Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sibel SOMYÜREK.  Neden gereksinim duyulmuştur?  Nedir?  Uyarlanabilir Eğitim Sistemlerinin Oluşturulması  Sonuçlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sibel SOMYÜREK.  Neden gereksinim duyulmuştur?  Nedir?  Uyarlanabilir Eğitim Sistemlerinin Oluşturulması  Sonuçlar."— Sunum transkripti:

1 Sibel SOMYÜREK

2  Neden gereksinim duyulmuştur?  Nedir?  Uyarlanabilir Eğitim Sistemlerinin Oluşturulması  Sonuçlar

3 Bilgi yoğunluğu Doğru bilgiye Hızlı erişim Uyarlanabilir Hiper Ortamlar “biri hepsine uymaz” Farklı bireylerin gereksinimleri Bireyin zamanla değişen gereksinimleri “kullanılabilirlik problemleri” Kaybolma Bilişsel aşırı yüklenme 1 2 3

4  Geleneksel hipermedya uygulamaları tüm kullanıcılar için  aynı sayfa içeriğini ve  aynı bağlantıları sunmaktadır (Brusilovsky, 2001).

5  Tek tipte tasarlanan bu tür uygulamalar yerine  öğrencilerin her birine kendi öğrenme gereksinimlerine uygun bir öğrenme sunmak amacıyla:  “uyarlanabilir öğrenme ortamları”

6  Office programlarındaki menüler  Amazondaki önerilen kitaplar  E-Ticaret sitelerindeki en çok tercih edilenler

7  Uyarlanır eğitim sistemleri,  öğrencinin hedefleri, ilgileri ve tercihlerinin bir modelini oluşturarak,  öğrenme ortamını yapılandıran ve  her bir öğrenci için öğretimi kişiselleştiren, gelişmiş hipermedya sistemleridir (Brusilovsky,1998).

8 Uyarlanabilir Eğitsel Hiperortam Hipermedya Kullanıcı Modelleme Eğitim Teknolojisi İnsan- bilgisayar Etkileşimi Zeki öğrenme sistemleri Yapay zeka Bilgisayar Mühendisliği

9  Adaptive (uyarlanabilir sistemler)  Adaptable (kullanıcı tarafından uyarlanan sistemler)

10 Öğrenci modelinin geliştirilmesi Sonuç çıkarma mekanizmasının oluşturulması, Çıkarılan sonuçlara uygun uyarlamaların gerçekleştirilmesi.

11 Gezinmeyi Uyarlama İçeriği Uyarlama

12

13

14 Move Mouse

15

16 Bölüm 2 Bölüm 3 Bölüm 1 Soru? açıklama

17 Açıklama genelkapsamlı Görseller Sorular kolay ortazor Açıklama genel Görseller Sorular kolay

18

19 Devam et butonu kullanıcıyı bir sonraki en uygun konu başlığına götürmektedir.

20 Önerilen sayfalar listelenmektedir.

21 Bağlantı renkleri siyaha dönüştürülerek gizlenmektedir.

22  Her bir düğümün uygunluk durumu ▪ Uygun ▪ Uygun değil ▪ biliyorsun

23

24 Otomatik olarak bağlantı listesi oluşturulmaktadır.

25 Harita üzerinde bağlantıların görüntülenme durumuna ilişkin bilgi verilmektedir: tamamlandı mevcut konu uygun uygun değil açıklama

26  Web ortamında çalışan bireyler için standart bir kullanıcı tipi yoktu  Tek tipte tasarlanan uygulamalar farklı  bilgi,  gereksinim ve  ilgileri olan bireylerin kişisel öğrenme gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalmaktadır.

27  Bu konudaki çözüm:  Uyarlanabilir öğrenme ortamlarının tasarlanması ve geliştirilmesi ile

28  Somyürek, S. (2008). Uyarlanabilir Eğitsel Web Ortamlarının Öğrencilerin Akademik Başarısına ve Gezinmesine Etkisi. Doktora tezi. Gazi Üniversitesi. Eğitim Bilimleri Enstitüsü  Somyürek, S. ve Atasoy, B. (2008). Gezinme Adaptasyonu: Neden ve Nasıl?. 8th International Educational Technology Conference (IETC2008), 6-9 Mayıs 2008, Eskişehir, Türkiye.


"Sibel SOMYÜREK.  Neden gereksinim duyulmuştur?  Nedir?  Uyarlanabilir Eğitim Sistemlerinin Oluşturulması  Sonuçlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları