Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYAMIZIN HAREKETLERİ Dünya kendi etrafında döner.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYAMIZIN HAREKETLERİ Dünya kendi etrafında döner."— Sunum transkripti:

1

2 DÜNYAMIZIN HAREKETLERİ

3 Dünya kendi etrafında döner.

4 Kendi etrafında dönmesini bir günde tamamlar. Bir gün gece ve gündüzden oluşur.

5 Dünya’nın ikinci hareketi, Güneş etrafında dönmesidir.

6 Dünyanın Güneş etrafında dönmesiyle mevsimler oluşur. Bu dönüşünü bir yılda tamamlar. Bir yıl 365 gündür.

7 MEVSİMLER

8 SONBAHAR Havalar soğur. Yağmurlar yağar. Yapraklar sararır, dökülür. Okullar açılır. Ayları; Eylül, Ekim, Kasımdır.

9 KIŞ Kar yağar. Kartopu oynarız. Kardan adam yaparız. En soğuk mevsimdir. Ayları;Aralık, Ocak, Şubattır.

10 İLKBAHAR Havalar ısınır. Ağaçlar çiçek açar. Yağmur yağar. Ayları; Mart, Nisan,Mayıstır.

11 YAZ Havalar sıcaktır. Ekinler biçilir. Meyveler olgunlaşır. Okullar tatil olur. Ayları; Haziran, Temmuz, Ağustostur.

12 YERYÜZÜ KARALAR SULAR

13 Yeryüzünü karalar ve denizler kaplar. Harita üzerindeki mavi renkli yerler suları, diğer renkli yerlerde karaları gösterir.

14 KARALAR

15 Suların olmadığı yerlerdir. Karaların üzerinde bitkiler, hayvanlar ve insanlar vardır. Karaları, dağlar ve düzlükler oluşturur.Sulardan daha az yer kaplar.

16 SULAR

17 Yeryüzünün büyük bir kısmı sularla kaplıdır. Sular; okyanuslar, denizler, göller ve akarsulardır.

18  Akarsular; karalardan deniz veya göllere akar.  Küçük çukurlarda biriken sular gölleri oluşturur.  Büyük ve biriken sular denizleri ve akarsuları oluşturur.

19 DEPREM VE KORUNMA YOLLARI

20 Dünyamızda, bazen yer sarsıntıları meydana gelir. Bu sarsıntılara DEPREM denir. DEPREM

21 DEPREMİN YOL AÇABİLECEĞİ ZARARLAR Dünyanın varoluşundan beri depremler olmaktadır. Türkiye, deprem kuşağında yer almaktadır. Deprem, sağlam yapılmış binalara ve yollara zarar vermeyebilir.Sağlam yapılmamış binalar deprem anında yıkılabilir.İçindeki canlılar da zarar görebilir.

22 DEPREMİN ZARARLARINDAN KORUNMA YOLLARI A ) Deprem anında yapılması gerekenler : * Deprem, korku ve paniğe yol açar. Her an deprem olabilir diye düşünerek hazırlıklı olmalıyız. * Vitrin, dolap gibi eşyalar duvara tutturulup sağlam hale getirilmelidir. Çünkü bu tür eşyalar yıkılabilir. * Bir deprem çantası hazırlanmalıdır. Bu çantaya deprem sonrası gerekli olabilecek eşyalar koyulmalıdır.Bunlar; kuru yiyecekler, el feneri, su, battaniye, radyo ve ilkyardım malzemesidir. * Okulda ve evde deprem uygulaması yapılmalıdır. Deprem anında neler yapılacağı öğretilmelidir.

23 B ) Deprem Anında Yapılması Gerekenler : * Deprem anındaki davranışlarımız önemlidir. Sarsıntı başladığında paniğe kapılmamalıyız. * Evde sarsıntıyı hissettiğimizde masanın altına veya sağlam bir sandığın yanına dizlerimizi bükerek çömelmeliyiz. * Başımızı ellerimizle veya yastıkla korumalıyız. Sarsıntının bitmesini beklemeliyiz. * Okulda bulunuyorsak sarsıntı geçene kadar sıranın yanına çömelerek beklemeliyiz. * Nerede olursak olalım sarsıntı geçene kadar yerimizde kalmalıyız. * Sarsıntı bitince görebildiğimiz bir yerden dışarı çıkmalıyız.Çıkış yolu bulamazsak kurtarılmayı beklemeliyiz.Elimize geçirdiğimiz bir taş ile duvara vurarak bizi fark etmelerini sağlamalıyız.

24 C) DEPREM SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER: *Deprem sarsıntısı geçtikten sonra ikinci bir sarsıntı daha gelebilir.En kısa zamanda doğalgaz ve su vanalarını kapatmalıyız.Elektrik sigortalarını gevşetmeliyiz. *Binayı en kısa yoldan terk etmeliyiz. *Deprem sonrasında park ve boş alanlarda beklemeliyiz.Binalardan uzak durmalıyız.Çünkü binalardan cam, kiremit gibi maddeler düşebilir. *Deprem sonrasında sakin olmalıyız.Gerektiği zaman yetkililerden yardım istemeliyiz.

25

26 Bana ulaşabilecek misiniz? ? ? ? Sorular çok kolay!!! ? ?

27 1) Bulutsuz günlerde gökyüzünde neler görülür ? 2) Güneş’in şekli çevremizdeki hangi cisimlere benzer ? A) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

28 3) Dünya’mızın hareketleri nelerdir? 4 ) Bir yılda kaç mevsim vardır? Adları nelerdir?

29 Bir yılda dört mevsim vardır.Bunlar: İlkbahar Yaz Sonbahar Kış’tır.

30 5 ) Aşağıda görülen resim hangi mevsimde olabilir? 6 ) Deprem nedir?

31 B) Aşağıdaki her soru için doğru seçeneği söyler misiniz? 1) Bulutsuz gecelerde aşağıdakilerden hangisi gökyüzünde görülmez? a)Ay b)Yıldız c)Güneş Doğru cevap bende Hayır bende Onlara inanma. Beni seç

32 2)Aşağıdakilerden hangisi Ay’ın değişik görünen şekillerinden biri değildir? a) b)c) 3)Dünya’nın Güneş etrafında dönmesiyle aşağıdakilerden hangisi oluşur? a)Mevsimler b)Gündüzc)Gece Beni seç Doğru cevap bende Doğru bende İnanmazsan aç. Doğru cevap ben olabilirim. ? Sana sürprizim var!

33 4) Gece ve gündüz nasıl oluşur? a) Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi sonucu b)Güneş’in Dünya etrafında dönmesi sonucu c)Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucu 5 )Aşağıdakilerden hangisi deprem sonrasında yapılmayacak davranışlardandır? a)Binayı en kısa yoldan terketmeliyiz. b)Okulda, evde deprem uygulaması yapılmalıdır.Okulda c)Deprem sonrası boş alanlarda beklemeliyiz.

34 C) Aşağıdaki yerlere uygun kelimeler bularak cümleleri tamamlayınız. 1)Ay.............. Aldığı ışığı Dünya’ya yansıtır. 2)Yeryüzünü karalar ve.......... Kaplar. 3)Canlılar........... Işığı olmadan yaşayamaz. 4)Aralık,Ocak,Şubat.......... Mevsimine ait aylardır. 5)Güneş’in rengi ; a)sabahları........ b)öğle saatlerinde........................ c)akşamları................... Güneşten denizler Güneş Kış Açık sarıdır. Altın renkli ve çok parlaktır. Kırmızıya yakındır.

35 b1 Bir daha düşün! B2/b3B4/b5

36 35 İşte bu kadar! B2/B3B4/B5C

37 Bulutsuz günlerde gökyüzünde Güneş’i görürüz.

38 Güneş’in şekli top, elma, portakal gibi cisimlere benzer.

39 Dünyamız’ın iki türlü hareketi vardır: 1-Dünya’nın kendi etrafında dönmesi 2-Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi

40 KIŞ

41 Dünyamızda bazen yer sarsıntıları meydana gelir. Bu sarsıntılara DEPREM denir.


"DÜNYAMIZIN HAREKETLERİ Dünya kendi etrafında döner." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları