Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AHMET HAŞİM (1885 – 1933). Bağdat'ta  1885 yılında Bağdat'ta doğdu.  Babası memur olarak başka yerlerde bulunduğundan, çocukluğunu annesinin yanında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AHMET HAŞİM (1885 – 1933). Bağdat'ta  1885 yılında Bağdat'ta doğdu.  Babası memur olarak başka yerlerde bulunduğundan, çocukluğunu annesinin yanında."— Sunum transkripti:

1 AHMET HAŞİM (1885 – 1933)

2 Bağdat'ta  1885 yılında Bağdat'ta doğdu.  Babası memur olarak başka yerlerde bulunduğundan, çocukluğunu annesinin yanında geçirdi.  Sekiz yaşında iken annesini kaybetti. İstanbul Lisesi  Babası İstanbul'a yanına aldırıp, zayıf Türkçesini kuvvetlendirmek için Numune-i Terakki Mektebi'ne (İstanbul Lisesi) verdi.

3 Galatasaray Lisesi Ertesi yıl, yatılı olarak Galatasaray Lisesi 'ne yazdırdı.

4 İzzet Melih, Hamdullah Suphi, Emin Bülend ve Abdülhak Şinasi okul arkadaşlarıydı.

5 Mekteb-i Hukuk'a Frankfurt Seyahatnamesi"ni Galatasaray Sultanisi'ni bitirince, Reji İdaresi'nde memur oldu. Mekteb-i Hukuk'a kaydoldu fakat bitiremeden ayrıldı. 1932 yılında tedavi için Frankfurt'a gitti. "Frankfurt Seyahatnamesi"ni burada yazmaya başladı ve dönüşünde bitirdi. 1933 yılında İstanbul'da öldü.

6 aruz  Bütün şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır.  Dili ağırdır.  Şiirin kaynağını bilinçaltında arar.  ‘Şiir anlaşılmak için değil,duyulmak içindir.‘ kapalı  ‘Şiir anlaşılmak için değil,duyulmak içindir.‘ görüşüyle kapalı şiirler yazar. akşamgurup, şafak, gece, mehtap, yıldızlargöl  Şiirlerindeki tabiatla ilgili kavramlar, akşam, gurup, şafak, gece, mehtap, yıldızlar, göller, ormanlardır.

7 Haşim’e göre şiirin kaynağı şuuraltıdır. Haşim’e göre şiirin kaynağı şuuraltıdır. Şiirlerinde dış dünyayı, kişinin iç dünyasında, ruhunda aldığı şekillerle yansıtmaya çalışır. Dış dünyaya ait izlenimleri kendi dünyasında şekillendirerek ve renklendirerek ortaya çıkarır.

8 realiteden kaçış  Şairin şahsında var olan içe dönüklük, şiirlerinde realiteden kaçış olarak ortaya çıkar. PiyaleGöl Saatleri  Şiirlerini Piyale ve Göl Saatleri adlı eserlerinde toplamıştır.

9 Gurabahane-i Laklakan, Bize Göre, Frankfurt Seyahatnamesi. Nesirleri: Gurabahane-i Laklakan, Bize Göre, Frankfurt Seyahatnamesi.


"AHMET HAŞİM (1885 – 1933). Bağdat'ta  1885 yılında Bağdat'ta doğdu.  Babası memur olarak başka yerlerde bulunduğundan, çocukluğunu annesinin yanında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları