Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dünyamız ve Gökyüzü Dünyamızın Dünyamızın şekli katmanları hareketleri Yerin Yerin şeklini değiştiren etmenler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dünyamız ve Gökyüzü Dünyamızın Dünyamızın şekli katmanları hareketleri Yerin Yerin şeklini değiştiren etmenler."— Sunum transkripti:

1 Dünyamız ve Gökyüzü Dünyamızın Dünyamızın şekli katmanları hareketleri Yerin Yerin şeklini değiştiren etmenler

2 Dünyamızın Şekli  Dünyamızın şekli küreye benzer.  Kutuplarda basık ekvatorda şişkindir.  Dünyayı çepeçevre saran ve kutup noktalarından eşit uzaklıkta olduğu varsayılan çembere ekvator denir.

3 Dünyamızın Katmanları Gaz katmanı (atmosfer) Su katmanı (hidrosfer) Yer kabuğu katmanı(litosfer) Magma katmanı(pirosfer) Çekirdek katmanı (barisfer)

4 Dünyamızın Hareketleri Dünyamız kendi ekseni etrafında döner. Dünyamız kendi ekseni etrafında döner. Bu dönüşünden gece ve gündüz meydana gelir. Bu dönüşünden gece ve gündüz meydana gelir. Dönüşünü 24 saatte tamamlar. Dönüşünü 24 saatte tamamlar.

5 Mevsimlerin Oluşumu Dünyamız güneş etrafında döner. Dünyamız güneş etrafında döner. Bu dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Bu dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünyamızın güneş etrafında dönmesinden mevsimler meydana gelir. Dünyamızın güneş etrafında dönmesinden mevsimler meydana gelir.

6 Yerin Şeklini Değiştiren Etmenler Rüzgarların etkisi. Rüzgarların etkisi. Akarsuların ve yağışların etkisi. Akarsuların ve yağışların etkisi. Sıcaklık değişmelerinin etkisi. Sıcaklık değişmelerinin etkisi. Depremlerin etkisi. Depremlerin etkisi. Yanardağların etkisi. Yanardağların etkisi. Canlıların etkisi. Canlıların etkisi.

7 Ay Hakkında Bilgi Ay dünyamızın uydusudur. Ay dünyamızın uydusudur. Ay ısı ve ışık kaynağı değildir. Ay ısı ve ışık kaynağı değildir. Güneşten aldığı ışığı dünyamıza yansıtır. Güneşten aldığı ışığı dünyamıza yansıtır. Ay’da atmosfer ve su yoktur. Ay’da atmosfer ve su yoktur. Ay’da büyük çukurlar, sıradağlar, düzlükler ve tepeler vardır. Ay’da büyük çukurlar, sıradağlar, düzlükler ve tepeler vardır.

8 Ay’ın Hareketleri Ay kendi etrafında döner. Ay kendi etrafında döner. Dünya’nın etrafında döner. Dünya’nın etrafında döner. Güneş’in etrafında döner. Güneş’in etrafında döner.

9 Güneş’in Yapısı 1. Güneş dünyamıza ısı ve ışık gönderen bir yıldızdır. 2. Güneş yaklaşık küre biçiminde olup, güçlü bir ışık kaynağıdır. 3. Güneş’in yapısında en çok hidrojen ve helyum gazları bulunur.

10 Güneş’in Yapısı 4. Güneş’in yapısında bulunan maddeler gaz halindedir. 5. Güneş’in dünyamıza uzaklığı yaklaşık 150 milyon km’dir.


"Dünyamız ve Gökyüzü Dünyamızın Dünyamızın şekli katmanları hareketleri Yerin Yerin şeklini değiştiren etmenler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları