Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Genel Kimya 101 L Deney 2 Difüzyon. Sıvı veya gaz halindeki bir maddenin konulduğu ortamda gelişigüzel molekül hareketi ile yayılmasına difüzyon denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Genel Kimya 101 L Deney 2 Difüzyon. Sıvı veya gaz halindeki bir maddenin konulduğu ortamda gelişigüzel molekül hareketi ile yayılmasına difüzyon denir."— Sunum transkripti:

1 Genel Kimya 101 L Deney 2 Difüzyon

2 Sıvı veya gaz halindeki bir maddenin konulduğu ortamda gelişigüzel molekül hareketi ile yayılmasına difüzyon denir. Difüzyon hızı  sıcaklığa,  molekül ağırlığına,  yoğunluğa bağlı olarak değişir. Difüzyon Nedir?

3 Gaz moleküllerinin hızları Birimlere dikkat Ortalama hız

4 Gazların yayılma (difüzyon) ve dışa yayılmaları (efüzyon) Difüzyon Efüzyon vakum Gazların birbiri ile karışması (moleküler çarpışma olur) Gazların çok küçük bir delikten yayılmaları (moleküler çarpışma olmaz)

5 Thomas Graham (1891) Difüzyon hızı Mol kütlesi Yoğunluk

6 Pamuk üzerinde 3-4 damla NH 3 (aq) Pamuk üzerinde 3-4 damla HCl (aq) Beyaz duman halinde NH 4 Cl (k) Tıpa İki ucu açık cam tüp, spora düzgün bir biçimde yerleştirilir ve deney adımları ilerledikçe aşağıda görüldüğü gibi bir hal alır.


"Genel Kimya 101 L Deney 2 Difüzyon. Sıvı veya gaz halindeki bir maddenin konulduğu ortamda gelişigüzel molekül hareketi ile yayılmasına difüzyon denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları