Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Neden dünyanın her yerinde aynı zamanda aynı mevsimler yaşanmaz? SOSYALCİ.ORG.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Neden dünyanın her yerinde aynı zamanda aynı mevsimler yaşanmaz? SOSYALCİ.ORG."— Sunum transkripti:

1

2 1 Neden dünyanın her yerinde aynı zamanda aynı mevsimler yaşanmaz? SOSYALCİ.ORG

3 Denizli İÇİNDEKİLER Mevsim Nedir? Mevsimler ve Özellikleri Mevsimlerin Oluşumu Türkiye’de Dört Mevsim

4 Denizli MEVSİMLERMEVSİMLER DÜNYADÜNYA veve

5 4 Mevsim nedir?  Yılın dört bölümünden her birine mevsim denir.

6 Denizli  Hangi mevsimi seversin? İlkbahar Yaz Sonbahar Kış

7 Denizli Sonbahar size neyi hatırlatıyor?

8 Denizli Yukarıda gördüğümüz gibi sonbahar mevsiminde yapraklar sararır ve dökülür. Havaların soğumasıyla birlikte rüzgar esmeye ve yağmur yağmaya başlar..

9 Denizli Sonbaharda kıyafetlerimizde değişikler olur. Soğuk ve yağmurdan korunmak için daha kalın giysiler giymeye başlarız. Örneğin; resimde görüldüğü gibi şapka, bot, kazak giyeriz.

10 Denizli

11 10 Kış mevsiminde aklımıza gelen ilk şey kardır. Kışın kar oynamayı çok severiz. Haydi o zaman kışın özelliklerini tanıyalım;

12 Denizli Sobalar ve kaloriferler yandığından bacalardan dumanlar yükselir. Yağan karla her taraf bembeyaz bir örtüye bürünür.

13 Denizli Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla doğa bin bir çeşit renkle süslenir. Güneş artık yüzünü göstermeye başlamıştır. Ağaçlar yeşil yapraklarına ve rengarenk çiçeklerine bürünmüştür. Doğaya hareketlilik gelmiştir. Hepimizin dört gözle beklediğimiz piknik günleri de gelmiştir artık.

14 Denizli İlkbaharda doğanın eski yeşilliğine dönmesiyle kendimizi kırlara bırakırız. Kırlarda uçurtma uçurur, salıncağa ve bisiklete biner, top oynarız.

15 Denizli İşte hepimizin dört gözle beklediği mevsim! Artık okullar tatil oluyor ve hepimiz tatile çıkıyoruz. Haydi! Dondurmalarımızı elimize alıp, yazın neler yapıyoruz şöyle bir bakalım. Yaz gelince güneş tamamen yüzünü bize gösterir. Havalar tamamen ısınır ve denize girme vakti gelmiştir artık..

16 Denizli Yazın sıcak olduğu için resimde gördüğümüz gibi bizi terletmeyecek, rahat, ince ve açık renkli giysiler giyeriz. Şort, T-shırt, kısa elbiseler, askılı kıyafetler, terlikler, sandaletler giyer;başımız ve gözümüzü güneş ışığından koruyacak şapka ve gözlük kullanırız.

17 Denizli Mevsimler nasıl oluşuyor biliyor musunuz?

18 Denizli  Dünya yani bizim yaşadığımız gezegen güneşin etrafında dönüyor.

19 Denizli   Dünya ekseninin 23,5 derece olması ve elips şeklinde bir yol izlemesi sonucu güneş ışınları her zaman aynı eğimle ve aynı uzaklıkla yeryüzüne gelmez.

20 Denizli  Dünya'mızın Güneş'ten aldığı ısı ve ışık enerjisi değişir.  Bunun sonucu mevsimler oluşur.

21 Denizli  Dünyanın bazı bölgelerinde yazken bazı bölgelerinde kış olur.

22 Denizli  Güneş ışınları güney yarım küreye dik gelirse; güney yarım küreye dik gelirse; Güney yarım kürede Kuzey yarım kürede

23 Denizli  Güneş ışınları kuzey yarım küreye dik gelirse; kuzey yarım küreye dik gelirse; Kuzey yarım kürede Güney yarım kürede

24 Denizli  Ekvatorda güneş ışınları hep dik geldiğinden havalar yıl boyu sıcak,

25 Denizli  Kutup bölgesine güneş ışınları yıl boyu eğik geldiğinden havalar yıl boyu soğuktur.

26 Denizli ÜLKEMİZDE DÖRT MEVSİM Gerek coğrafi konumu, gerekse yeryüzü şekillerinin çeşitliliği ülkemizde dört mevsimin bir arada yaşanmasına neden olmaktadır. Kış aylarında doğu illerinde yoğun bir kar yağışı görülürken, güneye inildiğinde halen denize girenlere rastlanmaktadır. Dünyanın pek az yerinde görülen bu özelliğe sahip Türkiye’mizin değerini bilmeli ve sahip çıkmalıyız.

27 Denizli KAYNAKLAR

28 Denizli TEŞEKKÜRLER


"1 Neden dünyanın her yerinde aynı zamanda aynı mevsimler yaşanmaz? SOSYALCİ.ORG." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları