Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Şiirde ahengi sağlamak için; ölçü,uyak,vurgu,tonlama gibi değişik unsurlar kullanılır. Bir şiirde hepsini bulabileceğimiz gibi bir veya birkaçını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Şiirde ahengi sağlamak için; ölçü,uyak,vurgu,tonlama gibi değişik unsurlar kullanılır. Bir şiirde hepsini bulabileceğimiz gibi bir veya birkaçını."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6 Şiirde ahengi sağlamak için; ölçü,uyak,vurgu,tonlama gibi değişik unsurlar kullanılır. Bir şiirde hepsini bulabileceğimiz gibi bir veya birkaçını da bulabiliriz.

7 Türk edebiyatında hece ve aruz ölçüsü olmak üzere iki çeşit ölçü kullanılmıştır. Uyak: Dize sonlarında bulunan ve görevleri farklı olan ses veya ek benzerlikleridir. Redif: Mısra sonlarında bulunan aynı görevdeki ses, ek ve kelime tekrarlarıdır.

8 Sadece bir ünsüzün benzeşmesiyle oluşan kafiyeye yarım uyak denir. Biri ünlü biri ünsüz olmak üzere iki sesin benzerliğiyle oluşan uyağa tam uyak denir. En az üç sesin benzerliğiyle oluşan uyağa zengin uyak denir.

9 Her yalana kanmışım kafiye:’’an’’ Her söze inanmışım redif: ‘’mışım’’ Ben artık sevgiden de Bıkmışım, usanmışım

10 Bir kelimede hecelerden birinin diğerlerine göre daha baskılı,daha kuvvetli söylenmesidir. Anlatılmak istenen duygu veya düşüncenin daha etkili ifade edilebilmesi için ses tonunu değiştirerek okumaya tonlama denir.

11 Bu yolla dilimizin inceliklerini ve özelliklerini tanıtarak dil bilinci kazandırmak,

12 Dinledikleri şarkıların şiirlerini ahenk yönüyle değerlendire bilme. İnternet, gazete, dergi, sınıf panoları, televizyon aracılığı ile bilgi edinme hazırlama ve sunma yapılır.

13


"Şiirde ahengi sağlamak için; ölçü,uyak,vurgu,tonlama gibi değişik unsurlar kullanılır. Bir şiirde hepsini bulabileceğimiz gibi bir veya birkaçını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları