Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖRDES HALK EĞİTİM MERKEZİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖRDES HALK EĞİTİM MERKEZİ"— Sunum transkripti:

1 GÖRDES HALK EĞİTİM MERKEZİ
BİLGİSAYAR KULLANMA BİLGİSAYAR KULLANIMI MODÜL 1 – BÖLÜM 1 GÖRDES HALK EĞİTİM MERKEZİ

2 BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI

3 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; girilen verileri işleyebilen, veriler üzerinde işlemler yaparak kullanıcıya sunabilen ve gerektiğinde bunları saklayabilen elektronik bir aygıttır.

4 ÖZETLE BİLGİSAYAR ŞUNLARI YAPAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI ÖZETLE BİLGİSAYAR ŞUNLARI YAPAR Veriler üzerinde aritmetiksel ve mantıksal işlemler yapar. Yaptığı işlemlerin sonucunu saklar. Sakladığı bilgilere istenildiğinde erişilebilir.

5 BİLGİSAYARIN BİLEŞENLERİ
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYARIN BİLEŞENLERİ Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki ana bileşenden oluşur. Donanım ve yazılım birbirine bağlı kavramlardır. Bilgisayarın fiziki parçalarına donanım denir. Yani dokunabildiğimiz bütün parçaları «Bilgisayar Donanımı» olarak adlandırılır.

6 BİLGİSAYARIN BİLEŞENLERİ
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYARIN BİLEŞENLERİ Bilgisayar kasası ve içindekiler; ekran, klavye, fare, yazıcı, tarayıcı, hoparlör ve mikrofon gibi birimler bilgisayarın donanım bileşenini oluştururlar. Yazılım ise uzman kişiler tarafından hazırlanan, kullanıcıya bilgisayar ile yapacağı işlemlerde büyük kolaylıklar sunan programlardır.

7 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

8 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ Bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojileri de gelişmiştir. Bu gelişmeler kullanıcılara toplum hayatında eğitim, bilim, kültür ve sanat etkinlikleri, finansman, ticaret vb alanlarda önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojisi iki grupta incelenebilir: a. Bilgisayar teknolojileri •Donanım ürünleri •Yazılım ürünleri b. İletişim teknolojileri

9 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ Bilimsel araştırmalarda kullanılan bilgisayar teknolojileri (donanım ve yazılımlar), araştırmaların güvenirliğini artırırken maliyetlerin düşmesini ve zamanın daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Kamu hizmetlerinde hizmet uygulamaları, vatandaşlara daha kaliteli hizmetler sunmakta, vatandaşlık numarası, vergi numarası gibi hizmetlerle daha kısa zamanda kişiler kendilerini tanıtmakta ve işlemlerini web ortamında takip edebilmektedir.

10 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ İletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile bilgi alışverişi hızlanmış, zaman ve mekan kavramı önemini yitirmiştir. Artık günümüzde Mobil İnternet bağlantıları ile bankacılık, ticaret, alışveriş vb. işlemler her yerden yapılabilmektedir.

11 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ

12 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ Bilgisayarları çeşitli şekillerde sınıflandırmak mümkündür. En genel sınıflandırması şöyledir; Ana Bilgisayar Mini Bilgisayar Ağ (Network) Bilgisayarı Kişisel Bilgisayar Dizüstü (Laptop) Bilgisayar

13 BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ ANA BİLGİSAYAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ ANA BİLGİSAYAR Ana bilgisayar, bir ağ yapısında bütün bilgisayarların bağlı olduğu çok yüksek kapasiteye sahip makinedir. Aynı anda yüzlerce kullanıcı tarafından kullanılabilir. Yan birimleri ve işlemcileri diğer bilgisayarlara göre daha güçlü olduğundan maliyetleri yüksektir.

14 BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ MİNİ BİLGİSAYAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ MİNİ BİLGİSAYAR Bu bilgisayar türü Kişisel bilgisayarlar (PC) ve Ana bilgisayarlar arasında kalır. Mini bilgisayarları tanımlamak için kullanılan PDA (Personel Dijital Assitant) sözcüğü, dijital özel sekreter anlamına gelmektedir. Küçük bir bilgisayar gibi çalışan PDA’da genel olarak isim ve adreslerin saklanabildiği bir veri tabanı, not defteri ve iletişim kurmayı sağlayan programlar yer alır. Özel bir kalem ile ekrana dokunarak veri girmeyi sağlayan bu cihazlarda klavye yoktur. Handheld, Pocket PC ve Organizer gibi mini bilgisayar türleri bulunmaktadır.

15 BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ AĞ (NETWORK) BİLGİSAYARI
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ AĞ (NETWORK) BİLGİSAYARI Ağ bilgisayarları kişisel bilgisayarlar gibidir ancak bir ağa bağlı olarak çalışır. Ağa bağlı diğer bilgisayarlarla veri akışını sağlar. Bu şekilde bir ağa bağlı olarak çalışan bilgisayarlara terminal denir. Terminaller, ana bilgisayardan bağımsız olarak çalışabiliyorsa akıllı (intelligent), çalışamıyorsa akılsız (dumb) olarak tanımlanmaktadır.

16 BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ KİŞİSEL BİLGİSAYAR (PC - Personal Computer)
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ KİŞİSEL BİLGİSAYAR (PC - Personal Computer) Kişisel bilgisayar, en yaygın kullanıma sahip bilgisayarlardır. PC (personel computer-kişisel bilgisayar) olarak da adlandırılır. Genelde evlerde ve ofislerde kullanılan bilgisayarlardır. Tek kullanıcı için tasarlanmıştır ancak bir ağa bağlı olarak da çalışabilir.

17 BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ DİZÜSTÜ (LAPTOP) BİLGİSAYAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ DİZÜSTÜ (LAPTOP) BİLGİSAYAR Dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayarlara yakın kapasitede olan ve çanta gibi elde taşınabilen bilgisayar türüdür. Yaklaşık bir kitap büyüklüğünde olmalarına rağmen kişisel bilgisayarların yaptığı tüm işlemleri yapabilirler. İçinde bulunan şarj edilebilir cihazlar sayesinde elektrik olmayan yer ve durumlarda da çalışması kullanıcıya büyük olanak ve kolaylık sağlar.

18 BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR

19 BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR Bilgisayarlar kapasite, hız ve maliyet gibi alanlarda karşılaştırılabilir. Aşağıda bilgisayarlar arasındaki farklar tablo kullanılarak açıklanmıştır. a. Kapasite Bilgisayarın kapasiteleri byte (bayt) olarak ölçülür ve saklayabileceği veri miktarını belirtir. Bilgisayar Türü Kapasite (Yaklaşık) Ana bilgisayar 5 TB – 500 TB Mini bilgisayar 60 MB – 1 GB Ağ bilgisayarı 10 GB – 160 GB Kişisel bilgisayar 40 GB – 1 TB Dizüstü bilgisayar

20 BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR b. Hız Bilgisayarın hızı merkezi işlem biriminin işlemci hızı ile işlemcilerin hızı hertz (frekans hızı) birimi ile ölçülür. Günümüzde bilgisayarlar 1.7 Ghz, 2,8 Ghz, 3,6 Ghz gibi hızlara sahiptir. Bilgisayar Türü Hız Ana bilgisayar 4 – 16 İşlemci bulunur (Çok Hızlı) Mini bilgisayar 200 Mhz – 800 Mhz Ağ bilgisayarı 1,2 Ghz – 3,1 Ghz Kişisel bilgisayar 1,7 Ghz – 3,6 Ghz Dizüstü bilgisayar 1,1 Ghz – 2,0 Ghz

21 BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYARLAR ARASINDAKİ FARKLILIKLAR c. Maliyet Bilgisayarların maliyetleri; hızlarına, kapasitelerine, ebatlarına, donanım birimlerinin kalitesine ve sayısına göre değişmektedir. Bilgisayarların özelliklerinde bir standart söz konusu olmadığından tam bir karşılaştırma yapmak mümkün değildir. Çeşitli türde bilgisayarların ortalama özellikler ve günümüz fiyatlarıyla yaklaşık maliyetleri şöyledir; Bilgisayar Türü Maliyet Ana bilgisayar 1200 USD – 3500 USD Mini bilgisayar 500 USD – 900 USD Ağ bilgisayarı 400 USD – 1800 USD Kişisel bilgisayar 600 USD – 2100 USD Dizüstü bilgisayar 700 USD – 4000 USD

22 SONUÇ OLARAK BİLGİSAYAR KULLANIMI
Bilgisayarlar çok geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir. Günümüzde ev hanımları da, büyük şirket yöneticileri de bilgisayar kullanmaktadır. Ana bilgisayarlar genelde büyük işletmeler ve kamu kurumları tarafından kullanılır. Ofis ve evlerde ise daha çok kişisel bilgisayarlar kullanılmaktadır. Sabit olarak bir yerde çalışmayan ve sürekli olarak bilgisayarda işi olanların dizüstü bilgisayar kullanmaları daha uygundur. Mini bilgisayarlar ise yanında sürekli bir ajanda veya not tutucu taşımak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Yeni kullanıcılar ihtiyaçlarını iyi karşılayacak bilgisayar türünü tercih etmektedirler. Bilgisayarın maliyetleri de bu tercihi büyük oranda etkilemektedir.

23 BİLGİ TEKNOLOJİSİ ve TOPLUM
BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TEKNOLOJİSİ ve TOPLUM

24 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TOPLUMU Bilgi toplumu; bir toplumda her türlü bilgiyi üreten, bilgi ağlarına bağlanan, bilgiye erişen, erişilmiş bilgileri kolaylıkla yayabilen ve bilgileri her sektörde kullanan toplum olarak tanımlanmaktadır. 1980’li yıllardaki, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler bilgi toplumunun oluşmasının başlangıç yılları olmuştur.

25 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TOPLUMU Çağımızda gelişmiş ülkeleri, sanayi toplumu olmaktan çıkarak bilgi toplumu olma aşamasına ulaşmışlardır. İletişim teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, bilgi toplumunun oluşturulmasında en önemli etken olmuştur. Bilgi, yaşadığımız çağın bir simgesi olarak kabul edilmektedir.

26 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ OTOYOLU Son yıllarda meydana gelen bilgi patlaması araştırma-geliştirmeye verilen önemin bir sonucudur. Teknolojik gelişmenin bir ürünü olarak evlere kadar uzanan bilgi ağları bilgi çağının özelliği olarak algılanmaktadır. Bu bilgiler bilgi otoyolu denen hızlı bilgi ulaşım ağları vasıtasıyla yapılmaktadır. Çağımızda bilginin değeri tüm diğer ekonomik araçların önüne geçmiştir.

27 BİLGİSAYAR KULLANIMI İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI

28 BİLGİSAYAR KULLANIMI İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI İnsanların iş verimlerini artırmak, olumlu çalışma şartlarının yaratılması ile sağlanır. Kötü bir çalışma ortamı bilgisayar kullanıcısının sağlığına zarar verir. Ayrıca zaman kaybına ve dolayısıyla maliyetlerin yükselmesine neden olur.

29 İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMININ FAYDALARI
BİLGİSAYAR KULLANIMI İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMININ FAYDALARI İyi bir çalışma ortamının en önemli yararlarından birisi, sağlık açısından oluşabilecek olumsuzlukları engellemesidir. İşler yapılırken ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlar önceden belirlenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Gürültü, ışık, ısı vb. koşullar sağlığı bozacak derecede az veya fazla olmamalıdır.

30 BİLGİSAYAR KULLANIMI EKRAN (MONİTÖR)

31 Monitörünüzü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BİLGİSAYAR KULLANIMI Monitörünüzü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1-) Monitörü güçlü manyetik alan yaratabilecek yüksek kapasiteli transformatörler, elektrik motorları ve harici hoparlörler veya fanlar gibi diğer aygıtlardan uzak tutun. 2-) Monitör açıkken yerinin değiştirilmesi görüntüde renk kaybına yol açabilir. Bunu düzeltmek için, monitörü kapatın ve tekrar açmadan önce dakika bekleyin. 3-)Isının düzgün olarak dağılması için, monitörün etrafında yeterli havalandırma alanı olmasına dikkat edin.

32 Monitörünüzü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BİLGİSAYAR KULLANIMI Monitörünüzü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 4-) Monitörün yüksekliğini ekran göz seviyesinde veya biraz altında olacak şekilde ayarlayın. Ekranın ortasına bakarken gözleriniz çok hafif aşağıya doğru bakmalıdır. 5-) Monitör gözlerinize 40 cm’den yakın ve 70 cm’den uzak olmamalıdır. En iyi mesafe 60 cm’dir. 6-) Gözlerinizi periyodik olarak en az 6 m. uzaktaki bir nesneye odaklayarak dinlendirin. Sık sık göz kırpın. 7-)Parlama ve yansımaları en aza indirmek için monitörü pencere ve diğer ışık kaynaklarına 90° açı ile yerleştirin. Monitörün eğimini ayarlayarak tavan ışıklarının ekranınıza yansımasını engelleyiniz.

33 Monitörünüzü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BİLGİSAYAR KULLANIMI Monitörünüzü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 8-) Eğer ışık yansımaları ekranınızı görmeyi zorlaştırıyorsa, parlama engelleyici filtre kullanın. 9-) Havalandırma boşluklarını kapatmayın ya da monitörü radyatör veya diğer ısı kaynaklarının yakınına yerleştirmeyin. Monitörün üzerine hiçbir şey koymayın.

34 BİLGİSAYAR KULLANIMI KOLTUK VE OTURUŞ

35 KOLTUK VE OTURUŞ BİLGİSAYAR KULLANIMI
Bilgisayarın karşısında otururken şunlara özen gösterilmelidir: Masa yüksekliği cm. Yüksekliği ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk Omuzlar rahat bırakılmış Dik oturulmuş ve sırt desteklenmiş Kollar yatay veya biraz yukarıda Dirsek ve eller düz bir çizgide Bacakların üst kısmı yatay Dizler 90 veya 110 derece açıda olmalı

36 BİLGİSAYAR KULLANIMI KLAVYE

37 BİLGİSAYAR KULLANIMI KLAVYE

38 BİLGİSAYAR KULLANIMI GÖZ SAĞLIĞI

39 GÖZLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN:
BİLGİSAYAR KULLANIMI GÖZLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN: Bilgisayar kullanmadan önce bir göz muayenesinden geçmeli, görme bozukluğu varsa mutlaka düzeltilmeli Ekrandan cm. uzakta oturmalı Ekranın üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat etmeli Kağıt tutucu kullanıyorsak bunu ekranla aynı hizada tutmalı Odanın loş ışıklı, aydınlatma mumluk ve indirekt olmalı Işık ekrana dik açıyla gelmemeli Işık yansıma ve parlamaları önlemeli 15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uzağa odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sağlanmalı.

40 BİLGİSAYAR KULLANIMI DONANIM BİRİMLERİ

41 Bilgisayarın Çalışma Mantığı
BİLGİSAYAR KULLANIMI Bilgisayarın Çalışma Mantığı Bellek Merkezi İşlem Birimi Giriş Birimleri Çıkış Birimleri

42 DONANIM AYGITLARI Giriş aygıtları Merkezi İşlem Birimi (İşlemci)
BİLGİSAYAR KULLANIMI DONANIM AYGITLARI Giriş aygıtları Merkezi İşlem Birimi (İşlemci) Depolama aygıtları Çıkış aygıtları Çevresel aygıtlar

43 DONANIM AYGITLARI GİRİŞ AYGITLARI
BİLGİSAYAR KULLANIMI DONANIM AYGITLARI GİRİŞ AYGITLARI Klavye Fare Tarayıcı Modem Optik Okuyucu Barkod Okuyucu Mikrofon Dokunmatik Ekran

44 BİLGİSAYAR KULLANIMI KLAVYE (Keyboard) Bilgisayarın en önemli giriş parçasıdır. Bilgisayara veri ve komut girişi klavye sayesinde olur. Bilgisayara yazı yazmak ve komut vermek gibi işlemlerin yapılabilmesini sağlayan daktiloya benzer donanımdır.

45 BİLGİSAYAR KULLANIMI KLAVYE (Keyboard) Klavyede bir devre vardır ve bu sayede basılan tuşun kodu İşlemciye iletilir. Klavye üzerindeki tuşları, her program kendi amacı doğrultusunda kullanır. Yani bir tuş bir programda farklı bir amaç için kullanılırken başka bir programda farklı bir amaç için kullanılabilir.

46 FARE (Mouse) Farenin iki önemli bileşeni vardır.
BİLGİSAYAR KULLANIMI FARE (Mouse) Farenin iki önemli bileşeni vardır. hareket ettirildiğinde, dönerek ekranda görünen fare imlecinin yerini değiştiren içi metal dışı plastik bir top; (optik farelerde top yoktur) iki veya üç adet düğme.

47 BİLGİSAYAR KULLANIMI TARAYICI (Scanner) Bir resim, bir fotoğraf veya kağıt üzerinde bir dokümanı bilgisayar ortamına aktarmayı sağlayan cihazdır.

48 BİLGİSAYAR KULLANIMI DONANIM AYGITLARI MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ (Central Processor Unit – Merkezi İşlem Birimi) Bilgisayarda bütün işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. CPU yada MİB de denir.

49 BİLGİSAYAR KULLANIMI MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ Çeşitli donanım aygıtlarından gelen verileri işleyerek, aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yaparak diğer aygıtların anlayabileceği dile çevirir ve bu verileri ilgili donanıma gönderir. İşlemcide gerçekleştirilen tüm işlemlerin zamanında yapılıp yapılmadığını belirlemek için bir ‘saat’ bulunmaktadır. Saatin salınımları saniyede bir milyon döngü (Megahertz) şeklinde ölçülür. Salınım sayısı arttıkça MİB’nin hızı da artar 800 Megahertz >700 Megahertz

50 DONANIM AYGITLARI ÇIKIŞ AYGITLARI
BİLGİSAYAR KULLANIMI DONANIM AYGITLARI ÇIKIŞ AYGITLARI Monitör Yazıcı Modem Çizici (Plotter) Hoparlör Projeksiyon Cihazı

51 BİLGİSAYAR KULLANIMI EKRAN (Monitör) Bilgisayarın kullanıcının yaptığı işlemleri görebilmesini sağlayan görsel parçasıdır. Monitörde hareketli ya da sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerdir. Bu tek karelik resimler satır satır oluşturulmuştur ve saniyede bir çok kere yenilenirler.

52 YAZICI (Printer) Ekrandan sonra en yaygın çıkış birimidir.
BİLGİSAYAR KULLANIMI YAZICI (Printer) Ekrandan sonra en yaygın çıkış birimidir. Bilgisayar kaydettiğimiz bilgileri, yapılan çalışmaları kısaca kağıda dökülebilecek her şeyi yazıcı aracılığıyla elde ederiz.

53 YAZICI (Printer) Nokta vuruşlu yazıcılar. (Dot Matrix Printers)
BİLGİSAYAR KULLANIMI YAZICI (Printer) Nokta vuruşlu yazıcılar. (Dot Matrix Printers) Mürekkep püskürtmeli Yazıcılar (Inkjet Printers) Lazer yazıcılar (Laser Printers)

54 BİLGİSAYAR KULLANIMI ANAKART

55 ANAKART Anakart tüm sistem birimlerini üzerinde barındırır.
BİLGİSAYAR KULLANIMI ANAKART Anakart tüm sistem birimlerini üzerinde barındırır. Diğer kartlar (ekran kartı, modem, ses kartı vb.) anakart üzerindeki genişleme yuvalarına takılır.

56 BİLGİSAYAR KULLANIMI ANAKART Tüm kartların kendi üzerine takılmasından ötürü de anakart olarak adlandırılırlar. Ana kartlar destekledikleri mikroişlemci türlerine bağlı olarak adlandırılırlar.

57 BİLGİSAYAR KULLANIMI AGP (Ekran Kartı) CPU (İŞLEMCİ) Socket RAM
PCI (Diğer Kartlar) IDE(Harddisk , CD-ROM) Floppy

58 BİLGİSAYAR KULLANIMI BELLEK (HAFIZA)

59 BİLGİSAYAR KULLANIMI Bellek Bellek, bilgisayarda bir programla ilgili bütün komut ve verilerin işlem görmek üzere depo edildiği, değişik işlemler sırasında oluşan ara ve sonuç bilgilerinin saklandığı kayıt ortamlarıdır. İki tip bellek vardır: RAM ROM

60 Bellek İki tip bellek vardır: RAM:
BİLGİSAYAR KULLANIMI Bellek İki tip bellek vardır: RAM: Geçici Bellektir. Bilgisayar kullanırken elektrikler kesildiğinde yada Bilgisayar herhangi bir nedenle kapatıldığında üzerindeki veriler silinir. ROM: Anakart üzerinde bulunur ve içinde anakarta ait bilgiler (program kodları) bulunur. Anakart fabrikada üretildiği zaman programlanır.

61 BİLGİSAYAR KULLANIMI ÖLÇÜ BİRİMLERİ

62 BİLGİSAYAR KULLANIMI ÖLÇÜ BİRİMLERİ Bilgisayarda kullanılan ölçü birimlerinin en küçüğü BİTtir. (Binary digIT) Ölçü birimleri, işlemcideki, sabit diskteki ya da Ram’deki bilginin büyüklüğünü ifade eder. 1 ve 0’larla ifade edilir. Örneğin; klavyede K tuşuna bastığımızda, K’nın karakter karşılığı olan sayılarına başmış oluruz. Bu sayılar bilgisayarın anlayacağı sayılardır.

63 ÖLÇÜ BİRİMLERİ Bit = En küçük ölçü birimi
BİLGİSAYAR KULLANIMI ÖLÇÜ BİRİMLERİ Bit = En küçük ölçü birimi 8 BİT = 1 BAYT (8 Bit’in yanyana gelmesiyle oluşan ölçü birimidir.) 1024 BAYT = 1 KİLOBAYT (KB) 1024 KİLOBAYT = 1 MEGABAYT (MB) 1024 MEGABAYT = 1 GİGABAYT (GB) 1024 GIGABAYT = 1 TERABAYT (TB)

64 BİLGİSAYAR KULLANIMI DEPOLAMA BİRİMLERİ

65 DEPOLAMA ÖLÇÜLERİ Disket (Flopy – FDD) CD-ROM Sabit disk (Hard Disk)
BİLGİSAYAR KULLANIMI DEPOLAMA ÖLÇÜLERİ Bilgisayarda bilgileri nereye kaydederiz? Disket (Flopy – FDD) CD-ROM Sabit disk (Hard Disk)

66 BİLGİSAYAR KULLANIMI DİSKET (Flopy Disk) Bir zamanlar en yaygın kullanılan depolama aygıtıydı. Günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Disketler, bilgilerin kalıcı olarak saklanabildiği birimlerdir. Fakat kapasiteleri çok düşüktür. 1971 yılında 80 KB olan disketlerin kapasitesi bugün 1.44 MB’a yükselmiştir.

67 CD ROM Sürücü CD ROM Compact Disk ROM demektir.
BİLGİSAYAR KULLANIMI CD ROM Sürücü CD ROM Compact Disk ROM demektir. CD-ROM sürücüler, CD’leri okumak için kullanılırlar.

68 CD Yazıcılar (CD-WR WRITER)
BİLGİSAYAR KULLANIMI CD Yazıcılar (CD-WR WRITER) CD yazıcılar standart CD sürücülerden farklıdır, çünkü özel bir lazer ışını ile çalışırlar. Bu lazer, cd-r diskler üzerindeki kimyasal madde tabakasına verileri yakarak yazar.

69 DEPOLAMA ÖLÇÜLERİ Disketler 1,44 Megabaytlık veri saklayabilirler.
BİLGİSAYAR KULLANIMI DEPOLAMA ÖLÇÜLERİ Disketler 1,44 Megabaytlık veri saklayabilirler. CD’ler 700 – 800 Megabaytlık veri saklayabilirler DVD’ler Gigabaytlık veri saklayabilirler. Sabit diskler 160 – 250 – 320 Gigabaytlık veri saklayabilirler.

70 BİLGİSAYAR KULLANIMI SABİT DİSK (Hard Disk) Bilgisayarın en önemli işlevlerinden biri bilgileri saklayabilmesidir. Bilgisayarın bilgi saklanabilmesini sağlayan en önemli birimi hard diskidir. Hard disk, kalıcı bir depolama ortamı, kullanıcının belgelerini, dosyalarını saklayabilmesini sağlayan bir depo işlevi görür.

71 BİLGİSAYAR KULLANIMI YAZILIM ÇEŞİTLERİ

72 Yazılım Çeşitleri Programlama dilleri: Pascal, C++, .Net
BİLGİSAYAR KULLANIMI Yazılım Çeşitleri Programlama dilleri: Pascal, C++, .Net Sistem Yazılımları: Bilgisayarı yöneten, denetleyen, kontrol eden yazılımlardır. Örnek: En yaygın kullanılan işletim sistemi WINDOWS Yerli işletim sistemimiz PARDUS Uygulama Yazılımları: Kullanıcının özel gereksinimlerini karşıladığı yazılımlardır. Örnek: Office (Word, Powerpoint vb.), MSN Messenger gibi.

73 GÜVENLİK, TELİF HAKLARI ve HUKUK
BİLGİSAYAR KULLANIMI GÜVENLİK, TELİF HAKLARI ve HUKUK

74 BİLGİSAYAR KULLANIMI GÜVENLİK Gizli bilgilere başkaları tarafından erişilebilmesi, virüs gibi zararlı verilerin bilgisayara girmesi gibi sorunlar üzerine güvenlik kavramı ortaya çıkmıştır. Güvenlik en temelde, internet üzerinden gönderilen bilgilere izinsiz erişimin önlenmesidir.

75 GÜVENLİK BİLGİSAYAR KULLANIMI
Bilgilere dışardan erişim olduğunda, verilerin silinmesi söz konusu olabilir. Bu durumda taşınabilir kayıt ortamlarına yedeklemek gerekir. Aynı şekilde elektrik kesintilerinde de veri kaybı oluşabilir. Bunu önlemek için, verinin sabit diske yada taşınabilir kayıt ortamlarına kaydedilmesi gerekir. Dosyalara dışardan erişimin engellenmesi için şifre (parola) belirlenmeli yada güvenlik duvarı kullanılmalıdır. Güvenlik duvarı, internetten gelen bilgilerin içeriğine bakarak hangilerinin geçmesi gerektiğine karar verir. Kişisel bilgilerimize erişimi engellemek için de şifre kullanılmalıdır.

76 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ

77 BİLGİSAYAR KULLANIMI VİRÜS Çalıştığında bilgisayara zarar veren ve çoğalma (diğer dosyalara ve bilgisayarlara yayılma, bulaşma) özelliğine sahip bilgisayar programlarıdır. Virüslerin bilgisayarlara vereceği zarar, programlanma biçimine göre değişir. Bir kısmı dosyalara bulaşırken bir kısmı doğrudan bilgisayarın sistem alanına yayılır. Bazıları belli bir tarihin gelmesi, sabit diskin belli bir alanının dolması gibi bir koşula bağlı olarak çalışır.

78 BİLGİSAYAR KULLANIMI VİRÜS Virüsler eskiden disketler yoluyla bulaşır ve yayılırdı. Günümüzde ise genellikle e-posta, herkese açık dosya arşivleri yada internet aracılığıyla yayılmaktadır. Virüslerden korunmanın en etkili yolu, AntiVirüs programları kullanmaktır. Bu programlar virüsleri bulur, temizler ve virüslere karşı koruyucu bir kalkan (karantina) oluşturur.

79 BİLGİSAYAR KULLANIMI VİRÜS Her gün yeni virüsler ortaya çıktığı için bu programlar sürekli güncellenmelidir. Şüpheli kişilerden gelen ekli e-postaları açmadan silmek, e-postayla yada internetteki çeşitli ortamlardan veya başka bilgisayarlardan, disket yada CD’lerden alınan dosya ve programları kullanmadan önce, virüs taramasından geçirmek gerekir.

80 BİLGİSAYAR KULLANIMI TELİF HAKKI

81 BİLGİSAYAR KULLANIMI TELİF HAKKI Sahibinin izni olmadan ve telif hakkını ödemeden kopyalama, çoğaltma yada satış gibi işlemler, telif hakkı yasasına aykırıdır.

82 BİLGİSAYAR KULLANIMI YAZILIM TÜRLERİ ÜCRETSİZ YAZILIM (Freeware) : Kişiler yada kurumlar tarafından üretilen, ücretsiz olarak kullanıma sunulan yazılımlardır. PAYLAŞIM YAZILIMI (Shareware) : İzin verilen süre içerisinde ücretsiz olarak kullanılabilen yazılımlardır. Genellikle 15 yada 30 günlüktür. LİSANSLI YAZILIM (Licenced): Tüm özellikleri çalışan ve satın alınarak kullanılabilen yazılımlardır. Programın özelliklerine göre ücreti değişebilir.


"GÖRDES HALK EĞİTİM MERKEZİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları