Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ."— Sunum transkripti:

1  Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ

2 Adı Soyadı : Lütfen adınızı yazarak “tamam” butonuna basınız KONU: CANLILARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME

3  Soruları dikkatli okuyunuz  Sadece bir cevap hakkınız var  Cevabınızdan sonra diğer soruya geçeceğinizi unutmayınız.  Hazırsanız sınava başlayabilirsiniz.  Başarılar. Sınav Hakkında

4 SORU 1 İnsanların anne karnından başlıyarak ölünceye kadar olan dönem İnsanların çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci 8-16 yaşları arasında geçen dönem 10-24 yaşları arasında geçen dönem A B C D İnsanlarda ergenlik dönemini ifade eden aşağıda verilen yargılardan hangisi doğrudur?

5 SORU 2 I, II, III, IV III, IV, I, II III, I, IV, II I, III, II, IV A B C D Aşağıdakilerden hangisinde insanların anne karnından başlıyarak ölünceye kadar geçirdiği dönemler doğru olarak sıralanmıştır? I. Çocukluk dönemi II. Yetişkin ve Yaşlılık dönemi III. Doğum öncesi dönem IV. Gençlik (Ergenlik dönemi)

6 SORU 3 0 - 8 6 - 12 0 - 12 0 - 1 A B C D Çoçukluk dönemi hangi yaşlar arasında geçen dönemdir?

7 SORU 4 Sigara Uyuşturucu Alkol İlaç A B C D Aşağıdakilerden hangisi büyüme ve gelişmeyi etkileyen zararlılardan değildir?

8 SORU 5 Boyun uzaması Saçların uzaması Kasların gelişmesi Sesin kalınlaşması A B C D Aşağıdakilerden hangisi ergenlik döneminde görülen değişikliklerden değildir?

9 SORU 6 Bebeklik Yaşlılık Ergenlik Yetişkinlik A B C D Aşağıdaki gelişim dönemlerinden hangisinde fiziksel ve ruhsal değişim en hızlıdır?

10 SORU 7 Yalnız I I ve III I, II ve III Hepsi A B C D I. Yeterli ve dengeli beslenmeli II. Sıkı giysiler giymeli III. Ağır yük taşımamalı IV. Sık sık ilaç kullanmalı Anne adaylarının sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmesi için yukarıdakilerden hangisi yada hangilerine dikkat etmelidir?

11 SORU 8 vücutta sivilcelerin çıkması İsteksizlik Vücutta tüylerin çıkması Yağ ve ter salgısının artması A B C D Aşağıda ergen bir gencin yaşadığı sorunlar verilmiştir. Bunlardan hangisi bir yönüyle diğerlerinden farklıdır?

12 SORU 9 Hoşgörü Karamsarlık Ruhî gerginlik Düş kurma A B C D Ergenlik dönemindeki bir çocukta aşağıdakilerden hangisinin olması beklenmez?

13 SORU 10 Ruhsal değişme Sesin kalınlaşması Güç beğenme Fiziksel ve ruhsal olgunluk A B C D Aşağıdakilerden hangisi ergenlik dönemi özelliklerinden değildir?

14 SORU 11 Bebeklik Çocukluk Emeklilik Yaşlılık A B C D Aşağıdakilerden hangisi insanın gelişim dönemlerinden birisi değildir?

15 SORU 12 Soğan Tavuk Çam Lahana A B C D “Kloroplast taşıyan hücreler besin üretimi yaparlar.” Yukarıdaki ifadeye göre aşağıdakilerden hangisi besin üretimi yapmaz?

16 SORU 13 Kuşlar Balıklar Sürüngenler Memeliler A B C D  Yavruları doğarak dünyaya gelir  Yavrularını sütle beslerler Yukarıda verilen özellikler hangi canlı grubuna aittir?

17 SORU 14 Tavuk Kertenkele Kurbağa Kaplumbağa A B C D Bazı türlerde, oluşan yeni canlı yaşamının ilk günlerinde annesine benzemez yani başkalaşım geçirir. Aşağıdaki canlılardan hangisi bu duruma örnektir?

18 SORU 15 Balık Yılan Kartal İnek A B C D Aşağıdaki canlılardan hangisinde döllenme olayı ana canlı vücudunda gerçekleşmez?

19 SORU 16 Sitoplazma Çekirdek Koful Hücre zarı A B C D Hücreyi koruma görevi aşağıdakilerden hangisine aittir?

20 SORU 17 Organ Sistem Doku Organizma A B C D Aynı görevi yapan hücrelerin bir araya gelerek oluşturdukları yapıya ne ad verilir?

21 SORU 18 Sentrozom Endoplâzmik retikulum Hücre zarı Mitokondri A B C D Bir hücrede aşağıdakilerden hangisinin olması, o hücrenin hayvan hücresi olduğunu kanıtlar?

22 SORU 19 1 2 3 4 A B C D I. Kurbağa II. Yılan III. Kelebek IV. Kaplumbağa Yukarıda verilen canlıların kaç tanesinde başkalaşım görülür?

23 SORU 20 Çekirdekçik Lizozom Çekirdek zarı Kromozomlar A B C D Kalıtsal karakterlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan yapılar nelerdir?

24 SORU 21 III, IV ve V VI ve VII III ve VIII III, IV ve VII A B C D Ergenlik dönemindeki kızlarda oluşan bedensel değişikliklerden hangileri yanlıştır?I I. Boy uzar. Kilo artar. II. Koltuk altı ve cinsel organlarda kıllanmalar olur. III. Gırtlak gelişir, ses kalınlaşır ve gırtlak kemiği önde belirgin olarak görülür. IV. Kaslar, erkeklere göre daha yavaş gelişir ve narindir. V.Derilerin erkeklerin derilerine oranla daha incedir. VI.Vücut hatları belirgin durum almaya başlar. VII.Yüzde sivilceler çıkabilir. VIII.Üreme organları gelişir. Spermler oluşmaya başlar.

25 Ergenlik dönemindeki ekeklerde oluşan bedensel değişikliklerden hangileri yanlıştır? I. Boy uzar. Kilo artar. II. Koltuk altı ve cinsel bölgelerde kıllanmalar olur. III. Kaslar, kızların kaslarına oranla daha fazla gelişir. IV. Derilerin kızların derilerine oranla daha kalındır. V. Göğüsler belirmeye başlar. VI. Yüzde sivilceler çıkabilir. VII. Üreme organları gelişir. Yumurta oluşmaya başlar. A B C D SORU 22 III, IV ve V V ve VII V ve VI III, IV ve VI

26 SORU 23 2 3 4 5 A B C D Tablodaki hayvanlardan kaçı doğurarak çoğalır? DoğurarakYumurtlayarak Karıncax Aslanx Kartalx Koyunx Hamsix

27 SORU 24 I. Doku II. Canlı I. Sistem II. Doku I. Canlı II. Sistem I. Doku II. Sistem A B C D Hücre → I → Organ → II → Organizma Yukarıdaki I nolu ve II nolu boşlukları doğru olarak tamamlayan kelimeler aşağıdakilerden hangisidir?

28 SORU 25 Yan tarafta belirtilen ergenik dönemine ait bilgilerden II ve IV aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak belirtilmiştir? Zararlı alışkanlıklar Ruhsal değişiklikler Ruhsal değişiklikler Yardımcı olab kişiler Bedensel değişiklikler Zararlı alışkanlıklar Ruhsal değişiklikler Bedensel değişiklikler A B C D II IV

29

30 BAŞA DÖN ÇIKMAK İÇİN

31


" Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları