızı değiştiriyor Ailenin yeni bir üyesi Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası Bir tıkla uzakları yakınlaştıran Eşsiz bir bilgi kaynağı, kütüphane Bir okul, banka şubesi, bilet satış ofisi Amacına uygun ve bilinçli kullanıldığında, mükemmel teknoloji Kötü amaçlarla kullanıldığında bir suç aleti İnternet 22

3 3 60 SANİYEDE İNTERNETTE NELER OLUYOR

4 Bir yandan doğru ve yerinde kullanımıyla neredeyse sayısız bilgi kaynağını, mekan ve zaman sınırlamasından kurtararak karşımıza getiren internet, diğer yandan da bir çok yanlış ve tehlikeyi beraberinde getirmiştir.

5 Çocuklar yaşam içerisinde okul, aile, arkadaş vb. problemlerde kaçmak için bilgisayara yönelebilirler. Sosyal yaşam içerisinde kendini değersiz hisseden çocuklar bir yere, bir gruba ait olmak, kendilerini ifade edebilecekleri bir ortama ihtiyaç duyarlar. Sanal ortamda olmak istedikleri kişiliğe rahatlıkla bürünebildikleri ve istedikleri gibi iletişim kurabildikleri için bilgisayara karşı bağımlılık geliştirebilirler. Çocukların ve ergenlerin gerçek yaşamlarında elde edemedikleri kazanma, başarılı olma, rekabet edebilme duygularını sanal ortamda doyurmaya çalışmaları bağımlılığa yol açmaktadır.

6 Beyin hassasiyetlerini uyaran ve geçici olarak fayda sağlayan, günlük hayatta sıkça kullandığımız maddeler vardır. Çayda bulunan tein maddesi, kahvede kafein, kolada x maddesi, alkolde bulunan etil alkol, sigara. Bu maddeler beyin hassasiyetini uyarırlar. Bu maddelerin kullanımında verdiği rahatlık hissi, beyin hassasiyeti olan insanları bilmeden bağımlı hale getirebilir. Aynı şekilde bilgisayar başında zaman geçirilen bireyler incelendiğinde de bir rahatlık hissi oluşmakta kişiler kendilerini daha mutlu hissetmekte bireyler farkında olmadan ve zaman içerisinde bağımlı hale gelebilmektedir..

7 OLASI TEHLİKELERİ ÖĞRENİN 1. Tanımadıkları kişilerle arkadaşlık 2. Aşırı kullanımın sebep olduğu internet bağımlılığı 3. Fiziki sağlık sorunları 4. Öfke, şiddet ve yalnızlık gibi psikolojik sorunlar 5. Şiddet ve müstehcen içerikli görüntüler

8 SOSYAL AĞLARA DİKKAT EDİN Çocuğunuz bu sitelere (örn. Facebook, twitter, what’s up, ask fm, line vb. ) üye ise; Profillerindeki gizlilik ayarlarını yapmasını sağlayın. Tam isim, adres, telefon, okul, özel fotoğraflarını paylaşmamasını söyleyin. Tanımadıkları kişileri arkadaş listelerine eklememelerini söyleyin.

9 İNTERNETİN RİSKLERİ 99

10  Ailelerin %90’ı çocuklarının internette çeşitli risklerle karşı karşıya olduğunu düşünüyor.  Ailelerin başlıca endişesi: çocuğunun ‘pornografik’ ve ‘şiddet’ içerikli görüntülerle karşılaşması  En çok kullananlar: Çocuklar ve gençler  Çocukların %85’i Facebook profiline sahip  Hesabı olan çocukların 1/3’ü 13 yaş altında  Çocukların %42’si kişisel bilgilerini herkesle paylaşmaktadır. ARAŞTIRMA SONUÇLARI 1010

11 Ülkemizde kanunen suç olan bazı Internet eylemleri şunlardır:

12 12 İnternet Bilgi İhbar Merkezi: www.ihbarweb.org.trwww.ihbarweb.org.tr Telefon: 166

13 18-02-2011 Merhaba ben doğuda yaşayan genç bir kızım bizim oralarda olması ailesi tarafından öldürülmek demek sarhoş edildikten sonra çekilen bir videom var yukarıda linki verilen sitede görüntüm bulunmaktadır ve yayınlanmaktadır Bunun aileme ulaşması benim hayatımın bitmesi demektir. Lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olun. Günlerdir uyuyamıyorum bir arkadaşımın aracılığı ile gördüğüm link benim depresyona girmeme neden oldu. İntihar etmeyi bile düşünüyorum çünkü bunun ailem tarafından görünmesi benim zaten öleceğim anlamına gelmektedir. Bana yardımcı olun lütfen bu adi insanların yaptığı şeyi yanına bırakmayın ve en yakın zamanda kaldırılmasını sizden rica ediyorum. Yalvarırım yardım edin bana. Benden habersiz yapılmış bir şey hatırlamadığım bir video ve yaklaşık olarak 5-6 yıl önce olan bir şey bu benden yardımlarınızı esirgememeniz umuduyla 13 İhbarweb’e gelen Çarpıcı İhbarlar… Örnek: 1 1313

14 04-05-2011 Öncelikle şikayetimi hangi kuruma bildireceğime emin değilim ama buraya yazmak istedim. Benim şikayetim 10 yaşında bir oğlum var. Yukarıda belirttiğim siteye acayip bir şekilde girme bağımlısı oldu. Her yönden oğlumu etkilediğini düşünüyorum. Yasaklıyorum olmuyor. Yasaklamıyorum hiç olmuyor. Duyduğum kadarı ile her türlü küfür ve kumara alışkanlık yapacak (alma satma vb.) olaylar var. Ben ve eşim bu konuda çok sıkıntıdayız- ki başka ailelerde aynı dertte - olduğuna eminim. Bu site kaldırılması gerekilen bir site olduğuna çok eminiz. Lütfen daha başka nereye başvuracağımızı bildirirseniz çok sevinirim. 14 İhbarweb’e gelen Çarpıcı İhbarlar… Örnek: 2 1414

15 21-05-2011 Knight Online adlı oyun okul çağındaki çocukları aşırı derecede etkiliyor. Oyundaki savaşlar, şiddete yönelme, ve aşırı bağımlılığa neden oluyor. Bu oyun yüzünden psikolojik tedavi görmek için bir çok 9-20 yaşındaki çocuk- genç hastanemize geliyor. Oyun içerisindeki şiddet içerikleri ve oyun malzemelerinin gerçek parayla alım satımı çocuklarımızı genç yaşta hırsızlığa teşvik ediyor. 15 yaşındaki bir çocuğun oyundaki malzemesi çalındı diye kendini jiletle kesmesini ne kadar doğru buluyorsunuz ? Oyun Gaziantep ilinde yasaklanmış durumda. Ülke geneli yasaklanmasını talep ediyorum. 15 İhbarweb’e gelen Çarpıcı İhbarlar… Örnek: 3 1515

16 1)En az çocuğunuzu koruyacak kadar İnternet kullanmayı öğrenin. 2)İnterneti oturma odanıza taşıyın 3)İnternet kullanımında yasaklayıcı değil, zaman açısından sınırlayıcı olun. 4)Çevrenizdeki diğer sosyal aktivite imkanları araştırıp öğrenerek katılımını özendirin. 5)İnternet kullanımıyla ilgili kurallar belirleyin 6)Çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirin 7)Çocuğunuzun dolaştığı siteleri bilmeye çalışın 8)Oynadığı bilgisayar oyunlarına dikkat edin 9)Çocuğunuza aşırı tepkiler vermeyin 10)Her şeye inanmaması konusunda uyarın 11)Kişisel ve ailevi bilgileri paylaşmamasını öğütleyin (banka kart numarası, kimlik numarası, telefon numarası adres bilgiler vb.) İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIM KURALLARI 1616

17 Her şeyden önce çocuğunuzla iyi bir iletişim içinde olunuz. Çocuğunuzun arkadaşları, zevkleri, korkuları, sevdikleri ve sevmedikleri konular hakkında bilgi sahibi olunuz. Çocuğunuza, her konuyu sizinle paylaşabileceği güvenini veriniz. Sizin yetersiz kaldığınız konularda uzmanlardan yardım alınız. 17

18 Güvenli İnternet Kullanımı18 Çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini belirleyiniz. Unutmayınız ki, uzun süre bilgisayar veya Internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabileceği gibi hareketsiz kalmasına, bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını sağlayınız.

19 Güvenli İnternet Kullanımı19 Her konuda olduğu gibi, bu konuda da ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi birer örnek olunuz. Bilinçli ve güvenli Internet kullanım kurallarını öğreniniz ve uygulayınız.

20 Güvenli İnternet Kullanımı20 Çocuğunuzla bilinçli ve güvenli Internet kullanımı kuralları konusunda konuşunuz. Bu kuralların neler olduğunu anlaşılır bir şekilde açıklayınız ve kuralları kesin olarak koyunuz. Koyduğunuz kurallar ve konuşmalarınızda pozitif tutum sergileyiniz. Olumsuz söylemlerin çocuğunuzla kuracağınız iletişimde çatışmayı artırıcı unsur olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

21 Güvenli İnternet Kullanımı21 Çocuğunuzla ve okul öğretmenleriyle birlikte çocuğunuzun yaşına uygun ve güvenli olan Internet sitelerinin adreslerini belirleyiniz. Belirlediğiniz sitelerin adreslerini bilgisayarınızın "sık kullanılanlar" bölümüne kaydediniz. Böylece bu sitelere giriş işlemi daha kolay olacaktır

22 Güvenli İnternet Kullanımı22 Internet'te mümkünse çocuğunuzla birlikte gezininiz. Eğer çocuğunuz bu konuda isteksiz ise, sadece sizin ve okul öğretmenlerinin onayladığı siteleri ziyaret etmesi konusunda çocuğunuzu uyarınız. Çocuğunuzun Internet kullanımını sık sık denetleyiniz. Hangi sitelere girdiği, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda fikir sahibi olunuz. Mümkünse sohbet ortamlarındaki arkadaşlarını tanımaya çalışınız.

23 Güvenli İnternet Kullanımı23 Çocuğunuzun Internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edininiz. Çocuğunuza Internet ortamında tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini, iletişim kurmamasını öğretiniz.

24 Güvenli İnternet Kullanımı24 Çocuğunuzun, ziyaret ettiği sitenin "güvenlikle ilgili sorularını" dikkatlice okumasını, sitenin istenilen bilgileri ne amaçla istediğini öğrenmesini ve gerektiği takdirde velilerine danışarak istenilen bilgileri vermesi belirtiniz. Sizin onayınız olmaksızın kendi ve aile resimlerinizi, adresinizi, telefon numaranızı, okul adını vermemesini ifade ediniz.

25 Güvenli İnternet Kullanımı25 İnternet ortamında, sohbetlerde çocuğunuzu rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer aldığı takdirde hemen bulunduğu Internet ortamından çıkmasını ve size haber vermesini isteyiniz. Çocuğunuzun, bir sitede yer alan oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size ve öğretmenine danışması gerektiğini belirtiniz.

26 Güvenli İnternet Kullanımı26 Çocuğunuza, Internet ortamında yeni tanışılan kişilerin her zaman kendileri ile ilgili doğru bilgiler vermeyebileceği, kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili yanıltıcı bilgiler verebileceği gerçeğini anlatınız. Internet sohbet alanlarında ve haber gruplarında ilk defa karşılaşılan yeni mesaj ve kişileri mutlaka velilerine göstermelerini isteyiniz.

27 Güvenli İnternet Kullanımı27 Çocuğunuza, size sormadan Internet ortamında alış veriş yapmaması gerektiğini; istenilen kredi kart numaraları bilgilerini vermemesini öğretiniz.

28 Güvenli İnternet Kullanımı28 Çocuğunuzun, Internet sohbetlerinde onlardan yapmamaları gereken, ya da onları rahatsız eden bir davranışta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde, sohbeti bırakarak hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyiniz. Çocuğunuzun size güvenmesini sağlayınız. Çocuğunuza kızmayınız, korkutmayınız. Çocuğunuza her konuda destek vereceğinizi hissettiriniz.

29 Güvenli İnternet Kullanımı29 İnternet ve bilgisayar evinizde ya da çocuğunuzun okulunda yoksa ve çocuğunuz Internet'i başka bir yerde kullanmak zorunda ise bu yerin neresi olduğu hakkında bilgi sahibi olunuz. Sizin izniniz olmaksızın bu yerlere gitmemesi gerektiği konusunda çocuklarınızı uyarınız. Çocuklarınız için uygun olmayan (sigara içilen, filtreleme kullanmayan işletmelerde) ortamlarda bulunmamaları konusunda çocuklarınıza bilgi veriniz.

30 Güvenli İnternet Kullanımı30 Unutmayınız ki yanlarında velisi olmayan 12 yaşın altındaki çocukların Internet kafelere alınmaması gerekir. Yaşları tutmadığı halde çocukları kabul eden işletmeler aslında kanuna aykırı işlem yapıyor demektir. Lütfen onlar dikkat etmese bile bu kurala sizler dikkat ediniz ve gerekli ise çocuğunuzla birlikte bu yerlerde bulununuz.

31 Yaşanılan Mağduriyetler

32 PAYLAŞTIKLARINIZ HAYATINIZI KARARTMASIN!

33 33 Yaşanılan Mağduriyetler

34 ‘’Güvenli İnternet Hizmeti, bireysel abonelere İnternet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki muhtemel zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi koruyan alternatif bir İnternet erişim hizmetidir.’’ Ücretsizdir. Hızlıdır, bilgisayarınızı yavaşlatmaz. Kolaydır, program kurmanıza gerek yoktur. İki farklı profil seçeneği sunar. Çocuk Profili Aile Profili 34 GÜVENLİ İNTERNET HİZMETİ NEDİR ? 3434

35 Çocuk Profili: Çocuk Profili: Çocuk profili, içeriği uzmanlarca belirlenen kriterlere uygun sitelerden oluşmaktadır. Çocuk ve Aile Profilleri Çocuk ve Aile Profilleri İnternet kullanıcılarının günlük gereksinimlerini karşılamaktadır. Psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler tespit edilmektedir. 35 ÇOCUK VE AİLE PROFİLİ 3535

36 Aile Profilinde – Kumar, intihara yönlendirme – çocukların cinsel istismarı – uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma – Sağlık için tehlikeli madde temini – Fuhuş, müstehcenlik – Irkçılık, ayrımcılık, nefret, terör, şiddet görüntüleri – Kan ve şiddet içeren dövüş sporları, hayvan dövüşleri – Dolandırıcılık, zararlı yazılım vb. BULUNMAMAKTADIR. içerikleri barındıran web siteleri BULUNMAMAKTADIR. Aile profilinde Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişilebilir. Aile Profili oyun sitelerini, sohbet sitelerini ve sosyal medya sitelerini ise ayrı ayrı veya birlikte seçme imkanı sunar. 36 AİLE PROFİLİ 3636

37 37 NASIL ABONE OLUNUR? 3737

38 Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir antivirüs programı kurulu olsun. İnternet kafe gibi çok kişinin kullandığı bilgisayarlarda, tarayıcının şifrenizi kaydetmesine izin vermeyin. güvenli internet hizmetini Zararlı internet içeriklerinden korunmak için, internet servis sağlayıcınızdan güvenli internet hizmetini talep edin

39  Kumar  İntihara Yönlendirme  Çocukların Cinsel İstismarı  Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde  Sağlık İçin Tehlikeli Madde Temini  Fuhuş, Müstehcenlik  Irkçılık, Ayrımcılık, Nefret, Terör  Kan ve Şiddet İçeren Dövüş Sporları  Dolandırıcılık, Zararlı Yazılım Vb. Güvenli İnternet Hizmeti İÇİNDE YUKARIDAKİLERİN BULUNDUĞU SİTELERİN ZARARLARINDAN KORUR İÇİNDE YUKARIDAKİLERİN BULUNDUĞU SİTELERİN ZARARLARINDAN KORUR

40 Gölcük İlçesinde Sosyal Olanaklar KOMEK Gölcük Kurs Merkezi Merkez mah. Hükümet Konağı karşısı. Donanma iş merkezi 1 blok Kat:2 Gölcük Telefon: 0262 412 54 00 Sorumlu Kişiler: Şüheda Kurtuluş-Didem İnceer Kursun adı : Bilgisayar Kullanımı

41 Gölcük İlçesinde Sosyal Olanaklar İPEKYOLU KURS MERKEZİ Şirinköy kalıcı konutları 10. ada karşısı H-302 İş merkezi Gölcük Telefon: 0262 422 19 70 Sorumlu kişiler: Nurhan Lüleci- Zeynep Demirçalanı

42 Gölcük İlçesinde Sosyal Olanaklar Değirmendere Kurs Merkezi Kuruçeşme Mevkii. Yalı Mah. Değirmendere Kültür Merkezi Gölcük Telefon: 02624271126 Sorumlu Kişiler: Didem Kurgeç – Fatma Özmen

43 Barbaros Hayrettin Paşa Bilgi Evi Merkez Mah. 33. Sok. No:9 Gölcük Kurum Müdürü: Fatih Genç Tel: 0262 412 59 74 Haftanın 7 günü sabah 09:00- akşam 19:00 saatleri arasında 1.-8. Sınıf öğrencilerine hizmet verilmektedir. Türkçe, Matematik, İngilizce ve fen bilgisi öğretmenleri öğrencilere rehberlik etmektedir. Bilgi Evi bünyesinde Bilim ve Satranç kulübü bulunmaktadır. Yaz döneminde öğrenci ve velilere yönelik bilgisayar eğitimi verilmektedir.

44 Gölcük Belediyesi Spor Faaliyetleri Basketbol Güreş Judo Jeet kune-do ( Yeni ) Taekwando Kick-box Karate Briç Halk Oyunları ( Yeni ) İzcilik ( Yeni ) Yelken ( Yeni ) Atletizm Kano ( yeni ) Yüzme


"SOSYAL MEDYA ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI. İNTERNETİN ÖNEMİ Dünyamızı değiştiriyor Ailenin yeni bir üyesi Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası Bir tıkla." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları