Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mart Ayının Son Pazartesi Günü Başlayan Hafta. Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitap­ lıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mart Ayının Son Pazartesi Günü Başlayan Hafta. Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitap­ lıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi."— Sunum transkripti:

1 Mart Ayının Son Pazartesi Günü Başlayan Hafta

2 Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitap­ lıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana geldi. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane denir.

3

4 Kütüphanenin tarihçesi bugünkü gibi basılı kitapların bulunmadığı çok eski zamanlara dayanır. Yazının bulunduğu tarih olarak tahmin edilen İÖ 3500'de insanlar olup bitenleri sonraki kuşaklar öğrensin diye bir yere kaydetmeye çalışmışlar, başlangıçta düşüncelerini taşınması kolay olmayan taşlara ya da duvarlara yazmışlardı

5 Mezopotamya'da (Irak'ın güneyi) yaşamış olan Sümerler, bir yazı sistemi geliştirerek kil tabletler üzerine kayıtlar tutmuşlardı. Bu tabletler kolayca kırılıyor ve yok oluyordu. Bu yüzden bunları toplamak ve korumak gerekti. Arkeologlar, Sümerlilerin İÖ 2700'de tabletleri tapınaklarda, kütüphanelerde sakladıklarını saptadılar. Asur Kralı Asurbanipal in İÖ 7. yüzyılda Ninova da yaptırmış oldu.

6

7 Fransa'daki, geçmişi 15. yüzyıla kadar uzanan Ulusal Kitaplık Avrupa'nın en eski ulusal kütüphanesidir. 18. yüzyıl sonlarına doğru kitapların para karşılığında ödünç verildiği abone kütüphaneleri açıldı. 19. yüzyılda İngiliz Parlamentosu'nda ilk Halk Kütüphaneleri Yasası kabul edildi. Kütüphane hizmeti, giderleri vergilerden karşılanan bir devlet sorumluluğu oldu.

8 1. Kütüphaneye ayakkabılar paspasa silinerek girilmelidir. 2. Palto, pardösü, manto v. b. vestiyere bırakılmalıdır. 3. Kimlik, ilgili memura istemeden teslim edilmelidir.

9 4. Kütüphaneden alınacak kitabın nasıl aranacağı bilinmiyorsa ilgili memurlardan sorulmalıdır. Açıklamaları, dikkatle dinlemelidir. 5. İstenen kitap için fış doldurulmalıdır. 6. Yerimize oturup kitabın gelmesi beklenmelidir.

10

11

12

13

14


"Mart Ayının Son Pazartesi Günü Başlayan Hafta. Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitap­ lıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları