Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Doç.Dr.Doğan Ünal 01.03.2005.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Doç.Dr.Doğan Ünal 01.03.2005."— Sunum transkripti:

1 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Doç.Dr.Doğan Ünal 01.03.2005

2 Kapsam Çoğunlukla her türlü cinsel eylem Çoğunlukla her türlü cinsel eylem Anneden fetusa geçiş Anneden fetusa geçiş Kan Kan Yakın temas Yakın temas yoluyla insandan insana bulaşan organizmalar nedeniyle oluşan genitoüriner ve/veya sistemik hastalıkları içerir.

3 Sıklık Dünyada 250 milyon insan/yıl Dünyada 250 milyon insan/yıl Birçok gelişmekte olan ülkede yetişkinlerin doktora başvurma nedenleri arasında ilk beşte. Birçok gelişmekte olan ülkede yetişkinlerin doktora başvurma nedenleri arasında ilk beşte.

4 Olasılığı artıran nedenler - 1 :: Genel Yakın zamanda cinsel eş değiştirmek Yakın zamanda cinsel eş değiştirmek Birden fazla cinsel eşe sahip olmak Birden fazla cinsel eşe sahip olmak Cinsel eşin birden çok cinsel eşinin olması Cinsel eşin birden çok cinsel eşinin olması Hayat kadınları ile ilişki Hayat kadınları ile ilişki Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık belirtisi olanlarla cinsel ilişkiye girmek Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık belirtisi olanlarla cinsel ilişkiye girmek Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları olanların cinsel eşlerini uyarmamaları Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları olanların cinsel eşlerini uyarmamaları

5 Olasılığı artıran nedenler - 2 :: Biyolojik Yaş (Ö: Genç kadınlar daha yaşlılara göre daha duyarlıdır, 19 yaş üzerindeki erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür) Yaş (Ö: Genç kadınlar daha yaşlılara göre daha duyarlıdır, 19 yaş üzerindeki erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür) Cinsiyet (enfekte erkekten kadına geçme olasılığı, enfekte kadından erkeğe bulaşma olasılığından daha fazladır) Cinsiyet (enfekte erkekten kadına geçme olasılığı, enfekte kadından erkeğe bulaşma olasılığından daha fazladır) Sünnet (Sünnetsiz erkekler sünnetli erkeklere göre daha yüksek risk altındadırlar) Sünnet (Sünnetsiz erkekler sünnetli erkeklere göre daha yüksek risk altındadırlar)

6 Olasılığı artıran nedenler :: Sosyal Kültürel (güvenli cinsel ilişki konusunda yetersiz bilgi, değişik davranış kalıpları) Kültürel (güvenli cinsel ilişki konusunda yetersiz bilgi, değişik davranış kalıpları) Ekonomik (kondom elde edememe, yoksulluk) Ekonomik (kondom elde edememe, yoksulluk) Kişisel (kondomdan hoşlanmamak, vazgeçilmesi güç cinsel ilişki davranışı) Kişisel (kondomdan hoşlanmamak, vazgeçilmesi güç cinsel ilişki davranışı)

7 Medikal yaklaşım - 1 WHO tarafından önerilen şemaya göre sendromdan yola çıkılarak belirti ve fizik muayene bulguları ile olası etyolojiye ulaşılmaya çalışılmaktadır

8 Medikal yaklaşım - 2

9 Anneden bebeğe bulaşanlar HIV HIV Hepatit B Hepatit B Sifiliz (frengi) Sifiliz (frengi) Gonore (bel soğukluğu) Gonore (bel soğukluğu) Herpes Herpes Klamidyoz Klamidyoz gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilir

10 Genel Belirtiler - 1 Belirtisiz veya cok hafif olabilirler. Fakat bu durumda bile bulaşıcılıkları sürebilmektedir. Belirtisiz veya cok hafif olabilirler. Fakat bu durumda bile bulaşıcılıkları sürebilmektedir. Cinsel organlardan akıntı veya püy gelmesi (Kadınlarda vaginadaki normal akıntı fazlalaşır, su veya süt şeklinde, sarı veya yeşil renkte olabilir. Bazen kötü kokuludur) Cinsel organlardan akıntı veya püy gelmesi (Kadınlarda vaginadaki normal akıntı fazlalaşır, su veya süt şeklinde, sarı veya yeşil renkte olabilir. Bazen kötü kokuludur) Cinsel ilişki sonrası kanama, Cinsel ilişki sonrası kanama, İdrar yaparken yanma (dizüri), sık sık az miktarda idrara çıkma İdrar yaparken yanma (dizüri), sık sık az miktarda idrara çıkma

11 Genel Belirtiler - 2 Cinsel organ ve cevresinde kaşıntı, Cinsel organ ve cevresinde kaşıntı, Penis veya vaginada papül, ülser, siğil veya sadece eritem şeklinde lezyonlar Penis veya vaginada papül, ülser, siğil veya sadece eritem şeklinde lezyonlar Kasık lenf bezlerinde şişme, Kasık lenf bezlerinde şişme, Testislerde ağrı, Testislerde ağrı, Karın ağrısı. Karın ağrısı.

12 Belirtilerin ortaya çıkma zamanı - 1 Cinsel ilişki sonrası belirtiler; Dakikalar ve saatler içinde ortaya çıkıyorsa Dakikalar ve saatler içinde ortaya çıkıyorsa 1. travmatik veya 2. kimyasal maddeler

13 Belirtilerin ortaya çıkma zamanı - 2 Günler içinde ortaya çıkıyorsa Günler içinde ortaya çıkıyorsa 1. Gonore 2. Şankroid (1-14 gün sonra) 3. genital herpes (1-14 gün sonra)

14 Belirtilerin ortaya çıkma zamanı - 3 Haftalar içinde ortaya çıkıyorsa Haftalar içinde ortaya çıkıyorsa 1. Klamidyoz 2. Hepatit B 3. Şankroid (1-14 gün sonra) 4. Genital herpes (1-14 gün sonra) 5. Genital siğiller (4-12 hafta sonra)

15 Belirtilerin ortaya çıkma zamanı - 4 Aylar içinde ortaya çıkıyorsa Aylar içinde ortaya çıkıyorsa 1. Sfiliz (1-3 hafta sonra)

16 Belirtilerin ortaya çıkma zamanı - 5 Yıllar içinde ortaya çıkıyorsa Yıllar içinde ortaya çıkıyorsa 1. AIDS

17 Başlıca komplikasyonları Sağlıklı eşe bulaşma Sağlıklı eşe bulaşma Anneden fetus veya yenidoğana bulaşma Anneden fetus veya yenidoğana bulaşma AIDS (Cinsel yolla bulaşan hastalığı olanların HIV virüsü ile enfekte olma olasılığı daha yüksektir) AIDS (Cinsel yolla bulaşan hastalığı olanların HIV virüsü ile enfekte olma olasılığı daha yüksektir) İnfertilite İnfertilite Dış gebelik Dış gebelik Düşük Düşük Kanser Kanser Ölüm Ölüm Ekonomik ve sosyal Ekonomik ve sosyal

18 Korunma Cinsel ilişkide kondom kullanmak Cinsel ilişkide kondom kullanmak Cinsel eş sayısını azaltmak Cinsel eş sayısını azaltmak Alkol ve uyuşturucudan sağlıklı düşünceyi ortadan kaldırdığı için uzak durmak. Alkol ve uyuşturucudan sağlıklı düşünceyi ortadan kaldırdığı için uzak durmak. Kan naklinde dikkatli olmak. Kan naklinde dikkatli olmak. Disposable enjektör kullanmak. Disposable enjektör kullanmak. Düzenli olarak gebe takiplerini yapmak Düzenli olarak gebe takiplerini yapmak Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceği unutulmamalıdır.

19 Cinsel yolla bulaşan hastalıklar Kırktan fazla hastalık tanımlansa da en sık görülenleri şunlardır: 1. AIDS 2. Hepatit B 3. Gonore (Bel Soğukluğu) 4. Sifiliz (Frengi) 5. Bakteriyel Vajinoz 6. Klamidyoz 7. Kandida Vajiniti 8. Üretrit Ve Servisit 9. Genital Herpes 10. Genital Siğil (Kondiloma Aküminatum) 11. Molluskum Kontagiozum 12. Trikomoniyazis 13. Uyuz 14. Kasık Biti 15. Şankroid (Yumuşak Şankr) 16. Granuloma İnguinale (Donovanoz) 17. Lenfogranuloma Venerium (LGV) 18. PIH (Pelvik İnflamatuar Hastalık)


"Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Doç.Dr.Doğan Ünal 01.03.2005." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları