Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Deney malzemeleri KNO3 (potasyum nitrat) Beher (500ml) Deney tüpü Termometre, mezür, terazi Lastikli tıpa Spor, üçayak, kıskaç Bunzen beki, amyant tel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Deney malzemeleri KNO3 (potasyum nitrat) Beher (500ml) Deney tüpü Termometre, mezür, terazi Lastikli tıpa Spor, üçayak, kıskaç Bunzen beki, amyant tel."— Sunum transkripti:

1

2 Deney malzemeleri KNO3 (potasyum nitrat) Beher (500ml) Deney tüpü Termometre, mezür, terazi Lastikli tıpa Spor, üçayak, kıskaç Bunzen beki, amyant tel

3 Deneyin Yapılışı Behere ¾ oranında su koyunuz, 2 g KNO3 tartarak deney tüpüne dikkatlice alınız. Mezür ile 5 ml su alınız ve tüpe ekleyiniz. Çözünmesi için dikkatlice çalkalayınız. Su banyosuna koyunuz ve çözünene kadar çalkalayarak bekleyiniz. Çözünme gerçekleşince tüpü su banyosundan çıkarınız ve içerisine termometreyi koyunuz. Çözelti soğumaya başlayınca kristal oluşmasını gözleyiniz ve ilk kristalin görüldüğü sıcaklığı not ediniz. Bu işlemi en az 3 kez yapınız ve doğru sıcaklığı bulmaya çalışınız. 2 g çözünürlük değerini bulunca 0,5 g daha KNO3 tartarak tüpe ekleyiniz ve işlemi tekrar yapınız.

4 Örnek grafik


"Deney malzemeleri KNO3 (potasyum nitrat) Beher (500ml) Deney tüpü Termometre, mezür, terazi Lastikli tıpa Spor, üçayak, kıskaç Bunzen beki, amyant tel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları