Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜSLÜ SAYILAR ileri www.kademeliegitim.com. I. ÜSLÜ İFADE a bir reel sayı, n pozitif bir tam sayı olmak üzere; n tane a sayısının çarpımı ile gösterilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜSLÜ SAYILAR ileri www.kademeliegitim.com. I. ÜSLÜ İFADE a bir reel sayı, n pozitif bir tam sayı olmak üzere; n tane a sayısının çarpımı ile gösterilir."— Sunum transkripti:

1 ÜSLÜ SAYILAR ileri www.kademeliegitim.com

2 I. ÜSLÜ İFADE a bir reel sayı, n pozitif bir tam sayı olmak üzere; n tane a sayısının çarpımı ile gösterilir. a ya taban, n ye üs denir ileri

3 ÖRNEK

4 a) ifadesi, n.a ifadesiyle karıştırılmamalıdır. Çünkü n.a=a+a+a+…..+a olduğundan

5 b) Sıfırdan farklı her reel sayının sıfırıncı kuvveti 1 dir.

6 ÖRNEK

7 II. ÜSSÜN ÜSSÜ Üslü bir ifadenin tekrar üssü alınırsa üsler çarpılır.

8 ÖRNEK

9 VI.ÜSLÜ SAYILARDA DÖRT İŞLEM a)TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMİ Toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilmemiz için tabanlar ve üsler aynı olmalıdır.Bu durumda ifade ortak çarpan parantezine alınır.

10 ÖRNEK

11 işleminin sonucunu bulalım. (3 tane olduğundan) 54444 33.3333 

12 b)ÇARPMA İŞLEMİ Tabanları eşit ise üsler toplanır,ortak taban aynen yazılır. Üsler eşit ise tabanlar çarpılır,ortak üs aynen yazılır.

13 ÖRNEK

14

15 c)BÖLME İŞLEMİ Tabanları eşit ise üslerin farkı alınır, ortak taban aynen yazılır. Üsler eşit ise tabanlar bölünür,ortak üs aynen yazılır.

16 ÖRNEK ÖRNEK

17 ÖRNEK işleminin sonucu kaç basamaklı sayıdır?

18 ÇÖZÜM 3 ün yanına 6 tane sıfır gelecek. Dolayısıyla 7 basamaklı bir sayıdır.

19 ÖDEVLER

20 ÖDEV 1.

21 ÖDEV 2.

22 ÖDEV 3.


"ÜSLÜ SAYILAR ileri www.kademeliegitim.com. I. ÜSLÜ İFADE a bir reel sayı, n pozitif bir tam sayı olmak üzere; n tane a sayısının çarpımı ile gösterilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları