Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları"— Sunum transkripti:

1 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Anabilim Dalı Nöroloji Bilim Dalı Olgu Sunumu 2 Ocak 2014 Perşembe Uzm. Dr. Hülya Maraş Genç

2 Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Olgu Sunumu
Dr. Hülya Maraş Genç

3 1. Olgu YDYBÜ’ye nöbet nedeniyle getirildi.
Prenatal, natal dönemi sorunsuz geçmiş. Muayenede uyarıyla tetiklenen belirgin irkilme reaksiyonu mevcut. Rutin tetkikleri normal (hemogram, biyokimya, TFUSG).

4

5 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA (HYPEREKPLEXIA, HEREDITARY 1; HKPX1)
Alternatif isimler AİLEVİ İRKİLME HASTALIĞI (STARTLE DISEASE, FAMILIAL) ABARTILI İRKİLME REAKSİYONU (STARTLE REACTION, EXAGGERATED) KATI BEBEK SENDROMU (STIFF-BABY SYNDROME) KONJENİTAL KATI ADAM SENDROMU (STIFF-MAN SYNDROME, CONGENITAL) KOK HASTALIĞI (KOK DISEASE)

6 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA (HYPEREKPLEXIA, HEREDITARY 1; HKPX1)
İnhibitör rol oynayan glisin reseptörlerindeki farklı mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Glisin reseptörleri, glisinerjik ve GABA/glisinerjik nöronların postsinaptik membranlarında bulunur. Glisinerjik ve GABA/glisinerjik nöronlar beyin sapı ve omurilikte, postsinaptik hiperpolarizasyon ve dolayısıyla sinaptik inhibisyon sağlamaktadır.

7 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA Klinik tanı
Tanı için aşağıdaki üç özelliğin olması gerekmektedir: Doğumdan hemen sonra başlayan, hayatın ilk yıllarında normale dönen genel katılık hali Beklenmedik somatosensoryel, görsel ve özellikle işitseş uyarıya karşı gelişen abartılı irkilme tepkisi (gözlerini kırpıştırma veya gövdenin tonik fleksör spazmı) İrkilme tepkisi sonrasında gelişen, istemli hareketlerin mümkün olmadığı kısa süreli genel katılık hali

8 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA Klinik tanı
Tanı için gerekli olmayan, ancak eşlik edebilecek diğer özellikler: Abartılı baş retraksiyon refleksi: (Trigmino-servikal refleks; kutaneo-müsküler refleks). Normalde olmayan, rudimenter bir reflekstir. Yenidoğanda burun ucu, alın veya yüze hafifçe vurulduğunda, başın ekstansiyonunu takiben uzuvlarda ve boyunda şiddetli fleksiyon spazmı gelişir. Bu refleks uykuda ve uyanıklıkta uyarılabilir, ve tekrarlandığında alışkanlık göstermez. Uykuda periyodik uzuv hareketleri ve hipnagojik miyoklonus İnguinal, umbilikal veya epigastrik herni Konjenital kalça dislokasyonu Ani bebek ölümü Genellikle normal zeka düzeyi, bazılarında hafif bilişsel gerilik

9 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA (HPX) Ani bebek ölümü
Beyin sapı disfonksiyonuna bağlı santral apne veya beslenme sorunları, sık aspirasyon ve solunum kası spazmlarına bağlı periferik apne, ani bebek ölümüne yol açabilir. Apneik ataklar 2 yaşından sonra kaybolur. Ani ölüm aynı zamanda nöbet benzeri ataklarda tam kalp bloğu ile de ilişkili olabilir.

10 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA (HPX) Genetik tanı
HPX’den sorumlu; beş farklı gendeki mutasyon bildirilmiş GLRA1: Glisin reseptör subunit α1’i kodlar. HPX olgularının %80’inden sorumludur. SLC6A5: Presinaptik sodyum ve klor bağımlı glisin tranporter 2 (GlyT2) GLRB: Glisin reseptör subunit beta GPHN: Glycinergic clustering molecule, gephyrin ARHGEF9: Collybistin’i kodlar

11

12 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA (HPX) Seyir
Kaba motor basamaklarının gelişiminde gecikme görülür. Hipertoni yaşla birlikte azalır ve 3 yaşından sonra neredeyse normale döner. Ancak erişkin hayatta hipertoni tekrarlayabilir. Abartılı irkilme tepkisi hayat boyu devam eder, bilinç kaybı olmaksızın ani düşmelere neden olabilir.

13 KALITSAL HİPEREKPLEKSİYA (HPX) Tedavi-Yönetim
En etkin tedavi klonazepam (Rivotril®) tedavisidir. Hipertoni ve apne ataklarında etkilidir. Karbamazepin, fenitoin, diazepam, valproat, 5-hidroksitriptofan, piracetam, fenobarbital de kullanılmıştır. Fiziksel ve bilişsel tedavi Tonik neonatal siyanozu sonlandırmak için Vigevano manevrası hayat kurtarıcı olabilir (baş ve bacakların gövdeye doğru zorlu fleksiyonu)

14 2.Olgu 37 6/7 gh’da 8/9 Apgarla doğan erkek bebek.
YDYBÜ’ye solunum sıkıntısı ve belirgin jitteriness nedeniyle izlem için yatırılmış. FM Tartı 3890 g (>90p), boy 53 cm (>90p) BÇ 35 cm (75-90p) Hiperton (uyku sırasında da devam eden fleksiyon postüründe), DTR canlı, klonus +/+ Dokunma, ışık ve sesli uyaranla belirgin irkilme reaksiyonu mevcut.

15

16 2.Olgu Tetkik Hemogram, rutin biyokimya normal.
TFUSG: Serebellar hipoplazi Kr. MRG: Pons ve serebellumda hipoplazi

17 Posterior Fossa Anatomisi ve Anomalileri

18

19

20

21 İzlem Klonazepam 0,02mg/kg ile irkilme reaksiyonu kısmen azaldı.
Yutma sorunları nedeniyle PEG takıldı Sık ASYE 1 yaşında pnömoni seyrinde kaybedildi.

22 Aile Ağacı PCH

23 3.Olgu Soy geçmişinde amcasının 8 yaşındaki kızında da yenidoğan döneminde benzer sorunlar yaşadığı, 1 yaşına kadar antiepileptik tedavi kullandığı öğrenildi. FM Tartı 7,5 kg ( <3 p), boy 84 cm ( <3p.), BÇ 40,8 cm ( <3.p) Tonus artmış, diz ve dirsekte fleksiyon kontraktürü, DTR canlı Göz takibi yok, kelimesi yok. Işığa ve sese tepki veriyor. 9 yaşında kaybedildi.

24

25

26

27

28 Genetik Analiz TSEN54 mutasyonu: chr17: , p.307ALA>SER.

29 Pontoserebellar Hipoplazi
Prenatal başlangıçlı, kalıtsal, progresif, kalıtsal nörodejeneratif hastalıktır. Şimdiye kadar 7 alt tipi tanımlanmıştır. (PCH1-7) Serebellum ve pons hipoplazi/atrofisi Progresif mikrosefali Ağır psikomotor gerilik Nöbetler görülebilir. Tedavi semptomatik, prognozu ağırdır. Bebeklik veya erken çocukluk döneminde kaybedilirler.

30

31

32

33


"Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları