Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mehmet Demirtaş Bilgisayar Dersi Oğuz Atay’ın Hayatı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mehmet Demirtaş Bilgisayar Dersi Oğuz Atay’ın Hayatı."— Sunum transkripti:

1 Mehmet Demirtaş Bilgisayar Dersi Oğuz Atay’ın Hayatı

2 Mehmet Demirtaş 12 Ekim 1934’de İnebolu’da doğdu. Babası 6,7 ve 8.dönem milletvekilidir. 1951’de Ankara Kolejini bitirdi. 1957’de İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi.

3 Mehmet Demirtaş 1975’de doçent oldu. Topografya adlı mesleki bir kitap yazdı. 1971-72 yılında TUTUNAMAYANLAR adlı eseri yayınlandı. Bu romanı ona TRT ödülü kazandırdı.

4 Mehmet Demirtaş Berna Moran TUTUNAMAYANLAR için “başkaldırı” ifadesini kullanmıştır. TUTUNAMAYANLAR çağdaş roman anlayışını Edebiyatımıza getirmiştir. 1973’te Tehlikeli Oyunlar adlı romanı yayınlandı. 1975’te Bir Bilim Adamının Romanı yayınlandı.

5 Mehmet Demirtaş 1973’te Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosunda sahnelendi. Büyük projesi olan “TÜRKİYE’NİN RUHU” eserini yazamadı. 13 Aralık 1977 hayatını kaybetti.

6 Mehmet Demirtaş Öldükten sonra 1987’de Günlük eseri yayınlandı. 1998’de Eylembilim adlı eseri yayınlandı. Sağ iken hiçbir kitabına ikinci baskı yapılmamıştır.

7 Mehmet Demirtaş Öldükten sonra kitabları büyük ilgi gördü. İlk Post-Modern yazarımızdır. Eserlerinde genellikle şehirlerde ki yanlızlığı işler.

8 Mehmet Demirtaş Eserlerinde insanın toplumdan kopuşunu da ele alır. Bireylerin iç dünyasına yönelir. Yapıtları eleştiri,mizah ve ironi barındırır.

9 Mehmet Demirtaş Atay’ın ölümünden sonra Atay hakkında yazılan kitaplar. Oğuz Atay’da Aydın Olgusu(Yıldız Ecevit) Oğuz Atay’ın Dünyası(Tatjana Seyppel) Ben Burdayım(Yıldız Ecevit)

10 Mehmet Demirtaş TUTUNAMAYANLARIN ÖZETİ Turgut ÖZBEN bir mühendistir. Arkadaşı Selim IŞIK’ın tabancayla intihar ettiğini gazeteden öğrenir. Bu olaydan Turgut çok etkilenir.

11 Mehmet Demirtaş İntiharın sebeplerini merak eder. Bu amaçla araştırmalara girişir. İlkin Selim’in arkadaşlarından Metin ve Esat’la görüşür.

12 Metin kendisine şunları anlatır: Metin’in Zeliha adlı bir kızla ilişkisi vardır. Selim kızın ona uygun düşmediğini söyler.

13 Mehmet Demirtaş Fakat Metin kızı bırakınca, bu kez Selim ona tutulur. Metin bunun üzerine yeniden kıza yaklaşır. Kız ise bir süre sonra onlardan ayrılır. Kız başka biriyle evlenir.

14 Mehmet Demirtaş Esat da Selim için şunları söyler: Selim’i lise öğrencisi iken tanır. İlginç, zeki,oyuncu bir çocuktur. Çok kitap okur, Wilde’a hayrandır.

15 Fakat Gorki’yi okuyunca onu sevmez olur. Esat’la oyunlar düzenler, birlikte eğlenirler. Turgut Selim’le ilişkisi olan Günseli adlı biriyle tanışır. Günseli Selim’le bir toplu gezintide rastlamıştır.

16 Selim sıkıntılı ve asık suratlıdır. Selimi avutmaya kalkışır. Fakat Selim’in soru yağmuruna tutulur. O gün anlaşamazlar, aradan bir ay geçer. Selim onu telefonla arar.

17 Buluşurlar,ilişkileri gitgide ilerler. Ne var ki Selim evlenmeye yanaşmaz. Selim çok kuşkuludur, geleceğe güveni yoktur, inançsızdır. Selim aile düzeninden de hoşlanmaz.

18 Mehmet Demirtaş Selim sanki bir kafese kapatılmıştır. Selim hastalanır. Kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadığını düşünür. Günseli’ye bir mektup gönderir. Ardından intihar eder.

19 Mehmet Demirtaş Selim son günlerinde Tutunamayanlar üstüne bir ansiklopedi hazırlamaya girişir. Orada kendisine bir madde ayırır. Selim bir kasabada doğmuştur,babası memurdur. Küçükken ağır bir hastalık geçirir.

20 Altı yaşında ailesiyle büyük bir şehre göçer. Sabri adlı bir çocukla arkadaş olur. Okula gider. Uzun boylu olduğu için arka sıralara oturtulur. Sınıfta çok konuşur.

21 Mehmet Demirtaş Orta okuldayken Pitigrilli’yi okur. Sonra kızlarla dolaşmaya başlar. O sırada dünya savaşı patlar. Yiyecekler pahalanır. Askerliğini yaparken Süleyman KARGI ile tanışır.

22 Mehmet Demirtaş Askerlik bitince açıkta kalır. Kimse ona sahip çıkmaz. Odasına kapanır,yemek yemez, içki içmez olur. Turgut bu eserin araştırmalarında kendi benliğini tanır.

23 Mehmet Demirtaş O da tutunamayanlardan biridir. Kendini o zamana kadar hep törelerin yönettiğini hisseder. Gitgide bağsızlığa doğru kayar. Evinden ayrılır. Bir trene binip gider. Gözden kaybolur...


"Mehmet Demirtaş Bilgisayar Dersi Oğuz Atay’ın Hayatı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları